Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kisyov - напреднал
Здравей,
Искам да ви попитам нещо.
на снимка е системата, която мислим само за отопление без БГВ. Газовия котел, ще се пуска много рядко когато стане много студено. Къщата е 80кв.м. с подово и един конвектор. Буфера, ще е около 100-150 л. серпентината с площ 1,5м2 на 1''. Термопомпата е 8,5кв.. митсубиши.
Прикачен файл:
екодан.jpg
Разбрах, че на снимката е бойлер не бурфер и площа на серпентината е малка.
снимка буфрт
Прикачен файл:
TANK-100-150L.jpg
Искам да попитам тази система ,ще работи ли?
колко трябва да е серпентината/?
А схемата е грешна, моля дайте съвети, как да направим системата?
Благодаря ви
LazarGanev - "Велик майстор"
На втория чертеж е буфер
resistbody - майстор
ср сеп 28, 2022 8:24 pmLazarGanev написа:
На втория чертеж е буфер
И първата е буфер, ама е малко странно връзването...
В ТП, влиза "студен" флуид от дъното, подгрява го... връща в серпентината... изхода на серпентината влиза в газов бойлер, който дозагрява вероятно и връща в горната част..
Не точно така.
В страни е написано, а чертичките са просто илюстративни.
ТП е вързана към серпентина, а кондензният загрява общият обем.
dedal - специалист
Не през серпентини.
Слагаш буфер, термомомпата върти само през буфера (може малък 60-80 литра)
Помпата освен през бъфера върти и през бойлера.
Радиаторите въртят само от буфера, Газовия котел можеш към серпентините и буфера.
По схема на моята помпа е на снимката.
Много зависи от системата и термопомпата и си го нагаждаш.
Дай на лично майл и ще ти пратя копие на книгата на моята термопампа как се закача.

Реално изглежда с две цикркулационни, при теб 3.

Термопомпата грее буфера и газовия котел грее буфера.
Самата термопомпа поне моята ако буфера стигне Х температура включва втора да завърти през подово или радиатор.
Самата термопомпа не се вълнува дали я грее газ, въглища или слънчев панел, тя гледа разликата вход от буфера и изход.
Или ти грееш на каквото си искаш, а самата термопомпа ще завърти водата ако температурата в буфера стане 40 да кажем

Поне моята термопомпа е така, тя просто я боли кой и грее водата и се ориентира по вход изход. Не слушай никой, седни и прочети схемата на термопомпата.
radius - майстор
Марката е МиЦубиши на български !
dedal - специалист
ср сеп 28, 2022 8:24 pmLazarGanev написа:
На втория чертеж е буфер
Брат буфер и бойлер е едно и също. В елдом единствената разлика, буфера не са му сложили нагревател и трябва да затапиш дупката.
Разлика в схемата няма.
Термопомпата и газовия котел и дървата греят буфер, буфера върти през подовото.
Никой не го интересува от къде се грее буфера само колко е температурата в него и дали да я пусне през подовото
dedal - специалист
Аз писах на човека задал темата да ми прати майл за да пратя схеми на оригинална инструкция как се закача моята лична термопомпа.
И един ЛОЛьО който ми обясняваше нещо за мания за величие отговаря в друга тема която аз съм пуснал с цитирам:

Айде, да сереш само в темата която си създал!

Той просто така се осра в моята тема, че ако се разчуе ще умре гладен ако се занимава с отопление
dedal - специалист
ЛОЛьО даже заплашва. Много страшен.

Пиши ми на лично да ти наснимам моята книга за моята термопомпа.
Там си пише кое как се закача и ще ти пратя снимки.
Иначе със страшния ЛОЛьО аз ще се оправя, че не нацели човек този път.
brum - майстор
На кратко - ще работи. С малко повече детайли - ще работи, но с нисък КОП за термопомпата и с висока консумация на електрическа енергия.

На серпентината драмата е, че е топлообменник. За да работи трябва водата в нея да е с по-висока температура от водата в бойлера. А за да имаш по-висока температура в нея ще падне КОП-а на термопомпата.

Термопомпата моноблок ли е? Ако да - пълни с етиленгликол и свързвай директно към буфера. Ако е сплит (външно + вътрешно тяло) - вътрешното тяло би трябвало да е на топло, та етиленгликол не би трябвало да е нужен.

За газовият котел важат същите неща, но в по-малка степен. Там и да качиш с 5-10 градуса температурата на топлоносителят КПД-то не пада съществено.

Почти същата система изграждам, но термопомпата е сплит и има бойлер за БГВ.

Тема "Съвет за термопомпа система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: