Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Ама нямаше смисъл да поватяряме едно и също нещо пак. Пак стигнахме до оня, който си изключва ел. бойлера и се сеща да се изкъпе, но се сеща да види до колко градуса е загрял соларния.
LazarGanev - "Велик майстор"
Извинявам се за повторението. Когато човек сам си прави нещата е абсолютно свободен да прави каквото пожелае
blizzart - помощник
нед май 22, 2022 8:59 pmLazarGanev написа:
... Но не е едно и също, както с един обем бойлер. При еднообемен бойлер соларната серпентина е най-долу и загрява целия обем, като най-горещата вода по естествен път се качва най-горе - там където се намира изхода за БГВ, т.е. винаги се ползва най-топлата вода във всеки един момент. Когато бойлерите са два, в соларния може да има 90*С от солара, но ако отдавна не е ползвана топла вода, за да почнем да ползваме горещата вода от соларния бойлер, трябва или да източим 80л студена вода от втория бойлер, или да го подгреем на ток, за да можем да го ползваме :wink:
Това е причината да търся решение с един от двата големи бойлерa, иначе имам електрически на ТЕСИ 100L. Евентуално зимата такава идея е приложима, когато соларният е примерно под 35 градуса и само да подгрява почти ледената вода от водопровода. Ама за другите сезони ми трябва по-практично решение :) :idea:
LazarGanev - "Велик майстор"
С една дума "Секи сам си преценя" важи и тук :wink:
speka_rs - майстор
Моя съвет е за 300л с двете серпентини и последователно на него 100 л електрически.
Аз съм с такава система с последователни бойлери и съм доволен. 100 л бойлер не може да подпре 300 л соларен или за ТП. И най - важното според мен е, че не трябва да се прехвърлят кранове и такива глупости. Като няма топла вода всеки знае как да си пусне електрическия бойлер. Тогава той си грее само 100 л вода и не се месиш на соларния бойлер. Ако няколко дена ви няма, тогава първия душ ще е с малко хладна вода, ако сте с термостатен смесител даже няма и да усете за какво иде реч.
blizzart - помощник
пон май 23, 2022 10:10 amspeka_rs написа:
Моя съвет е за 300л с двете серпентини и последователно на него 100 л електрически.
Аз съм с такава система с последователни бойлери и съм доволен. 100 л бойлер не може да подпре 300 л соларен или за ТП. И най - важното според мен е, че не трябва да се прехвърлят кранове и такива глупости. Като няма топла вода всеки знае как да си пусне електрическия бойлер. Тогава той си грее само 100 л вода и не се месиш на соларния бойлер. Ако няколко дена ви няма, тогава първия душ ще е с малко хладна вода, ако сте с термостатен смесител даже няма и да усете за какво иде реч.
Ами засега и аз ще ползвам тази схема. За по-нататък, ако успея да сложа ел. нагревател на 300L, ще използвам управлението на слънчевите да включва реотана при температура под 40 градуса. Така ще има някаква автоматизация, че жените не обичат да следят има ли топла вода.. :axe:
Благодаря на далите мнения по въпросите, полезна информация получих!

Тема "Слънчева система като проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: