• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Krastio B botev - напреднал
пон юни 27, 2022 12:09 pmfeikot написа:
съб юни 25, 2022 3:52 pmKrastio B botev написа:

... Сега да питам, много ли вода консумират, понеже се сетих, при сторежа на кооперацията единия комшия си е направил геран в мазата 1м широк в диаметър към 8м дълбок мисля ако не 9м... :shock: :shock: :shock:
Как ще направиш кладенец в мазето на блока ?!?
По стария начин. Кирка, лопата,лост и един къртач недай си боже в по дълбокото някои голям камък да излезе. Може да е хептен как си трябва със зидани камъни отстрани, но аз мисля с бетонни пръстени по 1 метър диаметър. Или копаене на цялата дупка или подкопаването им до нужната дълбочина
шоп - майстор
А зашо трябва да е кладенец? Не може ли сондаж?
Има малки мобилни сонди на трифазен ток, разглобяеми...

Друг е въпроса доколко е законно в мазе на блок да се прави сондаж? Не съм се интересъвал в ЗУТ или в закона за водите дали е регламентирано това положение.
feikot - специалист
Абе хора, как ще копаете кладенци и сонди в блока... Нали ще компрометирате и основа и плътност на почвата под сградата. Аз за моята сонда, че е на 4 метра от къщата се притеснявам да не подкопае, вие директно в блока.
шоп - майстор
От турско време кладенци са правени в мазетата. За Русия и техните студове е масова практика.
Имам 3 регистрирани сондажа. Два са в мазетата и третият е до къщата. Два от тях са правени преди повече от 50 год, ръчно въртяни. Проблеми няма. От 1500м3 вода вадя една чаена лъжичка пясък.



Ти по колко кофи пасък вашиш от 1м3 вода та се притесняваш?

За блок съм съгласен, че не е редно. Съсобственост, идеални части или дори без документ за земята под блока. Всякакви случаи има.
Krastio B botev - напреднал
За опасно даже не бих си помислил, в моят случай ще бъде доста полезно. Мазите са пълни със влага и няма оправия. На местото на блоковете на времето е било ( мочор) блато имаме го 1 изкопан но е в единия край на мазите, там нещата бих казал, че от към влага са идеални. Звънях за такава мобилна сонда по друг въпрос, но не е чак толкова малка да стане за тука.
Krastio B botev - напреднал
Един въпрос. За отворена система 1 кубик цистерна от тези белите на евро пале става ли за буфер да се ползва. Да се потопят тръбите от отоплителните и като не влиза въздух предполагам, че няма да изтечат ? Нещо подобно на пойлките за пилета да се напрви :-D
speka_rs - майстор
чет юни 30, 2022 8:37 pmKrastio B botev написа:
Един въпрос. За отворена система 1 кубик цистерна от тези белите на евро пале става ли за буфер да се ползва. Да се потопят тръбите от отоплителните и като не влиза въздух предполагам, че няма да изтечат ? Нещо подобно на пойлките за пилета да се напрви :-D
Имам такъв буфер, но съм ползвал медни серпентини за отоплителния кръг.
Krastio B botev - напреднал
пет юли 01, 2022 7:00 amspeka_rs написа:
чет юни 30, 2022 8:37 pmKrastio B botev написа:
Един въпрос. За отворена система 1 кубик цистерна от тези белите на евро пале става ли за буфер да се ползва. Да се потопят тръбите от отоплителните и като не влиза въздух предполагам, че няма да изтечат ? Нещо подобно на пойлките за пилета да се напрви :-D
Имам такъв буфер, но съм ползвал медни серпентини за отоплителния кръг.
:wink: така да се направи на колко серпентини трябва да се раздели или става и с едно, но с по широка тръба. Понеже да кажем, ще мина на дърва и ще е нужно повече вода в буфера да незавира котела пък по натам като се модернизира с ТП ще мога да източа от водата в буфера и да имам по малко количество
speka_rs - майстор
пет юли 01, 2022 8:09 amKrastio B botev написа:
:wink: така да се направи на колко серпентини трябва да се раздели или става и с едно, но с по широка тръба. Понеже да кажем, ще мина на дърва и ще е нужно повече вода в буфера да незавира котела пък по натам като се модернизира с ТП ще мога да източа от водата в буфера и да имам по малко количество
Моят е направен с 2 серпентини от медна тръба 18х0,7 и дължина 9 м ( общо 18м). Всички ми казват, че е много малко, но за мойте 120м2 ми е абсолютно достатъчно. Имам още една тръба 9 м, ама поне за сега не виждам смисъл да я монтирам, ако някой ден се прибават още 60 м2, тогава ще тествам и мисля.
Krastio B botev - напреднал
Благодаря на всички за съветите и дадената информация. Надявам се някой ден да се срещнем и да имам възможност да почерпа :partyman: успешно лято на всички
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Помощ за избор ( смяна на отопление)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: