Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Далеч преди подовото да се е справило, до комфорт, точката на оросяване ще е достигната. С паромембрана, просто ще бъде изместена влагата- няма да е допусната в замазката, но тя си е във въздуха и ще кондензира.........Къде? Ми на най близкото възможно място.
Въпросът си е този.
Факт е, че не се ползва много, дори малко. До колко би се справило, преди да стане....вредно, освен, че е неефективно.
Всъщност, дефектът може да се окаже ефект, ако сме решили да правим изба.
...е, донякъде.
brum - майстор
Тия дни пробвах да охлаждам с подово. Държа водата към подовото на 19-20 градуса. Вътре се живее без да се потиш и температурите седят до към 28-29 градуса. Подовите настилки са между 25 и 27 градуса. Т.е. далеч от точката на конденз. Влажността седи около 50%.

Преди да пробвам вътре не се живееше на затворени врати. На отворени с течение се търпеше, ама пак беше неприятно. Сега с подово охлаждане си е близко до идеалното.

Подозирам, че нещата се получават що-годе заради това, че единственото което може да акумулира топлинна енергия са настилките. По стените и таваните има гипсокартон с вата. А подовете са и със специални подложки за подово (16лв/м2 само подложката), та и това може да има ефект.

Драма беше да вкарам термопомпата в постоянен режим, че циклеше между on/off режими в началото. Причината е, че буфера е монтиран като за отопление и подавам студената вода в горната част на буфера. Но като цяло я закрепям в режим на 1kW (100 и малко за циркулационните помпи) консумация и отдавани около 4.5kW. КОП е около 5. Още не съм автоматизирал процеса и е на ръчно управление в момента, но тия дни и ще автоматизирам нещата.

Ще споделя и август като станат големите жеги как е положението. Тока е на "аванта" от слънцето и има яко в излишък. Вчера от 33-35 потенциални киловатчаса събрах 28 :) .
brum - майстор
И една картинка показваща как се движат температурите към подовото и термопомпата. Ще има защита към подовото да не се подава под 18.5 градуса. Другото е термопомпата да се поддържа в режим на постоянна работа без към подовото да пада под 18.5 градуса. Ще се пише автоматизация дето да се грижи за тези неща като минат още няколко дни с експерименти да натрупам идея кое как трябва да работи.

Горната графика - жълто е консумирана мощност (включително и от циркулационните помпи). Зелено е отдадена мощност. Отрицателно е, щото отнема енергия, а не отдава. Програмистки приоми.

Долната графика са входяща и изходяща температура от термопомпата + входяща и изходяща към подовото. Накрая минава в цикъл да стопли бойлера, че започна да достига 35 градуса при външното тяло (напечено е), а над 35 градуса термопомпата работи само в режим на охлаждане. Но на кратко - 2 и половина часа стабилен цикъл с поддържане на около 20 градуса подаване към подовото.

Прикачен файл

heatpump_cooling_cycle.jpg
vlax - майстор
То всичкото хубаво,ама гледай да не протече някъде.
:partyman:
brum - майстор
Кое и защо да протече?
nelina_london - специалист
Следя с интерес .Каква бе външната Т вчера ? С нощно проветрение не задържате ли приемлива вътрешна Т вкъщи ,поне до обяд или имате много източни и западни прозорци ?
brum - майстор
Хола е проблемен. Има южни (8м2) и западни (18м2) прозорци. 11 часа е 27 градуса. После почва да катери. Нощно време затваряме вратите, че ни е шубе някой да не влезе.

Хола е критерия за успех. Успея ли да го задържа под 29-30 градуса броя, че се е получило. За момента изглежда, че ще прехвърли 30, та ще има още борба.
Южните не са проблем. Западните ако засенчиш...
За мен е първи споделен практически опит, с положителна оценка за сега. Друго не съм чел до тук.
Браво и дано върви така!
ivanovbg - майстор
Грехота е да имаш термопомпа, а нито един конвектор.
vlax - майстор
чет юли 13, 2023 9:28 pmivanovbg написа:
Грехота е да имаш термопомпа, а нито един конвектор.
+1
:partyman:

Тема "Охлаждане с подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: