Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
И се връщаме на това, че тая бутилка не можеш да я пълниш на колонката. Само на ония с кантара дето цените последно бяха 3лв/кг. Или ако пък я пълниш някъде не е законно.
sokolov.91 - майстор
ср окт 12, 2022 7:28 pmbrum написа:
И се връщаме на това, че тая бутилка не можеш да я пълниш на колонката. Само на ония с кантара дето цените последно бяха 3лв/кг. Или ако пък я пълниш някъде не е законно.
Ти ако не можеш да я пълниш на колонка аз мога. И да ти кажа - мен закона не ме грее... И пряко и преносно :lol: Тука става дума за оцеляване. Не за закони. Законите са против мене и аз съм против тях. Който както иска може да ме разбира.
Фитилчо - майстор
Сметката на колегата Соколов е вярна, и при мен така излезна. Около 14 стотинки за киловат.
feikot - специалист
ср окт 12, 2022 4:41 pmsokolov.91 написа:
Много обобщено:
При цена на пропанбутана 1.10лв за литър киловат енергия излиза 14.5 стотинки.
Съпоставено с природен газ цената е все 1 природния газ е 1.45лв за кубик.
Ако имаш по фактура от минали години по 300 кубика природен газ на месец ще ти трябват 400 литра пропан бутан. Това са 20 стандартни бутилки за битова газ. Отиваш на първия Шел взимаш 6 бутилки на ви-газ на депозит. 3 връзваш на котела 3 седят и чакат пълни. На всеки 5 дена трите бутилки свършват. Откачаш ги, слагаш другите 3 и отиваш да пълниш празните. 6 пъти в месеца. Една бутилка на депозит е 80лв заедно с 10кг газ в нея е 116лв. 6 бутилки са 700лв. Заедно с реуцир вентилите и арматурата, малко маркуч,и пренастройка на котела таван 1000лв. Някога ако метана пак стане по левче кубика изпразваш бутилките хващаш ги за ушите и ги караш от където си ги взел - Шел. Връщат ти парите - 6 х 80 = 480лв и готово. От това по евтино и лесно няма.
По това, което смятах излиза че сега метана за ноември ще е 1.74 лв на кубик ? Беше писал едно време на някъде че до 2.5лв (прости ако бъркам, не съм 100% сигурен) си заслужава. Та сега инвестицията ти, която направи за пропан бутан има ли смисъл ?
Психологическият му праг беше 1.5лв. После го вдигна на 2.
Не е писал, че си заслужава. Може и да бъркам.
kozl - майстор
ср окт 12, 2022 6:03 pmsokolov.91 написа:
ср окт 12, 2022 5:47 pmbrum написа:
Газта в бутилките е по-скъпа отколкото газта дето я сипваш в колата.
Че аз къде написах да се взима газ на бутилки? Казах от къде да си вземе бутилки първия път. После да ск ги пълни на колонка на литър. И като не са му нужни вече бутилките да ги върне и да си вземе парите за тях.
Тука е въпроса като ги пълни от колонката колко литра ще напълни и колко килограма ще тежат :?

И на мен ми стана весело като прочетох въпрос от рода:
Колко грама се побират в килограма :?
sokolov.91 - майстор
Как така за Ноември метана ще е 1.74 като те говорят за 166лв за мегават? Цената до крайния потребител се умножава по 1.5. Не ми се обяснява защо, но е така. Та 1.74 х 1.5 е 2.60 за кубик. И това е за Ноември. И това е евентуално. А сега сме Октомври и то преди средата.
Така чеееее...
С пропан бутана ми е все 1 съм на метан на 1.45лв на кубик.
Инвестицията ми е 4 бутилки по 80лв., които мога да ги върна по всяко 1 време и да си взема парите, 2 редуцира по 25лв малко тръба и маркуч и други дреболийки за 50лв и 80лв за пренастройка на котела. Та инвестицията ми е 1 ден и 500лв от които 320 мога да си върна когато пожелая като върна бутилките и ми върнат депозита.
Бутилките ги пълня за 25лв на колонка. При цена 1.10 за литър излиза 22.7 литра. Слагах ги на кантар в къщи - тарата на бутилката я пише на табелката. Като извадя тарата от общото тегло излиза около 12 кила и 300 400 грама пропан бутан.
Не бих се занимавал да минавам пак на метан докато цената му не се задържи на лев, лев и 20.
чет окт 13, 2022 4:58 pmkozl написа:

Тука е въпроса като ги пълни от колонката колко литра ще напълни и колко килограма ще тежат :?
Само за теб и само сега, споделям личен опит. Колко са ме излъгале, у литрите, не зная.
При зареждане на колонка, съвсем законно Бръмче, килограм по литъЛ ми излезе

1/1.93

Килограмите са сигурни, хахаааа. Май съм платил малко повеке.
brum - майстор
чет окт 13, 2022 5:27 pmsokolov.91 написа:
Цената до крайния потребител се умножава по 1.5. Не ми се обяснява защо, но е така. Та 1.74 х 1.5 е 2.60 за кубик.
Не се умножава по 1.5, пък дори и да обясняваш защо така. Имаш компоненти дето не са свързани с цената на газта. Сметката ти е близка, но не е вярна. Имаш 14.5ст/кВч при пропан-бутан срещу 22ст/кВч при метан. Но пък си прав, че е по-евтино на пропан-бутан за сега.

чет окт 13, 2022 7:38 pmТрифон П.Трифонов написа:
съвсем законно Бръмче
С бутилка дето е едни други пари :) . С нея си е законно.
miroslav_cholich - специалист
Питането ми е поради това, че в описанието на котела разходът е в кубик на час. В Англия съм с такъв котел и съм доволен, смятам и в България, но на пропан бутан, тъй като обмислям да сложа 600 литра цистерна, която имам. Няма как да изчисля каква е консумацията, тъй като този консуматив не го заплащам. Котелът е bosh Worcester 24i

Тема "Конвертиране на пропан бутан." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: