• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
metody - помощник
Здравейте на всички . Предстой ми направа на ново жилище . След като майстори измажат стените започвам сам да правя подовите замазки . Конкретния ми въпрос е към замазката в хола и по скоро за водно подово отопление . Информацията за този вид замаски е оскъдна , а проблема ми идва оттам че няма как да захвана тръбите за фибрана . На доста места ми показваха фабрични за тази цел топлоизолации със вградена в XPS-а мрежа или приличаща на конструктор Лего изолация но цената им е умопомрачаваща > 20лв/кв.
Реших върху фибрана да залепя гипскартон за да мога да монтирам клипс скобите за тръбите , но нямам представа дали такъв монтаж е удачен . Ако може някой да помогне с информация

Прикачен файл

podovo.JPG
podovo.JPG (31.19 KиБ) Видяна 15575 пъти
hkoko - специалист
Не е много удачно да слагаш гипскартон на пода.Според мен си вземи кабелни скоби и ги хвани с дюбели през фибрана за плочата.
ivtabov - специалист
metody написа:
Здравейте на всички . .....На доста места ми показваха фабрични за тази цел топлоизолации със вградена в XPS-а мрежа или приличаща на конструктор Лего изолация ......
Здравей,
Не съм компетентен в областта, но на мой приятел съвсем скоро му направиха проект за подово -лъчисто отопление. В проекта бяха предвидени два варианта за избор:
1. - С пластмасата - тип Лего - много лесен монтаж, но скъпо;
2. С Фибран 2,5 см, върху него заварена мрежа d=4mm 200х200 mm и тръбите се вързват за нея - евтино , но по трудно за изпълнение..
Според проектанта - вторият като много по-удачен.
От горе - замаската, която описваш.
Разлика - около 10 лв. в кв.м в полза на втората.Тръбите са UPONOR - WIRSBO-PEX ф 20х2.

Докато се прави замаската, инсталацията е напълнена и е под налягане..
benx - специалист
metody,проблема ти е никакъв.Не ти е нужен гипскартон,клипс скобите ги хващаш директно върху фибрана.Тяхната цел е да фиксират тръбите до момента на полагане на замазката,същата работа биха ти свършили и самоделни скоби.Не е нужно да биеш дюбели в плочата.Преди да започнеш изпълнението,обаче ти е необходим добър проект.Подовото водно отопление е доста по-различно от стандартното радиаторно отопление.
Желая ти успех в начинанието,комфорта е страхотен.
filmatoplo - майстор
Най ефтиния вариант е първо фибран или стиропор с добра плътност ,полиетилен, готова метална скара 4 мм с око 15на15 за нея закрепяш тръбите с миши опашки и правиш замазка отгоре с фибри ако може или добавка за якост . Навивай на охлюв на стъпка 15на15 но спазвай един кръг да не надвишава 120 метра . Около връс стаите ги оканти с перваз от фибран,стиропор или мирелон с Ал фолио преди замазката да поема плочата температурните разширения , там където се свързват стаите т.е.под вратите също слагай отделителна лента да разделя замазките стая по стая -чао . :)
naskov - майстор
Не знаех, че става с кръг с дължина 120м. Аз досега не съм пускал линия по-дълга от 30м. Ако това е истина научих нещо ново :) :) :)
filmatoplo - майстор
Бях на курс за инсталатор на водно подово на Рехау и получих сертификат , та от там знам . Монтират се колектори-разпределители с дебитомери и всеки кръг се балансира - дебита на най дългия кръг се взима за мярка (загуба на налягане) и по късите кръгове се нагласят по него като се притварят техните кранчета .
Takezo Sensey - модератор
filmatoplo написа:
Бях на курс за инсталатор на водно подово на Рехау и получих сертификат , та от там знам . Монтират се колектори-разпределители с дебитомери и всеки кръг се балансира - дебита на най дългия кръг се взима за мярка (загуба на налягане) и по късите кръгове се нагласят по него като се притварят техните кранчета .
За 3-4 м­² не може ли без :? да се пусне само линията и 1 или 2 глидера, за обезвъздушаване . :-D
filmatoplo - майстор
правено е ,става-така този кръг на подовото се регулира по температурата в стаята чрез термо глва и се обезвъздушава .
filmatoplo - майстор
А онези кутийки дето се вграждат в стената на 1,10 височина от пода и в тях се намира обезвъздушител и термоглава за регулиране -виж в -Овентроп - монтирал съм от тях .
  • 1
  • 2

Тема "Подово отопление замазка ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: