Най - вълнуващия въпрос зимно време.
blizzart - помощник
Здравейте, реших да правя слънчева система и за момента имам:
Бойлер 300L с 2 серпентини
Бойлер 500L с 1 серпентина
Вакуумно-тръбни колектори 2 х 20 тръби.
Колекторите ще са на двора и вероятно почти няма да има денивелация, съответно ще има помпа
Стандартна е система с единият бойлер, през серпентината му. Обаче имам идеята да обърна нещата и соларите да топлят обема на бойлера, а водопровода да мине през серпентината и да се получи нещо като проточен бойлер. Дали някой е правил подобно нещо и какви са предимствата и недостатъците?
Има такива бойлери. по добре разгледай конструкцията и характеристиките, за да прецениш сам.
https://burnit.bg/bg/project/%d1%85%d0% ... ef-%d1%81/
С 500л съм. Ползвам го от 2014та. Грее се от 2 панела, в момента. Подвързан е към пелетен и кондензен газов котел.
-панели- долна серпентина.
-пелети- обема на буфера (за мен е буферен съд)
-газ- горна серпентина.

Сравни площта и обема на серпентините!
Серпентината за БГВ преминава през целият обем.
Според мен, твоят няма да изпълнява добре такава задача. Дори двете последователно да свържеш, пак е далеч от хигиеничната.
Погледни и цените.
шоп - майстор
Много термосифонни слънчеви системи под налягане са направени и работят по този начин.

Обаче.... там серпентината е от мед и е с дължина около и над 50м
Сравни коефициента на топлопредаване на медта и на стоманата и дължините на серпентините и ще се убедиш, че при теб е коренно различно.
Стана ми интересно, че колегата посочи дължина.
Погледнах пак характеристиките на буфера си, но не е посочена дължина, а вместимост и диаметър.
След няколко наплюнчвания на молива, излиза 39.5м.- 1цол, гофра, с вместимост 20л.
Интересно е и сравнението на топлопроводимост.
Предполагам, че използването на неръждаема гофрирана тръба е по удачният инженерен избор.
blizzart - помощник
Направих измерване и двете серпентини в 300-литровия събират между 5 и 6L, вероятно са по около 10м и няма да свършат работа. Обаче тази в 500-литровия събра 19L, а и малко разсипах. Направена е от гофрирана неръждавейка и предполагам ще има необходимия топлообмен.
Понеже е само една, идва въпроса дали мога да вържа слънчевите панели + термопомпа, заедно към обема на бойлера и да работи като буфер. Недостатък ще е голямото количество гликол, което трябва да ползвам, но пък мога да не запълвам целия обем, а примерно до към 3/4, което ще е 400L
Ще платиш 400лгликол, ще спестиш от ок. 80л гликол и ще напълниш буфера на 3/4 от обема му???!!!
Недей бе човек!
Питай за топлообменник и още една помпа!
blizzart - помощник
съб май 21, 2022 1:23 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ще платиш 400лгликол, ще спестиш от ок. 80л гликол и ще напълниш буфера на 3/4 от обема му???!!!
Недей бе човек!
Питай за топлообменник и още една помпа!
Всъщност ще платя за 100-150л гликол, зависи от разреждането. Не съм убеден, че ще работи добре схемата, нахвърлях я като скица как си я представям. Иска ми се ТП да е втори източник за БГВ, така или иначе имам нова такава тип моноблок и е удобство зимните месеци да подгрява водата.
Ако не става като проточен бойлер ще се върна към най-изпозваният начин. Експеримента не ме притеснява, ще преправя нещата, ако не са ок :idea:

Прикачен файл

sun.tp.jpg
шоп - майстор
съб май 21, 2022 2:26 pmblizzart написа:
Иска ми се ТП да е втори източник за БГВ
Ще се разочароваш.

ТП е ефективна при ниски градуси ( 30-35 е ОК)
За да имаш БГВ с Т 38 градуса проточно с малка по дължина серпентина Т в буфера сигурно трябва да е 60-80 градуса и пак нямаш гаранция, че ще имаш непбходимият дебит БГВ с 38 гр

Не случайно проточните ел. бойлери са трифазни и с мощност 18-24 киловата.

Твоята серпентина едва ли ще има и 1/10 от тази мощност
съб май 21, 2022 5:29 pmшоп написа:
...ТП е ефективна при ниски градуси ( 30-35 е ОК)
За да имаш БГВ с Т 38 градуса проточно с малка по дължина серпентина Т в буфера сигурно трябва да е 60-80 градуса и пак нямаш гаранция, че ще имаш непбходимият дебит БГВ с 38 гр

Не случайно проточните ел. бойлери са трифазни и с мощност 18-24 киловата.

Твоята серпентина едва ли ще има и 1/10 от тази мощност
Шопе, в частта за ТП си прав.
За буфера- дал съм линк. Прегледай го!
Давам гаранция, като ползващ вече 8ма година 500л от линка.
В момента буфера ми е загрят на 52 градуса. Още една гаранция давам, че на един душ само топлият кран не може да бъде отворен. може би на 3 или 4.
https://photos.app.goo.gl/8L2FgPydWeAirvCQ6
А и, все пак ТП са направени да греят и вода за къпане и си се справят дори нискотемпературните.
blizzart - помощник
съб май 21, 2022 5:29 pmшоп написа:

...Не случайно проточните ел. бойлери са трифазни и с мощност 18-24 киловата.

Твоята серпентина едва ли ще има и 1/10 от тази мощност
Мда, и аз имам съмнения за мощността на серпентината, а не ми се иска водата да тече слабо за да е топла. В такъв случай ми остава стандартна схема за изпълнение. За съжаление имам фабрично ел. нагревател на 500L, 3x2KW, а ми се иска да ползвам 300L, който пък няма поставен ел. нагревател. Дали на някой от отворите може да се монтира допълнително?

Тема "Слънчева система като проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: