• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedal - специалист
Отново с риск да ме наплюете.
Аз си следвам това което рисувам и бойлера е важна част в него.
Та схемата е следната:
Термопомпа 10 киловата за 4986 лева оригинално китайска.
До 55 градуса.

От тук няма буфер, а трябва да вдигна интервала на работа и почивка. Да тръгва на всеки 15-20 минути не е ОК.
Втория проблем е задръстените радиатори с мизерия.
Друго е че може при -15 да не стига, въпреки, че при -15 до сега съм вдигал макс на Антрацит 50 градуса на водата (във Варна -15 ми се е случвало два пъти)

И ето важната част.
Бойлер 500 литра с две серпентини.
В едната серпентина влиза помпата, другата вади към радиаторите и е с прост кран ако реша да запаля котела.
Така хем съм с буфер, хем няма проблем с мизерията (самата помпа ще върти чиста вода), хем мога като затворя крана да си припаля котела, мога да ползвам и нагревател ако не стига топлото. Имам и 500 литра чист бойлер ако е на зор за къпане.
Панелите направо в термопомпата защото има дупки за това.

Ще съм благодарен за мнение на човек с опит. Останалото как няма да стане го чух още преди 15 години когато си модифицирах котела на Антразит с обикновен вентилатор и два термо датчика за 7 лева общо
Lutchezar - майстор
Не че няма да стане, ама серпентината за парното ще трябва да заеме голяма част от бойлера. Сметни си обема на вода в парното, виж обема на серпентината, сметни за колко време водата в нея се загрява до необходимата ти температура и с каква скорост трябва да се върти през системата.
Най-близкото като идея е рекуператор за топла вода, виж там какви са серпентините.
dedal - специалист
пон сеп 12, 2022 6:57 pmLutchezar написа:
Не че няма да стане, ама серпентината за парното ще трябва да заеме голяма част от бойлера. Сметни си обема на вода в парното, виж обема на серпентината, сметни за колко време водата в нея се загрява до необходимата ти температура и с каква скорост трябва да се върти през системата.
Най-близкото като идея е рекуператор за топла вода, виж там какви са серпентините.
Аз като аматьор и само за лично ползване не разбрах какво е рекуператор.
Ще чета в нета, но ако обясниш с 2-3 думи ще съм благодарен
На ниво сте, та ще се разберете.

Питайте някой майстор за пластинчат топлообменник вода-вода!
Ако може и да ви го сметне.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - специалист
Що да не стане. Дано да са големи серпентините, отгоре- до долу и медни!
Хубаво е да са на противоток.
Термопомпата да топли отгоре-надолу.
Парното да тика студената вода отдолу- нагоре.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz, (добре, че знам copy-paste, инак бих объркал) със сигурност, ефект ще има.
Ще има, но както обикновено, еФтиното излиза скъпо.
Обикновено, серпентините на всички бойлери са с различна площ и обем.
На специалните бойлери, с големите серпентини, цените са специални.
Производителят винаги дава мощността на серпентината, при определени условия- обикновено високотемпературни. На специалните....абе, кой ги чете тях...
А бакълъм!

пп. То, като гледам и докато се опитвам да разсъждавам, сякаш никаква техническа литература не се чете.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - специалист
Чак пък винаги да ги дават, не съм сигурен нещо.
Отгоре отгоре гледат да дадат нещо, да не се залъгваме.
500л. си е добър буфер, грубо казано. Поне час и половина може да работи без да се взема от него. Ся на 3 часа да има един ОН-ОФФ е приемлив.
Имам топ климатик, който може да направи ОН за 2 мин. и ОФФ за 2 мин.
Дан казвам топ оф дъ топ, ама е така.
dedal - специалист
Пак да кажа. Аз не съм специалист и си го правя за мен, точно както сам си направих котела на Антрацит барабар с електрониката и софтуера (с помощ от приятел) и си го ползвам вече стана 10 години

И аз се сетих за мощност на серпентини и на елдом имат две серпрнтини с по 13 киловата всяка при помпа 10 и консумация 6 май сметката идва по мое мнение.
А иначе за мнението относно вода-вода да знаеш имам вода да удавя половин село (6 кубика в час защото помпата може толкова и чакам още по хубав. Реално съм на 5 метра под морското равнище и цялата вода от Добруджа минава през мен)
Обаче имам проблем с да изхвърлям по 1.3 кубика в час по религиозни причини (то безбожие аз да лея вода, а съседите да са на режим)
Lutchezar - майстор
Ако се откажеш от идеята бойлерът да е за топла вода може и да се получи. Вместо серпентина ще въртиш течността от бойлера в системата.

Споменаването на abcdefghijklmnopqrstuvwxz за серпентините в противоток ме накара да си спомня за топлообменниците, в промишлено изпълнение са кули, където има серпентини. Защо във форума не съм срещал някой с такава идея? :?
radius - майстор
Дедал, само да ти обърна внимание, че при -15 тая ТП сигурно
отдава 5кВ при 35С вода, а при 50С може и да е 3.5кВ, ако изобщо вдигне 50С.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Тема "Отопление и бойлер" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: