Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedal - специалист
[youtube][/youtube]
чет сеп 29, 2022 10:14 ambrum написа:
Мен ме коригираха вчера на ЛС и споделям - не пълни с етиленгликол, а с пропиленгликол. Поинтересувай се. Етиленгликола е силно токсичен.

За буфера и размера му - според това дали искаш да трупаш енергия в него или не. Ако мислиш да добавяш към системата слънчеви колектори за топла вода е добре да е голям. Ако не - малък. Моят е 80 литра, защото нямаше по-малък неръждаем като ги заръчвах.
Тук колегата е прав до някъде. Ако си на кюмюр искаш като се запалят въглищата да събереш излишака и да го ползваш после.

Да топлиш 1 тон вода на ток за да я ползваш после е абсурд, освен ако буфера не издържи през цялата дневна тарифа, за да използваш нощна, което не е точно буфер и прилича повече на цистерна.

Абсолютно същото важи и за пелетите. За да стоплиш тон вода ти трябват Х кила пелети, буфера губи по градус на час. Къде е логиката да изгоря Х кила пелети за да загрея буфер и да го ползвам после, далеч по логично е да изгоря Х кила пелети и да си топля стаите.

При въглища и дърва е добре да има буфер освен ако не можеш да регулираш горенето.
При термопомпите трябва просто да спазиш изискването за количество вода в системата за да разредиш циклите ON/OFF и при размразяване да не взема от стаите, а от буфера.

Като се напише на чист български без термини на английски като ДЕФРОСТ и всичко придобива логика.
Последна промяна от dedal на чет сеп 29, 2022 4:29 pm, променено общо 3 пъти.
Фитилчо - майстор
Миии...
Има и моменти, в които помпата дти се гаси и пали често, тогава само по-голям буфер те оправя.
Изобщо, както много пъти е казвано тук- всяка система си е сама за себе си!
brum - майстор
чет сеп 29, 2022 11:15 amТрифон П.Трифонов написа:
Тук някъде съм чел, че не е много добра идея да се грее вода с ТП. Особено ако са налични слънчеви колектори и Газ. ТП само за нискотемпературно отопление. Иначе, всичко е възможно, но вече не толкова изгодно.
Газта е по-скъпа от тока в момента. Термопомпата и със среден КОП 3 да грее водата през зимата ще си напред с тока. А за слънчевите колектор - ако вместо тях имаш фотоволтаици термопомпата пак ти е на оферта.

И напротив - точно сега е изгодно с термопомпа. Докато тока е битов и евтин, а другите енергоносители са поскъпнали в пъти.
Фитилчо - майстор
чет сеп 29, 2022 10:27 pmbrum написа:
чет сеп 29, 2022 11:15 amТрифон П.Трифонов написа:
Тук някъде съм чел, че не е много добра идея да се грее вода с ТП. Особено ако са налични слънчеви колектори и Газ. ТП само за нискотемпературно отопление. Иначе, всичко е възможно, но вече не толкова изгодно.
Газта е по-скъпа от тока в момента.
Зависи ... LPG на бензиностанцията е по-евтино от тока, измерено в Kw.
шоп - майстор
пет сеп 30, 2022 12:21 amФитилчо написа:
Зависи ... LPG на бензиностанцията е по-евтино от тока, измерено в Kw.
На мен не ми е ясно от къде идва разликата в цената на автомобилната LPG и газта за битаа в бутилки. Доколкото си спомням 1 литър пропан бутан е 0,55 кг
чет сеп 29, 2022 10:27 pmbrum написа:
....
И напротив - точно сега е изгодно с термопомпа. Докато тока е битов и евтин, а другите енергоносители са поскъпнали в пъти.
Бръме, съгласен съм че е еФтино с ТП, но КОПа е готин при ниска Т на подаване- 30-35 градуса.
За да стоплиш водата до 40, например, трябва да подаваш поне 45. Тази разлика е малка и загряването на водата ще става бавно. През това време отоплението е спряло.
За да стане бързо, разликата трябва да е голяма- 50-55 подаваща. Сизиф изтърва КОПа.
После- влиза благоверната да се къпе. След нея голямата щерка и изпищява. Да не говорим, че тъщата измила чиниите и за теб вода друг път. Ми.....той бойлера голям бе, цели 120 л.
Колко имат, подходящи по обем и с правилната серпентина, бойлери- поне 300л за 2 души, загрети относително икономично и бързо до 40 градуса? Бившата не признаваше за топла вода по ниско от 45.

Та, става, ама не става, като Да ама Не.

Фитиля, купил съм си бутилка с мултиклапан. Зареждам я на колонка. Сокола си подкара кондензния на пропан-бутан, подготвен съм и аз, както и къмпингът ми е осигурен.

Понеже рядко чета Форума, спомням си, колеги са споделяли сравнително малки сметки на природен газ, когато е само за БГВ.
Фитилчо - майстор
пет сеп 30, 2022 7:57 amТрифон П.Трифонов написа:


Фитиля, купил съм си бутилка с мултиклапан. Зареждам я на колонка. Сокола си подкара кондензния на пропан-бутан, подготвен съм и аз, както и къмпингът ми е осигурен.

Понеже рядко чета Форума, спомням си, колеги са споделяли сравнително малки сметки на природен газ, когато е само за БГВ.
пет сеп 30, 2022 6:40 amшоп написа:
На мен не ми е ясно от къде идва разликата в цената на автомобилната LPG и газта за битаа в бутилки. Доколкото си спомням 1 литър пропан бутан е 0,55 кг
Проблема на газта в бутилки е, че трябва да и робуваш! Големите резервоари скъпи, и няма и кономия като на колонката.
Иначе Kw енергия е към 10 стотинки към момента и ако си кондензен се връзва сметката.
Аз засега ще се задоволя с въздух вода и ще топля и бойлер, ама е 300 литра с две големи серпентини а аз нямам фоляма консумация. По натам ще се опитам да мина на геотермална, ако имам дебит, като въздух вода ще си остане. Кюмбето с ретортна и то ще си стои, само не виждам причина да монтирам пелети. Лошото е, че не мога да продам и втората камина на пелети - струва ми се почват да стават нежелани, някак :lol:
пет сеп 30, 2022 8:43 amФитилчо написа:
... Големите резервоари скъпи, и няма и кономия като на колонката.
:lol:
Мисля, че грешиш, без да съм абсолютно сигурен.
Големите резервоари са скъпи, но ти ги зареждат на по ниска цена от колкото плащаш на колонка. Без акциз ли беше.....?
Лазар може да каже.
...или деди.
Фитилчо - майстор
Не греша!
Акциза е по нисък, но на колонка Киро намали ДДС на 9% и имаш и 25 стотинки отстъпка.
Абе Литъра е 80 стотинки към момента.
пет сеп 30, 2022 10:51 amФитилчо написа:
Не греша!
Акциза е по нисък, но на колонка Киро намали ДДС на 9% и имаш и 25 стотинки отстъпка.
Абе Литъра е 80 стотинки към момента.
Това означава, че в момента си абсолютно прав.
Сещаш се накъде бия, нали?
Освен ако не оставят отстъпката, както направиха с пенсионерските ковид 60лв.

Значи, с ниското ДДС, нещата се уравновесяват малко.
Според мен, разлика от стотинка-две за киловат е несъществена, при отпадането на разправията с бутилките. Остава цената на самият резервоар, но пък без пари нищо не става.

Тема "Съвет за термопомпа система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: