• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
feikot - специалист
Сайлънс, чадо.
silent - майстор
Е радвам се че те оставих безмълвен... :-D :-D :-D
И аз, форумната балалайка, Баси!!! Ни моа са фключа.
bikerider_ - специалист
Пак да кажа, не отричам нито изолацията, нито дограмата, просто при безумните цени на материали и труд в момента съм на мнение, че каквито и да е строителни дейности са за избягване, защото сметката в началото е една, а се плаща по 3 накрая.
Търсех евентуалното заместване на газта в съществуващата локална парна система. Знам, че термопомпите греят до 60 градуса (според някои източници до 80), което до известна степен може да се компенсира с преоразмерени радиатори или подово.
И сега при съществуващите радиатори при много студено време къщата не е толкова топла, колкото е била при същите радиатори, но вързани към камина с водна риза на дърва.
Сметка от 600лв за ток, при цените на газа в момента може да изглежда като детска песничка, защото така като смятам май е нараснал със 100 процента като цена от миналата зима.
Клоня към варианта климатици и подпомагане с газ, ако е много студено, защото при сегашните цени на газта и увеличението за август, което идва, газът става с цена на злато.
brum - майстор
Климатиците са сравнително евтини като инвестиция, с висок КОП, но с лош комфорт. Ако комфорта не те притеснява са съвсем валидна опция.

Аз се движа към подобна схема. Термопомпа въздух-вода. Ако в най-студените дни не стига ще пускам и газовият котел.

Но си имам топлоизолация и съм с подово. Март месец платих 330лв за газ след компенсациите. За 230м2 къща.
Lutchezar - майстор
ср юли 27, 2022 4:15 pmbikerider_ написа:
Пак да кажа, не отричам нито изолацията, нито дограмата, просто при безумните цени на материали и труд в момента съм на мнение, че каквито и да е строителни дейности са за избягване, защото сметката в началото е една, а се плаща по 3 накрая.
.. .
Точно тези неща няма тенденции да поевтинеят. Следващия път ще кажеш че са по 10. Или ги започвай или търси начин да си увеличиш доходите, така че да не са ти скъпи. Всяко отлагане после излиза през носа....
шоп - майстор
ср юли 27, 2022 4:15 pmbikerider_ написа:
просто при безумните цени на материали и труд в момента съм на мнение, че каквито и да е строителни дейности са за избягване, защото сметката в началото е една, а се плаща по 3 накрая.
Цените на изолацията са на нормани цени, а това е форум направи си сам. Правим си нещата сами:-)))) Труда не си го броим:-)

Изолацията е най-добрата инвестиция и преди, а сега при тази инфлация и ескалация на цените на енергоносителите е още по-добра инвестиция.
Шоп, цените на топлоизолациите станаха "нормални" както на дограмата, ляба, Газа и др. нормални неща.
Дълго време работих ТИ, поради което имам наблюдения и над цените, през това време.
Миналата есен накупих за моята си къща- правя по малко всяка година.
Офертата беше за срок от 3 дни. След това не се знае, а и цената беше доста по различна от "нормална".
Съгласен съм, че каквато и да е цената, има ли нужда, както и средства, просто трябва да се действа.
Затуй при мен климите топлят, а на други места не.
bikerider_ - специалист
Съсед поставящ климатици ме светна с цените на термопомпите.16КW вода вода, високотемпературна до 80 градуса била 20К. От септември цената обаче щяла да нарастне, защото в Германия търсенето било огромно, а производството не смогвало.
За климатик за отопление ми дава цена 2К на стая.
Колега, живеещ в центъра, отпляващ 45кв. стар апартамент на контвектори плащал 100-200лв. миналата зима.
Та дали ще е изолация и дограма или термопомпа, цените май са еднакви.
silent - майстор
Конвекторите се митологизираха последната година чувам от къде ли не че топлят повече и харчат ако не по-малко то в никакъв случай повече от климатик...за капак са има няма 200лв...при това са приказки от грамотни хора....
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Съвет за заместване на газов котел, локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: