• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Като се отстранят течовете, не се долива постоянно прясна вода, варовика се натрупва тук-там и те тази вода наричам "преварена/омекнала".
В такава система, стоманените котли и радиатори живеят много по дълго. Така съм чувал, че моите са още млади, за да имам такъв опит.
iliana - специалист
смениха се тръбите, закрепихме положението тази зима
сълзи от 2-3 места, но налягането не пада и е топло
понеже с тези тръби и течове си докарах толкова главоболия и безсънни нощи ,твърдо съм решила да сменям тръбите на цялата инсталация
медни е ясно че е най-добре, но не знам дали ще мога да си го позволя ако е над 2500
ако сменя пак със същите бели с алуминиева вложка, течовете пак ще си продължават
тези които са с белите тръби имате ли проблеми и течове, или проблемът наистина е в майстора и ако ги направи ,човек който разбира, ще ни се реши проблема
моите са PEX-AL-PEX ,нали? и са по-неудачния варинат от пластмасовите
другите са с лепене
просто съм объркана какво да изисквам от този който ще ги сменя
Последна промяна от iliana на пон дек 05, 2022 4:20 pm, променено общо 1 път.
krasi92 - майстор
И до избор на материали и до майстор са нещата
iliana - специалист
да ми предложите за тези леки прокапвания някаква химия
четох за студена заварка или лепило, но какво точно да взема не знам
тече между тръбата и фитинга, страх ме е да натегна да не се разтече още повече
трябва да избутам зимата , докато сменя тръбите

Прикачен файл

viber_image_2022-12-01_19-22-22-897.jpg
fbr - майстор
вт дек 06, 2022 10:15 amiliana написа:
да ми предложите за тези леки прокапвания някаква химия
четох за студена заварка или лепило, но какво точно да взема не знам
тече между тръбата и фитинга, страх ме е да натегна да не се разтече още повече
трябва да избутам зимата , докато сменя тръбите
Никаква химия не помага тук. Трябва да се сменят фитингите, а ако ги сменяш, ползвай от неразглобяемите, т. к. теча в 99% от случаите е от уплътнението на разглобяемото съединение. Има и прес фитинги за тези тръби, но пресата е скъпичка. Ако имат тръбите аванс за нов монтаж на фитинги, аз бих сменил фитингите, преди да се хвърля в предизвикателството "смяна на тръби"
iliana - специалист
да разбирам, че прес фитингите рядко правят течове, като другите фитинги
просто тръбите ми са 16 -ти сезон, най-горният слой е напукан на много места, това ми са съображенията за цялостна смяна
fbr - майстор
Ами щом са напукани, и пресфитингите няма да помогнат, явно си попаднала на някаква менте тръба.
iliana - специалист
ами няма, нали затова искам за ги сменям
и ако пресфитингът е по-сигурен, мога да си сменя същите тръби с нови+пресфитинги, вместо медни тръби
fbr - майстор
Няма спор, пресфитинга е много добро решение. Но временно, на най-критичните места, да изкарат зимата, може да ги смениш за ден, като ползваш неразгобяемите фитинги. Изображение
krasi92 - майстор
Тично тия не стават. Има добри фитинги сглобяеми на евроконус. Аз ползвам на форнара и съм доволен от тях. За момента млже да се свали налягането и да се разглобят проблемните места. Навива ес тефлонова лента между маркуча и фитинга. Калиброва се внимателно маркуча да не се донапука. Сглобява се и върху маркуча се слага още малко тефлон. Притяга се внимателно. Освен медни и пексалови инсталации има и такива от ппр тръби с добри фитинги за тях. 16 сезона добре е поработило и е време да се подмени.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Налягане затворена система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: