• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
След както имаш идея след време да слагаш солари е хубаво да има и серпентина.

Хубаво е да си изясниш концепцията преди да започнеш всичко, че после е кърпеж и преправяне.
kalin72 - майстор
Абе аз ли съм глупав, не мога ли да мисля, ама как така дървата ще са номер едно???? По-ми се чини слънчогледа да е номер едно, ама кво ли пък знам аз...
Lutchezar - майстор
съб юни 25, 2022 5:04 pmшоп написа:
След както имаш идея след време да слагаш солари е хубаво да има и серпентина.

Хубаво е да си изясниш концепцията преди да започнеш всичко, че после е кърпеж и преправяне.
Не забравяй че е в кооперация на 1ви етаж. Няма да е лесно със соларите, иначе има котле в гаража под него.
шоп - майстор
съб юни 25, 2022 5:44 pmLutchezar написа:


Не забравяй че е в кооперация на 1ви етаж. Няма да е лесно със соларите, иначе има котле в гаража под него.
Така е, ако препрочетеш темата ще видиш, че топикстартера иска солари и аз също му споменах за подводните камъни при апартамент на етаж 1

Обаче познавам етрополци и техният манталитет. Задружни са и с благ характер.. Градчето е от къщи и до 6 етажни блокчета. Отопляват се предимно на дърва ( нормално, в етрополския балкан са) и дървата си ги държат около блоковете, под тераси или на купчини. Някои са оградени с мрежа, други не. Не се краде от дървата доколкото знам.
Lutchezar - майстор
Дано си сложат правилната външна изолация преди студовете тогава. А после могат и соларна система да изградят.
Krastio B botev - напреднал
:roll: Благодаря за добрите думи. Вече приключи със дървата под терасите и около блоковете, да не повярва човек но ни направиха квартала, пътеки, Алей, площадки абе ... :prayer: Шопе още един въпрос към тебе колко вода е нужно за работата на една такава ТП вода вода. Разход за един час, под един кубик ли е ? :?
съб юни 25, 2022 5:27 pmkalin72 написа:
Абе аз ли съм глупав, не мога ли да мисля, ама как така дървата ще са номер едно???? По-ми се чини слънчогледа да е номер едно, ама кво ли пък знам аз...
Не бе, Калине!
Дървата са си от тяхната гора, сами ще си ги ловуват, а Шопен явно говори за подобен тип дърва- еФтини, Никольчо.
Кога е криза, трудът не се брои, търси се вариант за оцеляване.
Въпреки еФтиното отопление, което ползвам, ако имам на сгода еФтини дръвца, бих начатил 2-3 кубика, да има за затопляне на банята и бойлера.
Къпането е голяма работа, а кога е на топло, даже повтарям през месеца.
Krastio B botev - напреднал
съб юни 25, 2022 6:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
съб юни 25, 2022 5:27 pmkalin72 написа:
Абе аз ли съм глупав, не мога ли да мисля, ама как така дървата ще са номер едно???? По-ми се чини слънчогледа да е номер едно, ама кво ли пък знам аз...
Не бе, Калине!
Дървата са си от тяхната гора, сами ще си ги ловуват, а Шопен явно говори за подобен тип дърва- еФтини, Никольчо.
Кога е криза, трудът не се брои, търси се вариант за оцеляване.
Въпреки еФтиното отопление, което ползвам, ако имам на сгода еФтини дръвца, бих начатил 2-3 кубика, да има за затопляне на банята и бойлера.
Къпането е голяма работа, а кога е на топло, даже повтарям през месеца.
Откровено да кажа. При мен труда не се брой никога :). Друг е въпроса когато ме мързи, тогава разбира се 100 причини да не се свърши нещо :-D пък както и да се смята по евтино от това не мисля че има накъде. От твоя гора дърва. Другия вариант е на аванта там нали е 100% печалба :lol:
шоп - майстор
съб юни 25, 2022 6:11 pmKrastio B botev написа:
Шопе още един въпрос към тебе колко вода е нужно за работата на една такава ТП вода вода. Разход за един час, под един кубик ли е ? :?
Всичко зависи с каква температура е сондажната вода.
По принцип ако охладиш 1м3 вода с 10 градуса може да разчитап на 11,6киловата топлина, като прибавиш и топлината от ел.мощността на компресора получаваш сумарната мощност на ТП.

На практика за една ТП 12киловата е хубаво да и осигуриш поне 1.5м3/час за да няма риск от замръзване на топлообменника и COP да е висок.
Krastio B botev - напреднал
нед юни 26, 2022 5:44 amшоп написа:
съб юни 25, 2022 6:11 pmKrastio B botev написа:
Шопе още един въпрос към тебе колко вода е нужно за работата на една такава ТП вода вода. Разход за един час, под един кубик ли е ? :?
Всичко зависи с каква температура е сондажната вода.
По принцип ако охладиш 1м3 вода с 10 градуса може да разчитап на 11,6киловата топлина, като прибавиш и топлината от ел.мощността на компресора получаваш сумарната мощност на ТП.

На практика за една ТП 12киловата е хубаво да и осигуриш поне 1.5м3/час за да няма риск от замръзване на топлообменника и COP да е висок.
Така това е идеално значи за нашия район. Там къде копнеш излиза вода :-D как не се бях сетил по-рано ... При споменатото от тебе Шопе имаш 2 ТП вода вода. Един въпрос на как ще прозвучи сигурно има някой закон някой които да се противопостави :-D , че ще стане яката работа иначе. При връзването им последователно (каскадно мисля че се казваше) и настройката на първата ТП на по ниска температура примерно А7W16 и втората А16W40 ? Така не се ли получава в пъти увеличен коп ? Нищо че се използват две ТП . :?:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Помощ за избор ( смяна на отопление)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: