• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Действай тогава. Подсигури минималният товар и в движение ще оправяш останалите работи.

От любопитство - при пелетите колко излиза киловатчас топлинна енергия като пари?

И конкретно за буфера дето питаше какви предимства носи - един път, че шанса при "развъртане" да прескочи зададената темпратура и да влезе в on/off режим е малък, и втори път, че можеш да намалиш минималният товар.
VelinPetrov - специалист
Последно имаха пик до 1300 лв. за тон (Елин Пелин) Сега са 850 лв. Говоря за моят район, че от по-далеч пък трябва транспорт и не винаги излиза по-евтино.Приемаме че иглолистните са 4.3-4.6 кв/кг след като махна загубите на котела и тн. мога да усвоя 4 kW от килограм (груба сметка) излиза 850/1000 = 0.85 ст на килограм
0.85/4 =21 ст. киловата.
Ако Термопомпата работи на коп 2 при дневна Ел. енергия е 12.5 ст. За киловат топлинна енергия.
Като не претендирам за точни сметки, а и пелетите може да поевтинеят още малко докато тока не.
resistbody - майстор
16кв термопомпа е много за 150кв.м...
Фитилчо - майстор
ср яну 18, 2023 9:35 pmresistbody написа:
16кв термопомпа е много за 150кв.м...
А какви са минусите на преоразмеряване при този начин на отопление?
Само по-високата цена, или има и други проблеми, които биха се формирали заради преоразмеряването на основният топлоносител ТП?
brum - майстор
С максималната мощност се качва и минималната мощност. А ако минималната е по-голяма от нужната минимална за да се поддържа търсената температура ще цикли в on/off режим.

С подово не е такава драма. Щото там можеш да го стоплиш сутринта и да отдава цял ден. Ама с радиатори е драма. Защото няма акумулатор на топлинната енергия и се иска да работи в ефективни режими за да покрива загубите. Онези минимум 4 (или 2) отворени радиатора може да станат повече.
VelinPetrov - специалист
ср яну 18, 2023 9:35 pmresistbody написа:
16кв термопомпа е много за 150кв.м...
Къщата е 3 етажа с 4 неизолирани тераси, изчислената мощност за двата отопляеми е 13 kW, при това положение 10 kW помпа ли да сложа? И нали имаме впредвид че това не е пелетна горелка и на - 10 няма да е 16 kW?
Както казах няма идеални неща в живота, и на - 15 да стига и на + 15 да е точно... Освен може би каскада, но не съм запознат.
speka_rs - майстор
чет яну 19, 2023 8:23 amVelinPetrov написа:
Къщата е 3 етажа с 4 неизолирани тераси, изчислената мощност за двата отопляеми е 13 kW, при това положение 10 kW помпа ли да сложа? И нали имаме впредвид че това не е пелетна горелка и на - 10 няма да е 16 kW?
Както казах няма идеални неща в живота, и на - 15 да стига и на + 15 да е точно... Освен може би каскада, но не съм запознат.
Има ама трябва да папка ме и слушка ме повече.
brum - майстор
Лично мнение - не мисля, че термопомпата ще е голяма. Но тая работа по нюх и сметки не може да се докара. Пък и няма смисъл да се обсъжда пред свършен факт.

Автора да монтира и да сподели май месец как е било положението. После ако е имало проблеми ще може да получи конструктивни съвети.
VelinPetrov - специалист
чет яну 19, 2023 1:50 pmspeka_rs написа:
чет яну 19, 2023 8:23 amVelinPetrov написа:
Къщата е 3 етажа с 4 неизолирани тераси, изчислената мощност за двата отопляеми е 13 kW, при това положение 10 kW помпа ли да сложа? И нали имаме впредвид че това не е пелетна горелка и на - 10 няма да е 16 kW?
Както казах няма идеални неща в живота, и на - 15 да стига и на + 15 да е точно... Освен може би каскада, но не съм запознат.
Има ама трябва да папка ме и слушка ме повече.
Сподели де?
speka_rs - майстор
чет яну 19, 2023 3:34 pmVelinPetrov написа:
Сподели де?
Основното нещо при отопление или охлаждане си остава изолация, изолация и пак изолация.
След това идва термопомпата с нейните : добро управление, хубав хардуер.
А за да може да работи добре при ниски и високи температури си остава буферирането на енергия.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Нужда от буфер на инверторна термопомпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: