Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Ако имаш газова кола, можеш да направиш така, че да си пълниш бутилки на бензиностанцията.
Но да, засега не си заслужава галимацията, при тази цена на тока.
След нова година ще видим как ще се намести пъзела с цените...
Отстъпката, ако не се лъжа е до 1 юни 2025 година.
шоп - майстор
пет сеп 30, 2022 11:47 amФитилчо написа:
Ако имаш газова кола, можеш да направиш така, че да си пълниш бутилки на бензиностанцията.
За да е законно и безопасно тва може да стане само в бутилка с мултивентил и поплавък за ограничаване на запълването до 80% от обема. С друга бутилка само на кантар
пет сеп 30, 2022 11:47 amФитилчо написа:
Отстъпката, ако не се лъжа е до 1 юни 2025 година.
Доколкото знам е до края на 2022 или до изчерпване на средствата. Дочувам, че едва ли програмата ще издържи до ноември.
brum - майстор
пет сеп 30, 2022 7:57 amТрифон П.Трифонов написа:
Бръме, съгласен съм че е еФтино с ТП, но КОПа е готин при ниска Т на подаване- 30-35 градуса.
За да стоплиш водата до 40, например, трябва да подаваш поне 45. Тази разлика е малка и загряването на водата ще става бавно. През това време отоплението е спряло.
За да стане бързо, разликата трябва да е голяма- 50-55 подаваща. Сизиф изтърва КОПа.
После- влиза благоверната да се къпе. След нея голямата щерка и изпищява. Да не говорим, че тъщата измила чиниите и за теб вода друг път. Ми.....той бойлера голям бе, цели 120 л.
Колко имат, подходящи по обем и с правилната серпентина, бойлери- поне 300л за 2 души, загрети относително икономично и бързо до 40 градуса? Бившата не признаваше за топла вода по ниско от 45.
Тъй де Трифоне. Ама има настройки за да се дадат приоритети кое да се топли и бойлера трябва да се оразмери според нуждите. Подовото е инертна система. За 1 час да го спреш няма да изстине. Та има ситуации когато е съвсем валидно да си топлиш БГВ-то с термопомпата. Но съм съгласен, че има такива и когато е лоша идея.

Най-малкото лятно време термопомпата ще кърти мивки за БГВ. Навън - 35 градуса, а към бойлера подаваш 50 градуса.

А колко имат правилни бойлери - благодарение на твоите съвети аз имам съвсем приемлив вариант. Длъжен съм и при възможност ще се отблагодаря
пет сеп 30, 2022 4:17 pmbrum написа:
Нищо не си ми длъжен.
Тия неща съм ги разбрал от Форума. Е, осмислил съм ги, но ги повтарям като грамофонна плоча.

Докато не открих топлата вода, не бях се замислял, макар да бях чувал, че е открита отдавна. При първият, след мен, дал признаци, че е открил своята топла вода с боен вик, подобно на Дедал, разбрах, че топлата вода се открива ежесекундно.

Ако нямах слънчеви колектори, по скоро бих си купил подходящ бойлер, за да го топля с ТП, макар да имам комбиниран Буфер 500л. Просто горната серпентина не е подходяща, а не искам да обединявам със слънчевата.
Още ми е мерак ТП, но за сега приоритета е друг.
Някой ден, ако е рекъл Шефа, пък и Лазар ако благоволи, ще го мисля.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет сеп 30, 2022 5:58 pm, променено общо 1 път.
brum - майстор
Каква е тая "торна" серпентина?

И като спомена Лазар - и на него съм му длъжник. Да не се засегне, че не го споменавам :) .
brum - майстор
Уф, горна серпентина било. Ама ми отне известно време да обмислям как топлиш БГВ с тор :) .
Де да беше Торна, хаха- торъ скъп! Поправих го.
Лазар е един вид извора. Там си се оправяйте!
dedal - специалист
чет сеп 29, 2022 9:36 pmФитилчо написа:
Миии...
Има и моменти, в които помпата дти се гаси и пали често, тогава само по-голям буфер те оправя.
Изобщо, както много пъти е казвано тук- всяка система си е сама за себе си!
Аз точно това написах. Разреждане на On/Off

Тема "Съвет за термопомпа система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: