Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Разбрах поради какво, но не разбрах какво питаш, след като няма как да изчислиш.
А пък след като и не плащаш- язък за барута и мастилото.
sokolov.91 - майстор
чет окт 13, 2022 11:08 pmbrum написа:
чет окт 13, 2022 5:27 pmsokolov.91 написа:
Цената до крайния потребител се умножава по 1.5. Не ми се обяснява защо, но е така. Та 1.74 х 1.5 е 2.60 за кубик.
Не се умножава по 1.5, пък дори и да обясняваш защо така. Имаш компоненти дето не са свързани с цената на газта. Сметката ти е близка, но не е вярна. Имаш 14.5ст/кВч при пропан-бутан срещу 22ст/кВч при метан. Но пък си прав, че е по-евтино на пропан-бутан за сега.
По принцип има минимална разлика в образуването на цената на метана за кубик, зависеща от количеството, което е изразходвано за месеца. Но при очаквана цена за Ноември от 166лв за мегаватчас от Булгаргаз цената за крайния потребител ще е 231.83лв за мегаватчас или 2.4574лв за кубик. Това е при разход 300 кубика за месеца. При 400 кубика разход за месеца цената за мегаватчас ще е 231.46лв. и съответно 2.4535лв за кубик.
Мартин Кръстев - помощник
Зависи от няколко неща, но ще е около 1000 литра.
Hursa - майстор
съб окт 15, 2022 10:27 ammiroslav_cholich написа:
Питането ми е поради това, че в описанието на котела разходът е в кубик на час.
Какъв всъщност е въпроса? Дадено е колко кубически метра природен газ изгаря на час - и искате да разберете, на колко литра втечнен пропан-бутан се равнява (ако използвате пропан-бутан)? Зависи от много условия - от съотношение на пропана и бутана, от температурата на втечнения газ, от налягането при което се впръскват (ако се различават), дали и колко се изменя КПД при прехода, температурата на подавания газ (горивото), процента метан и примеси в природния газ и вероятно от други величини, за които не се сещам. Приблизително за всеки кубичен метър природен газ (метан) ще изгаря около 1,35 литра втечнен пропан-бутан (ако състава му е около 50 на 50, и ако съм сметнал правилно :)). Но обикновено бутана е повече в сместа - не знам какво е съотношението за битови потребители. Така, че по-добре сметнете по 1,3 литра (за всеки "кубик" природен газ).

Тема "Конвертиране на пропан бутан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: