Най - вълнуващия въпрос зимно време.
мити-ви - помощник
Здравейте.
Пети сезон се отоплявам с пелетен котел Грейко/горелка RB стар 30.За този сезон към отоплителната система добавих електрически котел"Елтерм 24кв"Поради спецификата на инсталацията ел.котел е подвързан последователно след пелетния.Има ли възможност помпата на системата за отопление да се управлява от двата котела или трябва да монтирам втора помпа само за електрическия котел на принципа ON/OF .Може ли да използвам изводите от контролера на Грейко за втотата помпа БГВ да управляват помпата на ел.котел. Идеята е да се ползва нощната ел.енергия. Към системата няма буфер.Тъмпературата в помещънията се управлява от стаен теростат и термо глави на радиаторите.
Благодаря предварително.
brum - майстор
Може. С два контактора на 220V. Единият изход към помпата управлява единият контактор, а другият - другият. И на двата изходите им са свързани на късо към термопомпата.

Може и по-лесно да стане, ама трябва да си наясно с тока. Почти съм сигурен, че и двете управляват помпата с релета или тиристори като прекъсват фазата. Ако е така можеш да свържеш двата изхода към помпата заедно.
speka_rs - майстор
ср ное 02, 2022 12:16 pmмити-ви написа:
Здравейте.
Пети сезон се отоплявам с пелетен котел Грейко/горелка RB стар 30.За този сезон към отоплителната система добавих електрически котел"Елтерм 24кв"Поради спецификата на инсталацията ел.котел е подвързан последователно след пелетния.Има ли възможност помпата на системата за отопление да се управлява от двата котела или трябва да монтирам втора помпа само за електрическия котел на принципа ON/OF .Може ли да използвам изводите от контролера на Грейко за втотата помпа БГВ да управляват помпата на ел.котел. Идеята е да се ползва нощната ел.енергия. Към системата няма буфер.Тъмпературата в помещънията се управлява от стаен теростат и термо глави на радиаторите.
Благодаря предварително.
Ако проблема е в паричките купи си една помап 2ра употреба. По-добре според мен системите да са напълно отделни.
brum - майстор
И къде ще я сложи тая втора помпа като електрическият котел е свързан последователно на пелетният?
Мартин Кръстев - помощник
Принципно може, но си е доста сложно. Има и по-лесни начини, но аз наистина не съм много наясно с тях. Ако не си много наясно с тока по-добре извикай майстори.
Evgeniy - майстор
Може да стане с едно превключващо реле, което се задейства от термостат на ел. котел. Помпата се свързва на двата средни извода. На нормално затворените - кабела от грейкото, а на нормално отворените -220в. Когато не е задействан термостата на ел. котела, помпата е свързана директно към горелката, ако се задейства релето, се свързва към 220в.
мити-ви - помощник
Благодаря на всички който споделиха мнение. Насоките ми бяха полезни.
PIP - майстор
При мен газовия и котела на ток са свързани паралелно и имат възможност да работят самостоятелно, като аз също планирам газовия да работи през деня, тока през ноща (ако има нужда). При мен има хидравличен изравнител и външна помпа за отоплението, която се пуска от термостат монтиран на хидравличния изравнител, така че не е нужно да се управлява от котлите.

Тема "Управление на циркулационна помпа в отоплителна инсталация от два котела.Пелетен и електрически.лителна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: