Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rossenboy - специалист
Здравейте колеги по форум, не по знания. Понеже застудя времето и няма какво да се прави по двора толкова много, да се подготвя теоретично за пролетта - ще се бетонира напролет двор, пътеки, подстъпи към гараж и т.н. Как е най-удачно да се направи подготовка за газификация (газта е на улицата), за да не се налага разбиване при евнтуално прокарване след някоя друга година. Мога ли аз да направя съответната подготовка като тръби или трасето трябва да е изградено от сертифицирана фирма и след това бетонирано. Вариант за полагане на подходящи тръби само в зоната на бетонната площадка - от оградата (вън или вътре) до къщата 5-6 м., като в последствие тези тръби да се използват от фирмата за ,,истинското " свързване. Предполагам, че подготовката тип полагане на по-широка тръба, през която да мине истинскят газопровод в случая няма как да стане.
Благодаря предварително за споделените съвети.
шоп - майстор
пон ное 28, 2022 2:26 pmrossenboy написа:
Предполагам, че подготовката тип полагане на по-широка тръба, през която да мине истинскят газопровод в случая няма как да стане.
За мен именно това е най-доброто решение. Оставете си едни тръби ф 110 да има, за да не къртиш после бетона.

Само предварително проучи дълбочината на полагане. Предполагам 60-80 см е ОК. Иначе има и машини тип къртица, за безизкопно полагане, но не е евтина услугата.
brum - майстор
За да си прекараш газ ти трябва проект. Така и така ще го плащаш - използвай проектанта за консултации. Има си изисквания. Да не се окаже после, че тая тръба не върши работа.

Иначе за изграждане на трасето по двора май не ти трябва сертифицирана фирма. За свързването към котела и прекарването на трасето в сградата май трябва такава. Всичко е с май, защото поне при мен така беше, но не знам дали са следвали законовите процеси и изисквания.
Газовите трасета, от край до край, са си от сертифициран изпълнител.
Подготовката на двора си е друго нещо.
Моя го копах и изчаках да свършат работата с тръбите.
Бетонирането, след прекарването.
Другата възможност е да не се вкопава.
rossenboy - специалист
Ясно, че нищо не е ясно. газ за сега няма да се ползва (близките 2-3 години) и проект няма да се прави. Без да се вкопава не е много удачно, че трасето минава пред гаража и входната врата. Ако закопая някакви тръби 110 незнам как ще минат през тях газовите тръбис монтирани колена - доколкото съм виждал са твърди тип поцинковани водопроводни. Ще се ходи до доставчика да се пита май.
Най добре. Така поне на теб ще се изяснят възможностите, щото от тук явно не се получава.
chapara - майстор
Изграждане на траншейни канали с бетонови капаци. Софийската топлофикация така практикува. След приключване полагане на битумна мушама, може и нещо по модерно, засипване с 10-15см.пръст и райграс.
PIP - майстор
ср ное 30, 2022 11:57 amrossenboy написа:
Ясно, че нищо не е ясно. газ за сега няма да се ползва (близките 2-3 години) и проект няма да се прави. Без да се вкопава не е много удачно, че трасето минава пред гаража и входната врата. Ако закопая някакви тръби 110 незнам как ще минат през тях газовите тръбис монтирани колена - доколкото съм виждал са твърди тип поцинковани водопроводни. Ще се ходи до доставчика да се пита май.
В uk полагахме гофрирани тръби ф100, които идват със сезалова връв, с която след полагането се издървпва въже, което на свой ред издрърпва тръбата. Не трябва да има остри завои, полага се на 80см дълбочина, пясък върху тръбата и жълта лента върху пясъка. Такива тръби се залагат за всичко (кабели, вода, газ). Ако багера види пясък и лента внимава. Така че, ако имаш възможност си постави тръба (с въже или връв, иначе е безсмислено).
LazarGanev - "Велик майстор"
Правилният начин е да си избереш фирма изпълнител, която да положи тръбата и когато му дойде времето да продължи

Тема "Подготовка за прекарване на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: