Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
Налага ми се да отоплявам помещение с размерите на обикновен автомобилен гараж (горе-долу), стените са тухлени без допълнителна изолация, само с 1 прозорец, една от стените е вътрешна. Помещението ще се обитава през уикендите (без да се спи вътре) и съответно искам да го отоплявам зимата до около 21-22 градуса. Досега го отоплявах с газова печка, но след инцидент не желая повече такива варианти. Като че ли финансово най ме блазни конвектор без особени изисквания за прецизност, като идеята е да го пускам 2-3 часа по-рано за да достигне някаква температура и да може да се седи вътре докато загрее въздуха повече. Обичайните външни температури за периодите, в които ще се използва конвектора, са -5 до +10 градуса.
Въпросът ми е дали ковнектор с мощност 2500-3000 W може да съврши тази работа и дали въобще ще се изключи някога (достигайки 21-2 градуса)?
По скоро не, освен в редките случаи на положителни температури, през спокоен слънчев зимен ден.
brum - майстор
Не става. Тази зима пробвах на помещение дето е около 20-25 м2 с калорифер 3 киловата. Пускаш го и след 2 часа от 2 е качило до 5 градуса. Трябва ти нещо мощно за да можеш ударно да стоплиш помещението. Газов калорифер/газова печка/нещо на дърва.

Същото ми разправяха тук, ама не вярвах. Сега имам калорифер дето ми е излишен. Добре, че не пробвах с климатик :) .

За комфортна работа има едни инфрачервени печки. Лъчистото отопление върши някаква работа, но само ако си срещу него. И е далеч от 21-22 градуса. Другото на ток не е оферта.

Ако искаш да го топлиш с тия 2-3 киловата и то инцидентно - топлоизолация от вътре. 3см фибран примерно. Иначе топлиш външните стени, а те хем искат доста енергия, хем имат доста загуби.
нед апр 16, 2023 7:32 pmbrum написа:
Не става. Тази зима пробвах...
Ахааа, на тебе май същите ги говорихме, та вече може да обясняваш от първо лице.
Бодра смяна се задава- само така!
Само не забравяй, когато даваш съвети, освен основният въпрос и подробностите! Газовият кълорифер отпада.

Нека си купи конвектор, няма да е излишен! Дистанционното включване автоматично отпада, понеже в такова помещение няма да върши работа.
След като ударно затопли на дръвце, нека си поддържа с електричество, ако не им се мърда от масата.
brum - майстор
Потвърждавам. Аз натисках за климатик :) . Приключих с калорифер и една стара лъчиста печка за баня. Печката върши по-добра работа от калорифера.
Lutchezar - майстор
С дебела външна изолация ще имаш по-топло помещение по принцип. В дебела вътрешна ще го затопляш по-бързо. Истината е някъде по средата. И всичко трябва да е пожарообезопасено и негоримо.
Прозорвцът също го направи с добър стъклопакет и качествена дограма.
Таванът е най-важен за топлозагубите, там изолацията е х2.

Тема "Съвет за отопление с конвектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: