Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
Аз пак да си кажа (макар че LazarGanev пак ще опонира), ел. нагревател в бойлер 80л, свързан последователно на този, а този само за слънце.
Последна промяна от fbr на нед май 22, 2022 8:20 pm, променено общо 1 път.
нед май 22, 2022 6:14 pmfbr написа:
Аз пак да си кажа (макар че LazarGanev пак ще опонира), ел. нагревател на бойлер 80л свързан последователно на този, а този само за слънце.
СеРеБето, леко неразбираемо си го описал.
Аз те разбирам, неделя е, Лазар също ще те разбере.
Обясни го по ясно, ако обичаш!
Все пак, идеята има почва- признавам.

пп.........80 литровия нагревател да е последна инстанция, нали?!!
Още една запетая бе, човек. Поставѝ я някъде!
fbr - майстор
Какво има за разбиране. Последователно на соларния, свързваш обикновен електрически бойлер, с настроен терморегулатор, малко под градусите, които ти прави соларния. Просто като гъбено семе. Като има слънце, си върви соларния и терморегулатора грам не включва, кат няма слъне, изпразни ли се соларния, веднага влиза в действие АЕЦ-а. Ако има интерес, мога да приложа снимки, но няма кой-знае каква философия, само дето виртуално частта с нагревателя над серпентината е изнесена извън соларния бойлер.
нед май 22, 2022 7:56 pmfbr написа:
Ашколсун!
fbr - майстор
Чак сега се усетих, откъде идва неразбирането. Мисля, че го оправих.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз те разбивам и също имам такива изпълнения, щом такива са даденостите, т.е. заварено положение. Но не е едно и също, както с един обем бойлер. При еднообемен бойлер соларната серпентина е най-долу и загрява целия обем, като най-горещата вода по естествен път се качва най-горе - там където се намира изхода за БГВ, т.е. винаги се ползва най-топлата вода във всеки един момент. Когато бойлерите са два, в соларния може да има 90*С от солара, но ако отдавна не е ползвана топла вода, за да почнем да ползваме горещата вода от соларния бойлер, трябва или да източим 80л студена вода от втория бойлер, или да го подгреем на ток, за да можем да го ползваме :wink:
Евентуален тройник (шунт, шорткът) с кран и директно започваме черпенето.
Те на това му казват- "Сиромах човек- жив дявол"

пп. Бре, кви думички знам!!!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на нед май 22, 2022 9:08 pm, променено общо 2 пъти.
fbr - майстор
Знам че обичаш спора, съжалявам, няма да ти доставя това удоволствие, последно, къде би отишла гореща вода попаднала в с по-студен бойлер
Последна промяна от fbr на нед май 22, 2022 9:07 pm, променено общо 2 пъти.
нед май 22, 2022 9:04 pmfbr написа:
Знам че обичаш спора, съжалявам, няма да ти доставя това удоволствие.
Не се докачай, не спори с теб!
пп. Недей де, прав е, че след 3 дни, примерно, соларният ще пука на 60-80, а студеният 80л ще.......ше си е включил нагревателят и ще е на 50-70.
Щото нали така е правилно да се настрои, както и ти посочи- на малко по ниска температура.

Значи не е прав.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 22, 2022 9:04 pmfbr написа:
Знам че обичаш спора, съжалявам, няма да ти доставя това удоволствие, последно, къде би отишла гореща вода попаднала в с по-студен бойлер
Не, не искам да споря, да говорим с цифри. Соларен бойлер 200-300л, загрят до 40-45*С е достатъчен да се изкъпят 2-3 човека. Ако след него има 80л на 20*С и почнеш да ползваш, какво ще се получи - влиза топла вода в 80л студен бойлер и докато отиде до изхода, тя се охлажда до 25-30 и излиза негодна за ползване. Може да се експериментира, но аз си мисля, че трябва да се източи повече от 80л смесена хладка вода, докато стане 38*С, годна за ползване. Това означава, че и онези 200л вече не са 200, а 100-150, щото в долния край също се е охладил бойлера. Слушай ме бе човек, бян бурда, сян коркма! Няма по-добро от еднообемна схема!

Тема "Слънчева система като проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: