Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivoka86 - помощник
Здравейте,от миналата година имам парно с камина с водна риза изпълнено по класическия начин помпа, колектори 4 радиатора и бойлер вързан като радиатор.Досега го включвах и изключвах ръчно,но сега искам да го направя с деферинциален термостат както и си трябва.Въпросът ми е какъв вид задвижка е най удачно да се сложи.Имам един сферичен кран със задвижка,но ме притеснява факта,че при определени условия примерно камината стабилизирана на някакви градуси и израсходвана вода от бойлера ДТ ще отвори,темп. ще започне да пада той ще затвори и така ще влезе в постоянен режим он оф,като така тоя кран сигурно няма много да искара.Обмислям варианта и с термо задвижките,кое е правилното решение?
шоп - майстор
съб юни 25, 2022 5:00 pmivoka86 написа:
но ме притеснява факта,че при определени условия примерно камината стабилизирана на някакви градуси и израсходвана вода от бойлера ДТ ще отвори,темп. ще започне да пада той ще затвори и така ще влезе в постоянен режим он оф,като така тоя кран сигурно няма много да искара.

Диференциланият терморегулатор обикновенно има опция за настройка на хистерезиса. Може да я увеличиш и направиш 10 или 15 градуса и тогава няма да има он-офф и задвижката няма да се задейства постоянно.

Термозадвижка с изнесен сензор също е опция.
ivoka86 - помощник
Благодаря за бързия отговор,искам да е с ДТ защото няма да израсходва топлината от бойлера при изгасване на камината нощем.Върти ми се в главата и идеята за някоя малка евтина циркулационна помпа с възвратен клапан на линията на бойлера,която ДТ то да управлява.Това вариант ли е или бъркам?
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юни 25, 2022 5:00 pmivoka86 написа:
Досега го включвах и изключвах ръчно,но сега искам да го направя с деферинциален термостат както и си трябва.
Никакъв диф термостат не си трябва, просто взимаш един контактен термостат за 20-30 лв и нагласяш помпата да тръгва и спира на 60*С - така бойлерът няма да изстива. Нищо друго не ти трябва. Така и горенето ще е по-добро, и камината ще е чиста
Идеята е добра, но има вариант помещението с камината да е претоплено, а към бойлера и радиаторите почти нищо да не ходи.
Според мен, това би се случвало дори не само в преходните сезони.
Обикновено, подобни инсталации се правят с преоразмерени камини, затова така мисля.
Пък и никой не прави идеални инсталации, като мен, хахаааа!
Печката ми, за да стопли цялата къща, трябват два дни, след което няма никакъв проблем да поддържа температура и в най лютата зима.
Само 6 киловата е, на около 90м2, с антикондензен, термостатна клапа за горенето, предпазна група, вързана на горната серпентина на 500л буфер, възвратната вода на 50-55 градуса, ауспуха бял.....Абе №1 е, според дъртата циганка на ъгъла.
ivoka86 - помощник
Даа и при мен е така,камината е малко преоразмерена (ама какво да се прави като жената иска да е с фурна) радиаторите малко големи и при 60 градуса за повече от два часа се налага отваряне на прозорци.Затова и я карам когато не е много студено на 45 50 градуса.Между другото предлага ли се някъде термостатна клапа за камина както при котлите?
Всичко е възможно, особено когато става въпрос за ТНТМ, ако младите знаят какво значи. То и за тях иде реч.

Ако имаш мерак, набождаш някъде горе котелно термостатно чудо, преправяш вратичката, като за ланец, ама с хубави уплътнения и навсякъде, и готово.

На вас ви трябва голям бойлер или малка печка.
Като гледам, жената има мнозинство... Пък и жените обичат много вода и много гореща....

Тема "Управление на бойлер свързан към парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: