Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Сега си задавам въпроса, киловатите на кюмурджийските котли как ги определят- на изгорено или отдадено.
Шегувам се.
Може да ползва добре известната практика- пълни до горе, пали и като се разгори наглася синджирчето на 45-50, което си е ок 10-15клвт., които пък са нормални за 2-3 етажа по 60-80м2.
Продължавам да съм на мнение, че идеята е на вятъра. Назад някой направи бърза сметка.
Все още тези "зелени" енергии са оправдани за бизнес и там където няма жица.
donnna - специалист
Говорих - на етап идея с що-годе компетентни хора, не по темата за ветрогенератора, а занимаващи се със системи за отопление - казаха ми, че без акумулатори - няма да е ефективно... а аз не искам да купувам и акумулатори... съответно инвертор от прав ток в променлив....
Относно - дали излиза сметката - в новите европейски програми и новия план за възстановяване, с т.нар. зелена сделка, ще се съфинансират такива проекти от 50 до 70 %, тъй че мисля инвестицията да се избие до 5 години...
donnna - специалист
пет май 20, 2022 8:28 amТрифон П.Трифонов написа:
Сега си задавам въпроса, киловатите на кюмурджийските котли как ги определят- на изгорено или отдадено.
Моя комшия казва така - колкото и киловати да е един котел /на твърдо гориво/ - ако му запалиш една свещ вътре - няма да се сгрее водата - трябва един балък да фърга дърва и въглища...
пет май 20, 2022 9:10 amdonnna написа:
пет май 20, 2022 8:28 amТрифон П.Трифонов написа:
Сега си задавам въпроса, киловатите на кюмурджийските котли как ги определят- на изгорено или отдадено.
Моя комшия казва така - колкото и киловати да е един котел /на твърдо гориво/ - ако му запалиш една свещ вътре - няма да се сгрее водата - трябва един балък да фърга дърва и въглища...
Спестил си да цитираш ш следващия ред, а именно- Шегувам се.
Два пъти съм го играл филма, вярно с по ниски проценти. Първият път с надеждата, че са ме подпомогнали финансово, втория поради факта, че така или иначе трябваше да тегля средит.
Друг, някъде по средата, печели от схемата.
По подписа ти разбирам, че ще извървиш дългия път.
Lutchezar - майстор
Със сигурност има наредба за отдалеченост на ветрогенератори от границата на населено място. Няма никакъв начин да са на територията му.

Допълнено

Цитат от друг форум:
"Наредба 14 определя минималното отстояние на ветрогенераторите от населените места и това отстояние е 500м."
Последна промяна от Lutchezar на пет май 20, 2022 1:34 pm, променено общо 2 пъти.
donnna - специалист
Смятах официалните данни за вятъра през м. 11, 12, 1,2 и 3 - средни стойности между 5 и 7 м/сек. средно на месец
Като ватове идва около 1000-1200 кВ на месец, което като махнем загубите ще дава над 20 кВ на ден с една перка...
Мисля си, че ще ми трябват две перки... но все-повече се убеждавам, че така както си я мисля работата няма да стане...
Трябва да стане: перка - контролер - батерия/акумулатор - инвентор - котел на ток.
donnna - специалист
пет май 20, 2022 1:25 pmLutchezar написа:
Със сигурност има наредба за отдалеченост на ветрогенератори от границата на населено място. Няма никакъв начин да са на територията му.
Изобщо не коментираме перка на мачта, това ще е на земята с перпендикулярна ос.
Lutchezar - майстор
Ветрогенератор. На какво е няма значение. Прочети наредби и закони, може някъде да има изключение за видове.
Има и минимални разстояния между ветрогенератори дефинирани...
donnna - специалист
пет май 20, 2022 1:32 pmLutchezar написа:
Ветрогенератор. На какво е няма значение. Прочети наредби и закони, може някъде да има изключение за видове.
Има и минимални разстояния между ветрогенератори дефинирани...
https://ikonomiatok.com/page.php?55
Другата седмица ще питал главната архитектка и ще ви пиша...
Evgeniy - майстор
Пише, че е Европейско производство. Т.е. няма нужда да се купува от Англия с мито. На първо търсене излиза Тук

Обърни внимание, че работи на 4м/с, но стартира при над 5м/с. Значи ако вятъра е под 5, даже няма да завърти.

Според мен няма нужда да се оскъпява с инвертор, зареждачка и батерии, ако не се свързва към мрежата.
Може да се направи малък съд с толкова нагреватели, колкото са нужни, за да дават необходимата мощност и при 90-100 волта. Когато не се ползва, трябва да е свързан към товар, който да предотврати развъртане до разрушаване.

Тема "Ветрогенератор за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: