• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
galivar - специалист
Здравейте,до сега бях на дървени пелети,но тази година минах на слънчогледови.Проблема е,че пламъка гори в задната част на тръбата,и езика на огъня е тънък,не е широк.Поиграх си с настройките,като увеличих работата на вътрешния шнек от 180% на 200%,вдигнах дозата на подаване от 5.3 на 6.5 сек,и намалих времето на подаване от 60 сек. на 50 сек.Пламъка се подобри,но пак не е така както беше при дървените пелети.Въпроса ми е мога ли да пипна още някъде по настройките?Котела ми е дакон 24 кв. Горелката е правена,не е фирмена 30 кв.
Продължавай в същия дух- пипни "времето за подаване" (цикъла), нека е 45!
galivar - специалист
вт дек 06, 2022 3:54 pmТрифон П.Трифонов написа:
Продължавай в същия дух- пипни "времето за подаване" (цикъла), нека е 45!
Намалих цикъла,но пак е същото,получава се пепел отстрани и отпред на плочката,която не пада,и мисля че затова гори в задния край,увеличавах въздуха,пак същото,а тези проценти на работа на малкия шнек,за какво служи тази настройка?
Цикъла го остави на 45!
Увеличавай дозата!
Процентите вентилатор никой не може да ти каже колко . Там гласиш пламъка да е съвсем леко игрив, светъл, без червени езици....
Процентите на малкия шнек ......
Трябва да има гаранция, че всичко, което е подал големият, ще се избута в горелката.
Инак ще препълни и ще даде грешка.
Като спре големия, издърпай маркуча и погледни кога е избутал последните пелети!
Горелката е подобна на Грейко, или?
andy_forresite - майстор
Маркуча (гофрето) не го изваждай докато гори. В горелката се засмуква въздух, разгаря се и докато се сетиш да върнеш гофрето обратно, вече е късно и гофрето ще се стопи. Процентите на малкия шнек остави между 120 и 150. По принцип 150% работи във всички случаи и не е необходимо да се променя.
С промяна на времето от 60 на 50 секунди не намаляваш подаването, а го увеличаваш. Стига ли се до препълване с тези пелети? Ако не се стига, увеличи още подаването (от 6.5 на 7.0) и евентуално още малко въздуха. Това трябва да направи пламъка по-широк.
Обратно, ако се препълва, трябва да намалиш подаването или да увеличиш въздуха ... или и двете с малко.

Първото нещо, което правят преминаващите от дърво на слънчок е да се престараят с въздуха. Второто е да забравят почистването на пепелта, която е около 10 пъти повече и в резултат на това горелката (почти) да се затрупа с пепел.
На която степен ти гори назад и пламъкът се издига нагоре, на нея намали въздуха. Това че остава пепел отстрани и отпред няма значение. Това е слънчоглед и пепел ще има много. Въпросът е да не се сбива в бучки и да не започне да качва нивото на горене нагоре. Имал съм пелети, при които когато и да погледна в горелката, виждам дупчиците на скарата. А сега съм с едни бавно горящи и пепел отстрани, отпред и където се сетиш ... Сбиват се и в бучки. Трябваше да намаля дозите и да вдигна въздуха.
вт дек 06, 2022 6:56 pmandy_forresite написа:
Маркуча (гофрето) не го изваждай докато гори. В горелката се засмуква въздух, разгаря се и докато се сетиш да върнеш гофрето обратно, вече е късно и гофрето ще се стопи. ......
Ееех, този и той си проси видео-тест с учебна цел.
Ще взема да си купя едно чувалче, че да видя кое ще се стопи първо, маркуча или ръката ми.
Ужас и безумие.

Да не съм го правил, разбирам, както разбирам, че който не го е правил не намира причина да не си пофантазира.
Нищо не засмуква, а обикновено започва да пуши леко от тръбата, горски.
За какво бурно разгаряне.....

Анди, сега ще се окаже, че горелката не е тип шепа, като Грейко, ама вече си се набрал.
Може пък на главата на горелката да ѝ казва "тръба"?
Така сичките ни %ти и промили даже, уйдеа у ряката.

Гъливер, горелката тубусна ли е или ретортна?
Контролера какъв е?
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт дек 06, 2022 7:26 pm, променено общо 1 път.
galivar - специалист
Ето такава ми е горелката,дали проблема не е,че не е нивелирана горелката(3-та снимка),иначе нямам препълване на гофрето,но си мислех,че като вдигна процентите на малкия шнек ще избутва по- напред пелетите.Изображение ИзображениеИзображениеporter robinson wallpaper
Ха, тръбичка, Анди, кръгло тубусче.
Гъливер, не спомена какъв е контролера, но по писаното досега, сякаш е Натурелски.
Процентите, за които говориш, са за работата на втори шнек, какъвто има в горелката на Грейко.
При теб тази функция е непотребна.
За тубус съвети не мога да давам.
Зная, че не се справят добре със слънчогледа, но опит нямам.

пп. Да не би, все пак, да има монтиран и малък шнек? Разстоянието ми се вижда голямо.
galivar - специалист
вт дек 06, 2022 7:41 pmТрифон П.Трифонов написа:
Ха, тръбичка, Анди, кръгло тубусче.
Гъливер, не спомена какъв е контролера, но по писаното досега, сякаш е Натурелски.
Процентите, за които говориш, са за работата на втори шнек, какъвто има в горелката на Грейко.
При теб тази функция е непотребна.
За тубус съвети не мога да давам.
Зная, че не се справят добре със слънчогледа, но опит нямам.

пп. Да не би, все пак, да има монтиран и малък шнек? Разстоянието ми се вижда голямо.
Да управлението е натурела,но имам вътрешен шнек.
Е, в началото се подведох по описанието за контролера.
Слънчогледовите горят по друг начин. Образува се жарава, която трябва да е по компактна, което пък осигурява по доброто горене. В горелката на Грейко има и подаване на вторичен въздух.
Тук ти ще си човекът, който да намери оптималните настройки или да обяви слънчогледовите за неподходящи.

Анди, честито! Внимавай, зима е, поледици дебнат навсякъде!

_________________
Човешката мисъл има едно свойство, подобно на водата и електрическият ток- движи се по пътят с най малко съпротивление.
  • 1
  • 2

Тема "Пламък на горелка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: