Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gecata1059 - специалист
Здравейте.Предварително се извинявам за дългия пост.Изчел съм почти всички теми в Отопление но не намерих отговор на моя въпрос.Миналата година се газифицирах с котел Viessmann Vitodens 100-W двуконтурен.Използвах старата си инсталация за отопление , като добавих два радиатора в хола на мястото на камината с водна риза. Апартамента е три стаи и кухня.Има и радиатор в банята .Имам монтирани три термостатични вентила, два в спалните и един на единия радиатор в хола.Миналата година котела го управлявах по температура на водата.През деня от 35-38 гр. и 30 през нощта.В стайте с термостатичните вентили се поддържа 21-22 гр. според домашен термометър.Котела работи постоянно на минимална мощност освен в момента на запалване и първоначално загряване на водата.Но работи докато прегрее и тогава гасне, като температурата при която гасне и са включва според зададената температура варира от +/- 6 до 10 градуса.
Срещнах мнения из темите, че може би удачния вариант при мен е да отворя вентилите до край и да опитам да поддържам температурата в стаите с температурата на водата във системата за отопление. Другия вариант е да си закупя модулиращ климатичен сензор Vicare и с него да управлявам котела.Но тук идва дилемата за монтажа.Понеже жената пуши кухнята почти винаги е с открехнат прозорец. Ако монтирам сензора в спалнята кухнята ще е студена, а при сензор в кухнята и включена фурна стаите ще са студени.Зная ,че няма как "хем душата в рая, хем ......" затова моля за помощ кой вариант е по удачен в моя случай.
Модулирай жената или се примиряваш със статуквото и продължаваш напред!
Хванал си му цаката, като успешно модулираш температурата на водата.
С модулация по стайна температура ще е по яко, но разходът не би се повлиял.
По важно е семейното разбирателство, в случая.
gecata1059 - специалист
Жената не подлежи на моделиране :-D .А кой от вариантите е по удачен.Със отворени докрай термостатични клапани или със настройка на температурата на клапана.
Пишат, че термоглавите трябва да са отворени.
При мен беше мааалко по различно, макар и с модулиращ термостат.
Той е в голям коридор, или входно антре да го наречем, което продължава с коридор на 90 градуса, общо 16м2.
Та, радиатора, който отговаряше за топлото при термостата, беше леко по спънат, от всички останали радиатори. Това чрез термоглавите.
Най ми беше готино като се напълни къщата с хора- всички стаи се топлят, а разхода не мърда драстично нагоре. Всички термоглави отворени- перфектна работа с модулиращ СТ.
Като се топлят 2 стаи, нещата не са чак така изгладени. Е, с малко повече заигравка, може да се докарат прилични.
PIP - майстор
Аз ползвам същия котел, но едноконтурен също по температура на водата при същите температури (35-39г), но при мен никога не се гаси сам защото имам 11 радиатора и две лири и дори и да затворят половината радиатори пак има достатъчно ‚товар‘ за да работи. Преди два-три месеца говорих с техник от висман.бг за покупката на vicare модула и той каза, че няма да усетя разлика в разхода, но че при мен най-вероятно няма да работи понеже котела е на първия етаж, а стайния термостат искам да е на третия и ще губи сигнал.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 28, 2022 7:58 pmgecata1059 написа:
Жената не подлежи на моделиране :-D .А кой от вариантите е по удачен.Със отворени докрай термостатични клапани или със настройка на температурата на клапана.
За котела е по-добре с отворени вентили. В твоя случай, щом не можеш да определиш референтно помещение е най-добре котелът да работи по външна температура, с температурна крива.
gecata1059 - специалист
При мен радиаторите са малко и като затворят три вентила, остават два радиатора и лирата в банята който са недостатъчни като мощност.
За външен датчик чета за препоръчителен монтаж на северна стена.Апартамента е на 3-ти етаж и краен за блока.Северната стена е цяла и нямам прозорци на нея.Тоест е затруднен достъпа.Ако пусна парното тази година ще пробвам с отворени вентили да видя като комфорт и разход как ще е.Засега добавих втори климатик в едната спалня,а другата си споделя подвижен ел.конвектор с кухнята.Ще видя разхода на ток и ще преценявам за парното.Засега ГАЗ само за БГВ.
Не поддържайте централното отопление включено през цялото време. ... Изключете централното отопление, когато сте навън. ... Инсталирайте интелигентен термостат. ... Проверете термостата си. ... Регулирайте контролите на котела. ... Организирайте годишен сервиз. ... Поставете кранове на радиатора. ... Използвайте контролите на комбинирания котел.

roblox tutorials get-mobdrovip.com
Последна промяна от syakilazop на съб дек 03, 2022 2:02 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
пет дек 02, 2022 1:47 pmsyakilazop написа:
Не поддържайте централното отопление включено през цялото време. ... Изключете централното отопление, когато сте навън. ...
Да се прибереш в къщи и да е студено-безценно!

ПП. Ясно ми е, че отговарям на бот.
brum - майстор
Затова умно управление - да се пуска няколко часа преди да се прибереш :) . Термостати с зададена температура по часове може да помогне за това. Хола като не се ползва може да седи на 20 градуса и час преди събуждане да почва да се топли. Същото е за спалните - като не се ползват - 20, като се ползват - 23 градуса (примерно).

А за постоянна работа - моя е с 3kW минимална мощност. Това прави по 70+kWh на ден ако не се спира. Или по 2.1 мегаватчаса на месец. При мен е неразумно да седи постоянно пуснат при все, че повечето месеци сме консумирали по-малко топлинна енергия. Все пак за икономия говорим.

Тема "Как да управлявам икономично газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: