Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейе, знам, че много се изписало по темата и от доста време чета но нещо не мога да схвана как да настроя контролера.
бойлера е 120л хоризонтален/вечеразбрах че е грешка да е хоризонтален/тръбната разбодка е около 2м дели ги една плоча,
конртолера е solar contrtoller SR868C9 купуван отт китай,
как да рзбера колко да е DT 0 /Switch-on temperature difference-Включване на температурна разлика/ и на каkва стойност да е DT F/Switch-off temperature difference -Изключване на температурна разлика/ пробвах с DT 0 на 8 и DT F на 2 всъщност пробвах много вариантти но ми се струва че сиситемата не работи както трябва не може да затопли един бойлер за един ден при слънчево време достига едва 48 градуса и много бързо свършва водата в бойлера
система е с глюкол с 1,8 бара налягане , а разшерителния съд е напомпен на 1,5 бара
всъщност не е ли достатъчно само да се зададе стойност на DT 0 примерно 8 или 10, DT F да е 0, каква е ролята на това DT F
Няма смисъл да ти се обяснява, на този етап, кое и защо, предвид въпросите, които задаваш.
ДТ на вкл е добре- стандартни 8 градуса. Може да се намали до 4 дори, предвид късото трасе и като се вземе предвид точността на измерване от сензорите. Това няма как да го знаеш, към момента.
За сега, достатъчно е да приемеш, че ДТ на изкл не може да е 0.
Съобщавай още данни за инсталацията- колектор, панели, брой тръби, площ, помпа, скорост на помпата......!!!
колекора е Sunsystem, VTC 15 бр тръби
помпа грундфус на 1 степен
системата е на 8 години до миналата година работеше добре,
интересуваше ме какви са оптималните настройки за DT 0 и DT F
ср май 25, 2022 9:44 pmpaco71 написа:
колекора е Sunsystem, VTC 15 бр тръби
помпа грундфус на 1 степен
системата е на 8 години до миналата година работеше добре,
интересуваше ме какви са оптималните настройки за DT 0 и DT F
Каквито до миналата година.
ср май 25, 2022 10:00 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср май 25, 2022 9:44 pmpaco71 написа:
колекора е Sunsystem, VTC 15 бр тръби
помпа грундфус на 1 степен
системата е на 8 години до миналата година работеше добре,
интересуваше ме какви са оптималните настройки за DT 0 и DT F
Каквито до миналата година.
8 и 2
LazarGanev - "Велик майстор"
Направи ги 12 и 6, но мисля че проблемът не е в дТ, а в това, че тръбният колектор си иска обслужване. Не познавам този сурогат, но най-вероятно е тип Heat pipe, и термопастата е заминала, трябва да се смени. А може и серпентината да се е облепила с котлен камък, бали га :?
точно това мислех да направя ,
1 да започна с филтъра
2 да сменя глюкола
3 да сменя пастата
4 и да проверя дали всички тръби работят като ги сваля
но все пак реших да питам дали няма начин да мина по тънко :-D
ср май 25, 2022 10:29 pmpaco71 написа:
...
но все пак реших да питам дали няма начин да мина по тънко :-D
Имало е, но е било.

Инак, при къс тръбен път- ниски стойности на ДТ и обратно, дълъг тръбен път- по височки, та да смогне да "обърне" водата (гликол, антифриз, първак...). Това е принципна постановка.

Сменяй, пък дано от първи път си покаже!
ГлЮкола го остави за накрая!

Тема "настройка на делта Т при соларна систтема?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: