Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miroki - майстор
Вертикалните малки по 500-800 вата ги пише, че тръгват от 2,5 м/с. Лошото е, че не духа всеки ден и не духа по цял ден. Нещата са по-неясни от слънчевите.
пет май 20, 2022 6:26 pmmiroki написа:
И с по нисък живот, предвид движещите се части.
пет май 20, 2022 6:54 pmfbr написа:
Ако всичко вървеше по мед и масло, ветроходните кораби още биха кръстосвали океаните.
Доста добро попадение.

пп. Първият, цитирал в предходно мнение, за да не трупа излишен актив, хаха.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет май 20, 2022 7:01 pm, променено общо 2 пъти.
fbr - майстор
Ако всичко вървеше по мед и масло, ветроходните кораби още биха кръстосвали океаните.
Andri01 - майстор
Че те се връщат пак. Първия изследователски кораб с платна-твърди, направи к-н Кусто, 5-6г. преди на почине.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Той е морски и там си духа почти постоянно.
Нещо бъркаш необходимите киловати мисля.
Нормална къща 180м2, добре изолирана иска в добрият случай 6-7kW на час средно за сезон отопление, или 156кWh дневно.
Не видях данни при 5-6м/с.
Грубо да речем 1/3 от макса 4kW, или 1,33kW на час.
Без да гледам какво си дал, за подобна къща ти трябват 5бр. пак и + за по-студеното и за по-безветреното време.
пет май 20, 2022 7:16 pmabcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
...
Нещо бъркаш необходимите киловати мисля.
...
Естествено, че бърка, но да почете още малко, да осмисли или да се опари.
Дано му светне ламбата!
donnna - специалист
Естествено, че първо ще мисля и ще смятам! Тук някой даде идеята за трифазен котел, по един ветрогенератор на фаза. И аз започвам да си мисля, че с един няма да стане работа...
В петък четох доклад за миграция, гнездене на птици. По принцип се намирам на Виа понтика. От тук мигрират щъркели, пеликани и всякаква друга гад . За промишлен добив на ток дума не може да става!
Но пък в този доклад- 230 страници, са дадени зоните в България подходящи за ветрогенератори и добив на електричество от вятъра и аз попадам в тях.
Наъ-силен е вятъра по билата на планините, ама там проблема е обледяването.
.
donnna - специалист
Имах свободно време и рових насам-натам в нета, гледах клипчета в Ютуб и мнения... тези се оказаха големи лъжци и тези 4 кВ мощност са само в техните фантазии.. тази перка дето съм я харесал ще е около 700-800 вата максимум... говоря като размер на перката. Допълнително гледах клип с един май испанец беше дето си я купил - мери с уред вятъра - 4 - 5 - 6 - 7 м.с. - перката не тръгва... Та работата ще стане с 12-15 перки според мен, т.е. - на този етап е безсмислено, икономически неизгодно като инвестиция.
Ако е в комбинация със слънчеви панели и някъде в полето или в Балкана, без ел. мрежа на монополистите за крушки, хладилник евентуално - става...
Радвам се, че си го разбрал и сам.
пет май 20, 2022 8:28 amТрифон П.Трифонов написа:
...
Все още тези "зелени" енергии са оправдани за бизнес и там където няма жица.
чет май 19, 2022 9:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
чет май 19, 2022 8:42 pmtorbalan написа:
...най-добре да направи измерване на вятъра...
Да, но и това ще е на вятъра.
Детето - специалист
Без контролер няма да стане. Няма как да се завърти "перката" ако постоянно има закачен товар към нея. Идеята на контролера е да контролира въртенето и според вятъра да се отдава макс.
Щом не искаш инвертор си правиш нагревател според това което си купил на 12-24 или 48V но тока ще е голям и ще трябват дебелички кабели. Ако аз го правя ще купя на 48V така поне ще се спести малко от кабелите.
Относно това дали има смисъл, според мен има. Ако кажем, че средно дава по киловат на час и всеки ден има 10Kw х 30 дни = 300Kw
300Kw x 18ст да ги сложим са си 54лв Това разбира се е кръчмарска сметка.

Тема "Ветрогенератор за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: