• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gogo7777 - майстор
Няма как да се спука. Освен от механична намеса. Серпентината все пак ще е цяла вътре в комина без спойки или заварки.
miraco - напреднал
ср дек 28, 2022 6:12 pmgogo7777 написа:
Няма как да се спука. Освен от механична намеса. Серпентината все пак ще е цяла вътре в комина без спойки или заварки.
Ooo колега, вътре в комина темпертурата е голяма. Комините са от ламарина 3-4 мм. и след година работа в долният край където пламъка стига част от ламарината е прогоряла. За това все клоня към серпентина отвън.
Днес тествах инсталацията, помпа, конвектори...всичко е ОК. Седем години не е работила инсталацията.
Сега трябва само да измисля серпентината и ще е топло в съблекалните.
gogo7777 - майстор
Виж сега....говорим за медна серпентина пълна с вода.....няма да има проблем. Комина не се охлажда достатъчно затова прегаря частично :wink:
miraco - напреднал
ср дек 28, 2022 9:32 pmgogo7777 написа:
Виж сега....говорим за медна серпентина пълна с вода.....няма да има проблем. Комина не се охлажда достатъчно затова прегаря частично :wink:
След празниците ще направим една проба със серпентина отвън и една със серпентина отвътре на комина, и ще видим дали ще трябва трети вариант.
Малко помощ колеги за да неоткривам топлата вода отново...

1. Какъв диаметър и каква тръба да използвам от колекторите до серпентината, около 8 л.м. е тръбният път в едната посока.
2. На първата снимка който постнах по нагоре ...мога ли от колекторите да използвам номер 4 за водата към серпентината и номер 8 за топлата вода от серпентината.
3. Трябва ли на номер 8 да поставя помпа / за топлата вода от серпентината / или помпа номер 7 ще може да свърши и тази работа.
4. Тръба 20 мм. ще свърши ли работа за серпентината или по голяма ще е по добре или по малка.
miraco - напреднал
Идеята ни е да намерим една дебелостенна мрежа и от нея да направим тръба за комина с височина 120 см. и Ф18 -20 см. След това върху нея да навием медна серпентина Ф16-18 мм. Сметнахме че ще отиде около 40 л.м. медна тръба за серпентината. След това навитата серпентината да я поставим в друга дебелостенна тръба с диаметър Ф 25 - 30 см., като тази тръба в горният край да е затапена. А на около 60 см. / по средата да направим страничен отвор от където да излизат газовете. Така топлият въздух няма директно да минава през серпентината и да отиват навън а ще се задържа в тръбата и ще затопля по ефективно. Пак казвам така го мислим, а дали ще има ефект ще разберем след пробата.
gogo7777 - майстор
Да, това е добра концепция. Но серпентината е малка, това са около 10 литра вода, което е малко според мен.
miraco - напреднал
пон яну 02, 2023 8:49 amgogo7777 написа:
Да, това е добра концепция. Но серпентината е малка, това са около 10 литра вода, което е малко според мен.
И аз имах малко притеснения за обема....ще направим двойна серпентина и ще видя дали е възможно серпентината да е от Ф 20-22 мм.
Може и височината на комина да се увеличи до 160 - 180 см. максимум.
Hursa - майстор
нед яну 01, 2023 10:21 pmmiraco написа:
Така топлият въздух няма директно да минава през серпентината и да отиват навън а ще се задържа в тръбата и ще затопля по ефективно.
Мисля, че грешите, ако съм разбрал правилно идеята. Така ще задържите охладения от топлоносителя въздух и ще екранирате серпентината. Ще затрудните топлообмена. Топлия въздух трябва да обтича интензивно серпентината - за да има добър топлообмен. За да увеличите получаваната мощност, трябва да увеличите топлообмената повърхност - при тръба с по малък диаметър, но с по-голяма дължина - ще се увеличи повърхността, като ще подобри обтичането на всяка "навивка" при същото свободно пространство, през което да протичат горещите газове.
miraco - напреднал
вт яну 03, 2023 9:20 pmHursa написа:
нед яну 01, 2023 10:21 pmmiraco написа:
Така топлият въздух няма директно да минава през серпентината и да отиват навън а ще се задържа в тръбата и ще затопля по ефективно.
Мисля, че грешите, ако съм разбрал правилно идеята. Така ще задържите охладения от топлоносителя въздух и ще екранирате серпентината. Ще затрудните топлообмена. Топлия въздух трябва да обтича интензивно серпентината - за да има добър топлообмен. За да увеличите получаваната мощност, трябва да увеличите топлообмената повърхност - при тръба с по малък диаметър, но с по-голяма дължина - ще се увеличи повърхността, като ще подобри обтичането на всяка "навивка" при същото свободно пространство, през което да протичат горещите газове.
Може и да си прав колега...но вече започнахме да клоним към водна риза...Както писа тук един колега ще използваме идеята на боилер на дърва 80л.
Вчера замерихме температурата на външната страна на комина. Долу в основата на комина когато горлката работи е 540 градуса, по средата е 320 градуса и горе около 210 градуса. Когато спре горелката става 290/180 / 140 градуса. Горелката работи около 30-40 секунди и спира за по 15 - 20 секунди.
Мисля че една водна риза ще се справи при рази температура, а може и да прегрява водата.
Данни за горелката няма ли да се намерят?!
Някой може да успее с преценката на изгубената топлина, в комина и евентуано колко от нея би могла да се улови.
Имаше една тема- "Коминът мечта или как да уловим топлината беглец?, която е абсурдна за мен, що се касае за пелетарници, но.....
viewtopic.php?f=10&t=13260
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Направа на серпентина за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: