Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedal - специалист
ср сеп 28, 2022 10:48 pmbrum написа:
На кратко - ще работи. С малко повече детайли - ще работи, но с нисък КОП за термопомпата и с висока консумация на електрическа енергия.

На серпентината драмата е, че е топлообменник. За да работи трябва водата в нея да е с по-висока температура от водата в бойлера. А за да имаш по-висока температура в нея ще падне КОП-а на термопомпата.

Термопомпата моноблок ли е? Ако да - пълни с етиленгликол и свързвай директно към буфера. Ако е сплит (външно + вътрешно тяло) - вътрешното тяло би трябвало да е на топло, та етиленгликол не би трябвало да е нужен.

За газовият котел важат същите неща, но в по-малка степен. Там и да качиш с 5-10 градуса температурата на топлоносителят КПД-то не пада съществено.
Абсолютно точно. Помпата директно в буфера, газ или въглища на серпентина.
Всички греят буфера и само една помпичка и един датчик (който го има в моята термопомпа) взима от буфера и праща към подовото.
Тогава нямаш болка с кой точно грее буфера
LazarGanev - "Велик майстор"
ср сеп 28, 2022 9:42 pmdedal написа:
Брат буфер и бойлер е едно и също.
Благодаря ти, отде да ги знам тези неща, ако някой не ме светне? Бойлер и буфер било едно и също - вече ще знам! Сам казваш, че наоколо само лольовци, никой нищо не казва, ега!
kisyov - напреднал
ср сеп 28, 2022 10:29 pmdedal написа:
ЛОЛьО даже заплашва. Много страшен.

Пиши ми на лично да ти наснимам моята книга за моята термопомпа.
Там си пише кое как се закача и ще ти пратя снимки.
Иначе със страшния ЛОЛьО аз ще се оправя, че не нацели човек този път.
писах ви. благодаря
kisyov - напреднал
Благодаря ви, мисля, че разбрах.
Буфера може да е дори по малко литри без серпентина, котела и термопомпата директно към буфера, и пълня системата с етиленгликол .
brum - майстор
Мен ме коригираха вчера на ЛС и споделям - не пълни с етиленгликол, а с пропиленгликол. Поинтересувай се. Етиленгликола е силно токсичен.

За буфера и размера му - според това дали искаш да трупаш енергия в него или не. Ако мислиш да добавяш към системата слънчеви колектори за топла вода е добре да е голям. Ако не - малък. Моят е 80 литра, защото нямаше по-малък неръждаем като ги заръчвах.
Фитилчо - майстор
Както правилно са ти казали - почнеш ли да минаваш през серпентина с термопопения топъл флуид и да търсиш топлообмен - пишия бегАла икономията от ТП.
В по-малка степен важи и за газовият котел.
Върти всичко в един обем (с гликол ако си моноблок, както иозглежда с този Ecodan) и си ползвай серпентина за слънчеви колектори за БГВ лятото.
По принцип не е лошо да имаш буфер и бойлер отделно, ако искаш управление на бойлера и да даваш приоритет на БГВ или на топлото.
Това са мойте "две стинки" по темата, но искам да подчертая, че аз съм един лаик и направи си сам играч, не съм профи.

ПП Конвектора защо е вързан към колектора за подовото като кръг, или това е хидравличен изравнител (излишен при наличие на буфер)?
Тук някъде съм чел, че не е много добра идея да се грее вода с ТП. Особено ако са налични слънчеви колектори и Газ. ТП само за нискотемпературно отопление. Иначе, всичко е възможно, но вече не толкова изгодно.
Инженерът, който ме консултира, ми знае инсталацията. Думите му буквално бяха- щом толкова искаш, ще вържем ТП на горната серпентина на Буфера, а за отоплителните кръгове ще монтираме малък- 80-120л Буфер.
Всички въпроси, по тази тема, са коментирани многократно, а Форумът е една необятна Банка с информация- огромна Библиотека. Само трябва да се търси и да се чете, понеже на повечето писали отдавна им е писнало.
Фитилчо - майстор
Вярно е това, и на мен така са ми казали знаещи и можещи хора.
Друг е въпроса, ако фабрично или направи си сам вържеш БГВ към високотемпературната линия (имаше специфично име, но не го помня защото не съм про)
kisyov - напреднал
Привет, при мен няма да се ползва БГВ, всичко ще е само за отопление и не мисля за слънчеви колектори.
О, извинявам се!
Просто се появи някакво твърдение, че бойлер и буфер били еднакви, което ме обърка.

Само за субектите с голямо его- Бойлер = Котел, а не Буфер.

Тема "Съвет за термопомпа система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: