Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пон май 09, 2022 8:44 pmmaistora1965 написа:
циркулационната помпа тръгва с включването и в контакта и работи постоянно.
Ами елементарно е да я направиш да тръгва заедно с компресора.
Няма никакъв смисъл на работи, когато компресора не работи.
maistora1965 - специалист
Ще трябва да видя дали няма някаква защита инече идеята е супер.
maistora1965 - специалист
Здравейте монтирах термопомпата при тръгването си изписва грешка за дебит на водата възможно ли е причината да е че системата е отворина и налягането в нея е 0.5 бара.И изобщо термопомпата може ли да работи на отворена система или заради пластинчатият топлообменник трябва да е затворена системата и да вдигна налягането.На водната линия е монтирано само това като е свързано с тръба между входа и изхода на помпата.Сега успях да снимама само веднъж ако има нужда ще го снимам и повече.
Прикачен файл:
IMG_20220508_171008.jpg
IMG_20220508_171008.jpg (63.13 KиБ) Видяна 1049 пъти
шоп - майстор
Имам 2 бр ТП и системата ми е отворена. Това не е причината.
kozl - майстор
съб май 14, 2022 9:47 pmmaistora1965 написа:
Здравейте монтирах термопомпата при тръгването си изписва грешка за дебит на водата възможно ли е причината да е че системата е отворина и налягането в нея е 0.5 бара.И изобщо термопомпата може ли да работи на отворена система или заради пластинчатият топлообменник трябва да е затворена системата и да вдигна налягането.На водната линия е монтирано само това като е свързано с тръба между входа и изхода на помпата.Сега успях да снимама само веднъж ако има нужда ще го снимам и повече. IMG_20220508_171008.jpg
Това 0,5 бара къде се отчита и при работеща помпа ли е отчетено?
Имаш ли манометри на входа и на изхода към топлообменника, за да отчетеш разликата м-у тях или характеристика на топлообменника (крива подобна на тази на помпата, но с обратен наклон. Т.е. при увеличаване на дебита да се качва напора).
Помпата на коя степен я пускаш?
Шоп не съм се занимавал с термопомпи все още, но щом изписва грешка за дебита, значи има датчици от които да определя дебита.
Ако работят в изправност то явно дебита е извън нормите.
Най-лесно с кран след напорната част може ръчно да се намалява дебита, за да се провери дали причината е в прекомерен дебит, пък и помпата е с 3 степени, така че може и да се пробва на различна степен.
шоп - майстор
нед май 15, 2022 8:26 amkozl написа:
Най-лесно с кран след напорната част може ръчно да се намалява дебита, за да се провери дали причината е в прекомерен дебит
Няма нужда. ТП изисква дебит. Колкото дебита е по-голям-толкова по-ефективна е. Не случайно в случая е сложена помпа 270 вата ( по спомен)

Провери си датчика за поток. Много често при дълго бездействие клеясва. Свали го, разглоби го и го раздвижи.
Горното се отнася ссамо ако датичка е механичен с лопатка и реле.
Ahmakov - специалист
Водната помпа трябва да стартира първа, да поработи поне минута, контролера прави проверка за дебита и ако всичко е наред пуска компресора. По обратния ред, първо спира компресора и след минута спира помпата.
За да ти дава грешка за дебита си провери дали помпата е обезвъздушена, дали действително имаш дебит, дали датчикпоток работи коректно.
Какъв диаметър са ти тръбите за вода?
Каква точно грешка ти дава?
maistora1965 - специалист
Прикачен файл:
IMG_20220515_165652_1.jpg
IMG_20220515_165652_1.jpg (68.37 KиБ) Видяна 939 пъти
Благодаря за отговорите явно има проблем с помпата има няколко въпроса ще карам подред.Първо днес като отворих централният винт откъдето се развърта ръчно помпата изби вода явно семеринга е заминал преди два дни отварях беше сухо.Това ремонтира ли се или е по добре да търся друга помпа и ако да каква.Помпата като я пусна издаваше доста силен шум това вчера имам друга от същата марка която работи на инсталацията на пелетния котел но тя почти не се чува.Предполагам че при мен това синьото е някъкъв диференциален изключвател да го сменя ли с датчик поток с пластина.Манометърът които е монтиран на термопомпата взима сигнал след топлообменника но вчера като пуснах помпата почти не реагира.За краткото време вчера за което тръгна деиствително тръгва помпата след това се включи компресора после излезе греша Е 41 компресора спря и след известно време и помпата.Ето и снимки.
Прикачен файл:
IMG_20220515_165259.jpg
IMG_20220515_165259.jpg (74.66 KиБ) Видяна 939 пъти
Прикачен файл:
IMG_20220515_165342_1.jpg
IMG_20220515_165342_1.jpg (48.79 KиБ) Видяна 939 пъти
Прикачен файл:
IMG_20220515_165753_1.jpg
IMG_20220515_165753_1.jpg (73.35 KиБ) Видяна 939 пъти
Прикачен файл:
IMG_20220515_182349.jpg
IMG_20220515_182349.jpg (64.03 KиБ) Видяна 937 пъти
И още един въпрос помпата върти водата между термопомпата и буфера които са на едно ниво ако се налажи да я сменям с какво ще е добре да я заменя че с тези означения по циркулационните помпи хич ме няма.
maistora1965 - специалист
Накои може ли да ми каже какъв филтър да сложа преди термопомпата понеже е свързана в една система с пелетният котел и дали е добре да изолирам медните тръби който се виждат на горните снимки.
шоп - майстор
За филтър ти написах какви ползвам в другата тема, където питаше.
Относно изолацията на медните тръби: изолирай всичко.

Така се предпазваш от топлозагуби или конденз, а от гурото от което съм се учил това помага ТП бързо да влезе в режим.

Тема "Термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: