Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Трудно по хоризонтала. Няма на какво да се закрепи. Ще седи на 80см от стената.

За проект - обмислям. Какъв проектант ми трябва за тая работа? ОВК?
Детето - специалист
Не знам с какво ще се занимаваш в това помещение, но с печката си е приключение. Особено ако дървата не са сухи ще има да дими та знае ли се, прах ще има също. От газта смърди гадно и прави конденз. Кемперите може да са на газ, но там пламъка не топли директно въздуха в кемпера.
Минал съм през печка на дърва (камина) духалки, газова печка и какво ли не. Само с камината успявах да затопля гаража, но чак след два часа вече можеше да се съблечеш. Като говоря за помещение от 45квадрата но малко по високо от нормален гараж.
От както сложих една 18-ка се родих, влизаш и направо започваш да работиш. При всички останали видове отопление отделях време да се занимавам с тях, вместо да свърша нещо.
Вероятно оператора, а и камината, са не съвсем адекватни нему (помещението), както може да се предположи и за горивото, но това е свързано с изборът на оператора, като цяло.

Онова,което показах назад , е след половин час работа на печката, в помещение колкото 3 гаража, докато 2бр 12ки не успяваха при продължителна работа.
Дузина деца си караха пернишка Новата година в 50м2 "лятна кухня" по потници. Качвал съм го и това.

Общо взето, куци огняри- кучета ги яли.
Някъде може и да става климатик, но да сравняваме жив огън с токущо размразяващ се компресор....?!!
Нали в гаража не седим постоянно, а работим по скоро спорадично, макар да е инцидентно, според темата? Как тръгва климатик на минус незнам колко градуса, а пък зная за няколко издъхнали. Печката тръгва веднага.
Ако температурите са подходящи за климатик, това означава, че инцидентно ще се справя и без него.
Точка по въпроса.

пп. Съвсем други са нещата при по особен гараж- арт студио например, но там изобщо няма да стои въпросът "Климатик за инцидентно ползване"
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон фев 06, 2023 5:35 am, променено общо 1 път.
brum - майстор
С 3 киловата калорифер реших проблема. Чакам го тия дни, пробвам при студовете навън дето идват и ще споделя.
PIP - майстор
И според мен с печка на дърва ще е най-ефективно, ако има кой да се занимава. Преди две години свързах работилницата с котелното в къщата, за да мога да я топля с конвектор и върши страхотна работа да поддържам минимална темпераура от 7-15гр заради лепила, лакове и подобни. Но ако искам да вдигна температурата с конвектора е в пъти по-бавно, отколкото с кюмбето което ползвам зимата за отопление. То и щеше да е малко абсурдно да грея дърводелска работилница само на газ и ток при положение, че ми остават доста дървени изрезки.
Фитилчо - майстор
С тоя "калорифер" 3Кв ще ти измръзнат шошоните зимата...
Комбото на колегата PIP е най доброто според мен. АКо имаш възможност за подово още по-добре. Нали беше с някакви котли и тнт, или бъркам?
Аз съм за замазка в гаража(голям е много)и нашраво се замислям да пусна едно подово да поддържа12/14 гр(пуснал съм си тръби до там) и един голям конвектор за шоково затопляне, или голям климатик- имам предвид 12.7 Кв на отопление, канален. Не пречи да монтирам и едно кюмбе все пак.
Детето - специалист
нед фев 05, 2023 8:38 pmТрифон П.Трифонов написа:
Вероятно оператора, а и камината, са не съвсем адекватни нему (помещението), както може да се предположи и за горивото, но това е свързано с изборът на оператора, като цяло........
Не ми се влиза в излишни спорове, само ще добавя, че когато помещението ти е високо 4 метра предполагам се сещаш, че е топло само до печката в първите часове. Да не говорим, че всичко останало (железа и бетон) продължава да е студено.
И оператора си е много добър, просто вместо да вляза и да започна да работя. Аз започвам да чистя, цепя, паля и т.н Та тамън стане приятно за работа и аз приключа. Затова минах на климатик, ама не такъв от зрънчо а истински климатик който успява да работи и на отрицателни температури. Сега влизам на 22*С събличам якета и т.н все неща които пречат и започвам да работя. Да не говорим, че вече не ми се губят един-два квадратни метра и липсва прахта.
brum - майстор
Климатика (удачен по мощност) като го гледам не е лошо решение. Ще стопли. На цената на повече време работа, но ще стопли. Има и предимства, че може да поддържа някаква леко положителна температура за да не замръзват нещата вътре.

Обаче цената му ми идва на въпреки спрямо нуждите ми и не го виждам как ще се изплати. Така като гледам ще имам 10-15 дни на зима работа в това помещение. Айде да ги сложим 20. 20 дни по 4 часа работа на ден, по 3 киловата отдавана мощност от калорифера отиваме на 240кВч на зима. За 10 години - 2.5мВч ток. Или едни 600-650 лева по сегашните цени. С калорифера - под 700лв.

Отиваме на климатика - 1500лв устройството, тока дето ще изхарчи е 200лв (примерно). Или 1700лв за 10 години.

Печка на дърва е фира в моята ситуация. Туй ще иска да се занимавам с него, да пускам комини, да нося дървен материал (какъвто нямам в излишък).

Калорифер на газ и ще ми сълзят очите и ще му дишам изгорелите газове. Не, благодаря.

Та остава между климатик и калорифер, като зависи колко ще се ползва и какви ще са цените на тока. При все, че калорифера е евтина инвестиция не виждам причина да не почна с него.
Фитилчо - майстор
Аз ти казвам,ч е това нищо не топли и е пълен майтап, особено тия китайски боклуци дето в момента се предлагат!
Тоя филм съм го гледал, ем е 1 етаж от къща

Тема "Климатик за инцидентно ползване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: