• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Krastio B botev - напреднал
Здравейте колеги !
Моля за помощ, защото зъбките тази зима излетяха( неостанаха за другата). Отоплявам се 3 години на пелети, поради покачилата се цена се налага смяна на отоплителния уред. На сезон изразходвам около 5,5т.
Живея в апартамент 120 кв/м. Водно подово, навита тръба 550м ф16 за водно подово. Имам 3 спални сложил съм общо 3 радиатора панелни 600/1200 за студените дни. Водата в системата се върти на 40с°. Живея в планински район (гр. Етрополе). Гледам за мнения, но не намирам за тези пернишките изработки слънце/въздух - вода. Мисля за ТП 12kw отдаване. В моят случай ще се използва само за отопление. Под 2 см фибран. Таван 5см вата/ гипсокартон. Дограма 5 камерна/ стъклопакет к к. За сега нямам външна изолация понеже се изчакваме комшиите един друг за цялостно саниране. Също така съм обмислял и газов котел, но нямаме газификация и трябва мъкне на бутилки. Не мога да предметна колко бутилки ще трябват, ако някой помогне със смятането и излезе до 2 бутилки на седмица ме устройва, тъй като цената на котела е по евтина. За ТП като марка съм се насочил към китайка по скоро, отново заради ограничен бюджет.
Благодаря предварително за помощта. :-D
Към момента забрави газификацията!
Най добрата инвестиция е в топлоизолация.
Същите пари може да похарчиш за диверсификация, но разходът на енергия остава същият.
При саниране, веднага намалява разхода, с какъвто и енергоизточник да е.
Това е на първо четене, при финанси "за гушата".
шоп - майстор
вт юни 21, 2022 12:27 pmKrastio B botev написа:
ако някой помогне със смятането и излезе до 2 бутилки на седмица ме устройва,
Не те съветвам да минаваш на пропан бутан в бутилки за битова газ. Опасно е да ги държиш в апартамента. Малък пропуск в клапаните и ще заспите. Ако много държиш на пропан бутан и имаш открита тераса може там да направиш батерия от няколко бутилки.

Но както ти каза Трифонов: първо стабилна изолация.
Krastio B botev - напреднал
вт юни 21, 2022 1:10 pmшоп написа:
вт юни 21, 2022 12:27 pmKrastio B botev написа:
ако някой помогне със смятането и излезе до 2 бутилки на седмица ме устройва,
Не те съветвам да минаваш на пропан бутан в бутилки за битова газ. Опасно е да ги държиш в апартамента. Малък пропуск в клапаните и ще заспите. Ако много държиш на пропан бутан и имаш открита тераса може там да направиш батерия от няколко бутилки.

Но както ти каза Трифонов: първо стабилна изолация.
Забравих да спомена на първи етаж етаж съм и под мен са гаражи, както и мойте 2 гаража. Във единия е складово и котелно. Там обмислям да монтирам газов котел, ако е газов или ТП. За изолация няма спор, но както казах малко е .... Изчакваме докато се организираме целият блок.
шоп - майстор
Щом отдолу има твои помещения им изолирай таваните стабилно, че в момента с 2 см фибран и подово грееш мазета и гаражи.

След това и външна изолация една ТП ще ти свърши работа. Не съм обаче сигурен дали един преправен климатик няма да е по-добре от евтин китаец.

П.П. Доста хора в Етрополе спряха пелетите и пак си минаха на дърва. и ДНЕС ГЛЕДАХ СИТУАЦИЯТА ТАМ.
Нека да го кажем съвсем просто!
С направата на топлоизолазия, в последствие ще се плаща скъп енергоносител, но за малки количества. Така Лазар обосновава БГВ затоплена с натурален Газ и е прав.
С диверсифицирането, влагаме капитал, като продължаваме да плащаме високите нива на топлозагуби, макар да са на по ниски цени.
Освен този минус, другият е, че каквато и да е ТП, то тя е икономически обоснована при ниски топлинни загуби, поради ниската температура на топлоносителят.
Айде, който иска, да си го превърне в цифри!
Който не иска, ще циври.
Krastio B botev - напреднал
вт юни 21, 2022 1:31 pmшоп написа:
Щом отдолу има твои помещения им изолирай таваните стабилно, че в момента с 2 см фибран и подово грееш мазета и гаражи.

След това и външна изолация една ТП ще ти свърши работа. Не съм обаче сигурен дали един преправен климатик няма да е по-добре от евтин китаец.

П.П. Доста хора в Етрополе спряха пелетите и пак си минаха на дърва. и ДНЕС ГЛЕДАХ СИТУАЦИЯТА ТАМ.
И това от части е така, но го заварих положен фибрана на пода. Външната дано преди зимата да се организираме. Ти случайно да нямаш нещо общо с града, а пък и с морето ?
Krastio B botev - напреднал
вт юни 21, 2022 1:38 pmТрифон П.Трифонов написа:
Нека да го кажем съвсем просто!
С направата на топлоизолазия, в последствие ще се плаща скъп енергоносител, но за малки количества. Така Лазар обосновава БГВ затоплена с натурален Газ и е прав.
С диверсифицирането, влагаме капитал, като продължаваме да плащаме високите нива на топлозагуби, макар да са на по ниски цени.
Освен този минус, другият е, че каквато и да е ТП, то тя е икономически обоснована при ниски топлинни загуби, поради ниската температура на топлоносителят.
Айде, който иска, да си го превърне в цифри!
Който не иска, ще циври.
Ами виж топло загубите не съм смятал, на външна температура -10 градуса, водата в системата пак е 40 градуса. Проблема с изолация то е ясен, без спор.
Проблема в сегашната ситуация е че котела ми е в преоразмерен за помещението, което отоплявам. 40kw с реторна горелка. Такъв имах и такъв сложих. Сега при високите цени на пелети трябва да мисля друго.
Кумчо Вълчо - специалист
вт юни 21, 2022 12:27 pmKrastio B botev написа:
Гледам за мнения, но не намирам за тези пернишките изработки слънце/въздух - вода.
:-D
Krastio, какво точно имаш предвид, че ми стана интересно, но не разбрах за какво всъщност става въпрос?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
вт юни 21, 2022 2:26 pmKrastio B botev написа:


Проблема в сегашната ситуация е че котела ми е в преоразмерен за помещението, което отоплявам. 40kw с реторна горелка. Такъв имах и такъв сложих. Сега при високите цени на пелети трябва да мисля друго.
Каква е ретортната горелка ако не е тайна?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Помощ за избор ( смяна на отопление)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: