• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
VelinPetrov - специалист
Така да систематизираме:
След като пресметнах точно радиатори, тръби и тн. Обема на системата е 135 литра заедно с ТО на термопомпата (без пелетния котел)
Обема е 2 пъти над минималния нужен от 65 литра за дефрост. Обаче ако машината влезе в дефрост а повечето термоглави са затворили пак няма да има достатъчен обем.
Това значи че буфер ще е нужен задължително.
Какъв обем обаче да е той? Ако е под 200 литра ще е с маломощна серпентина за пелетния? Също така ако е 50-80 или 100 литра ще работи ли адекватно системата с две отделни помпи?
За акомулиране на енергия не може да говорим защото 200 литра акомулират 1.16 киловата при делтаТ 5 градуса.
Термопомпата няма да се ползва за охлаждане, има 4 климатика 12-ки хиперинверторни за тази цел.
VelinPetrov - специалист
Изображение
Това е хидравличната схема която Хитачи дават за машината. Буферният съд е номер 20 и е на връщащата линия. По този начин колегата ШОП си беше монтирал буфер.
Какво мислите за този начин? Какъв обем според вас да е?
LazarGanev - "Велик майстор"
Тази схема я забрави, вържи си буфера с 2 помпи, както си му е реда
шоп - майстор
При мен системата е като часовник. На още няколко приятели направих ТП + буфери на връщашата линия и всичко е ОК.
Този начин на свързване е да се разредят циклите старт/стоп на конвенционални ТП
При мен буфера е 1200л и ТП може да работи 2 часа и 6 да почива. Или 8 часа на нощна и 16 часа на дневна да почива. ( има още 4200л буфери)
При инверторна ТП не съм много сигурен дали е най-удачното свързване.
VelinPetrov - специалист
Не зная дали е удачно така. Това е схемата на производителя. Нищо не препоръчват за обем.
Лазар препоръчва схема с 2 кръга (2 помпи)
Аз също клоня към нея, но тя няма ли да обезсмисля "интелигентните" функции на контролера за определяне на Т на топло носителя по външна и вътрешна Т и тн.?
Какъв според вас да е обема?
Изображение
Последна промяна от VelinPetrov на съб яну 21, 2023 4:15 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
съб яну 21, 2023 4:05 pmVelinPetrov написа:
Какъв според вас да е обема?
Руснаците ползват 50 литра на киловат обща топлинна мощност и са доволни.
Аз също им се доверих 24 киловата х 50 л = 1200л
За инверторни ТП не знам. С такива не се занимавам.

Съвета ми е да си търсиш нерyждаем буфер за да не си късаш нервите след време и да мръзнеш в големите студове.
Успехи!
Последна промяна от шоп на съб яну 21, 2023 6:15 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб яну 21, 2023 4:05 pmVelinPetrov написа:
Лазар препоръчва схема с 2 кръга (2 помпи)
Аз също клоня към нея, но тя няма ли да обезсмисля "интелигентните" функции на контролера за определяне на Т на топло носителя по външна и вътрешна Т и тн.?
Ако буферът е голям - може да обезсмисля. Препоръките за обем постоянно падат, в момента са 8-10л/кВт, т.е. ако твоята ТП е 5кВт, то 50л буфер ти е напълно достатъчен. Не слушай руснаците с техните допотопни конвенционалки от миналия век :-D .
VelinPetrov - специалист
съб яну 21, 2023 5:03 pmLazarGanev написа:
съб яну 21, 2023 4:05 pmVelinPetrov написа:
Лазар препоръчва схема с 2 кръга (2 помпи)
Аз също клоня към нея, но тя няма ли да обезсмисля "интелигентните" функции на контролера за определяне на Т на топло носителя по външна и вътрешна Т и тн.?
Ако буферът е голям - може да обезсмисля. Препоръките за обем постоянно падат, в момента са 8-10л/кВт, т.е. ако твоята ТП е 5кВт, то 50л буфер ти е напълно достатъчен. Не слушай руснаците с техните допотопни конвенционалки от миналия век :-D .
Няма да ги коментирам руснаците. Все пак машината не е он/оф.
Машината е 16 кВ. Изикван минимум 55 литра. Обем на системата 135 литра.
При това положение колко да е буфера?
80-100 литра?
Втората ЦП какво да я управлява? Безжичен стаен термостат или?
LazarGanev - "Велик майстор"
съб яну 21, 2023 7:29 pmVelinPetrov написа:
Втората ЦП какво да я управлява? Безжичен стаен термостат или?
Да, може. Моята не я управлявам, работи си постоянно
radius - майстор
Ох, що ми трябва да ровя по темите. Наемам 80л буфер и помпа за месец-два. Да е поне с 1цол изводи :roll:

Или предизвиквам Лазар да ми намери един, за да докажем правотата му :wink:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Нужда от буфер на инверторна термопомпа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: