• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jorko__82 - напреднал
пон яну 23, 2023 8:02 amLazarGanev написа:
пон яну 23, 2023 6:59 amjorko__82 написа:
Лошото е че не съм го правил(изр...л) аз,а си платих на специализирана фирма да ми го направи :проба: :проба:
Това е добре, постъпил си умно! Хайде тогава да видим в какво е специализирана фирмата, щото в изработка на отоплителни инсталации явно, че не е. Може би в мародерство и грабежи? То е ясно, че няма да направят системата по учебник, но поне да работи. Някак си. Обади им се да ги поканиш и ако се опъват, може да подхвърлиш ей така в пространството абвеатурите КЗП и НАП. Сигурен съм, че молбата ти ще бъде удовлетворена!
Говорено е с тях ,искат да ме убедят че проблема е понеже системата е отворена и да е затворим ,но вече аман от експерименти за стотици левове :rolleyes: :rolleyes:
Фитилчо - майстор
Доколкото съм запознат, има ли подово в схемата - системата трябва да е затворена.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон яну 23, 2023 8:48 amjorko__82 написа:
Говорено е с тях ,искат да ме убедят че проблема е понеже системата е отворена и да е затворим ,но вече аман от експерименти за стотици левове :rolleyes: :rolleyes:
Това ми беше другата забележка, която пропуснах - защо са я направили отворена? Ти ли си настоявал? Ако е по тяхно усмотрение - да си взимат отворения съд и да слагат затворен, тебе не те бърка да доплатиш 20-30лв. Но ако те са искали затворена, а ти си настоявал за отворена е по-сложно, тогава ще трябва да си платиш и затворения съд, и преработката. Макар че на тяхно място аз просто бих отказал и бих ти спестил преработката. Но не е само проблема с отворения съд, още доста неща ще научат покрай твоя обект :-D . Затова - остави ги да се донаучат, щом веднъж си се хванал с тях, че иначе КЗП ги чака :cool:
fbr - майстор
пон яну 23, 2023 10:55 amLazarGanev написа:
Затова - остави ги да се донаучат, щом веднъж си се хванал с тях, че иначе КЗП ги чака :cool:
Знам че имаш представа, какъв процент от отоплителните инсталации са за доучване. Би ли го споделил, че да знаем къде се намираме.
jorko__82 - напреднал
пон яну 23, 2023 10:55 amLazarGanev написа:
пон яну 23, 2023 8:48 amjorko__82 написа:
Говорено е с тях ,искат да ме убедят че проблема е понеже системата е отворена и да е затворим ,но вече аман от експерименти за стотици левове :rolleyes: :rolleyes:
Това ми беше другата забележка, която пропуснах - защо са я направили отворена? Ти ли си настоявал? Ако е по тяхно усмотрение - да си взимат отворения съд и да слагат затворен, тебе не те бърка да доплатиш 20-30лв. Но ако те са искали затворена, а ти си настоявал за отворена е по-сложно, тогава ще трябва да си платиш и затворения съд, и преработката. Макар че на тяхно място аз просто бих отказал и бих ти спестил преработката. Но не е само проблема с отворения съд, още доста неща ще научат покрай твоя обект :-D . Затова - остави ги да се донаучат, щом веднъж си се хванал с тях, че иначе КЗП ги чака :cool:
В случая вината е моя,аз предпочетох отворена система ,но за това си има причина .Все пак вилата се намира в балкана и при лошо време има спиране на тока(имам и ЮПС с външен акумулатор).И при първоначалния проект беше с камина на пелети но с покачването на цените се отказах.Имам едно питане кое ще е най добре за ситуацията.Да затворя системата , или да пусна по една линия медни тръби до долния кран на радиаторите и подовото да отпадне,или и двете
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами точно щото се намира в Балкана, затворената система е по-безопасна откъм замръзване, тъй като водата в съд под налягане замръзва по-трудно. А представи си какво става, ако запалиш печката при замръзнал отворен съд. И как имаш по-голямо доверие на отворения съд, ако до него отива тръба ф16? Не вярвам да сте пуснали до РС метална тръба?! Аз рядко се занимавам с камини на дърва, но като правя такава система не спестявам нищо - затворен РС, предпазен клапан по налягане, предпазен клапан по температура, автоматична пълначка за възстановяване на налягането при задействане на някой клапан, термометър с изнесен сензор, метална тръба за дренаж на предпазните клапани, ЮПС. Може предпазното оборудване на стане по-скъпо от самата камина, но това е положението - Safety first.
А иначе за радиаторите не знам какво да ти кажа - мисля, че ми малееха за самостоятелно ползване, особено за вила. Само че според мен няма да стане без поне един трипътен вентил (за камината), както и употребата на втората помпа по схемата на ФБР с байпас.
fbr написа:
Знам че имаш представа, какъв процент от отоплителните инсталации са за доучване. Би ли го споделил, че да знаем къде се намираме.
Не съм си водил точна статистика, но да речем над 60-70% от простите инсталации и над 90% от по-сложните :cool:
Здравей Jorko.Не се кахъри.Всички се учим.Какво трябва да направиш.Първо-трябва да разделиш отоплителната система на радиаторна и подова.Дали ще сложиш буфер или не ,не е от значение.Процеса на горене е неуправляем.Подовото отопление ще трябва да работи до 35 градуса,с отделна помпа,датчик по температура който да командва помпата и вентил - който да изключва когато температурата на подовото достигне 30-35градуса.Ако можеш сам да го преправиш не е много пари.Дано да съм ти полезен.
jorko__82 - напреднал
пон яну 23, 2023 2:53 pmКрМих написа:
Здравей Jorko.Не се кахъри.Всички се учим.Какво трябва да направиш.Първо-трябва да разделиш отоплителната система на радиаторна и подова.Дали ще сложиш буфер или не ,не е от значение.Процеса на горене е неуправляем.Подовото отопление ще трябва да работи до 35 градуса,с отделна помпа,датчик по температура който да командва помпата и вентил - който да изключва когато температурата на подовото достигне 30-35градуса.Ако можеш сам да го преправиш не е много пари.Дано да съм ти полезен.
Благодаря за съвета , това което разбрах е че до всеки консуматор трябва да пусна по една тръба за връщане на водата.А нужно ли е да преправя системата в затворен тип.Благодаря предварително!
пон яну 23, 2023 2:53 pmКрМих написа:
...Процеса на горене е неуправляем...
...Дано да съм ти полезен.
Изумен съм и още втрещен съм. Другите неща, освен цитираното, умишлено ги пропускам.
К.рамихиксов, за пожар ли говориш?
В печки, котли, скари, барбекюта и пр., нещата са контролирани. Това се нарича огън. Инак си е диФ пожар.
С разделянето на два кръга съм съгласен, както и нуждата от смесителен за подовото.

пп. 60м2, с печка 18+5?!!!
Много ми идва! На това и здравната каса му предписва Буфер, а според НК......не ми се мисли.
LazarGanev - "Велик майстор"
Човек, викай ги да правят каквото си искат, ти си ги наел да ти направят работеща система, която да топли! Така ти им правиш лоша услуга - те си мислят, че всичко което са направили е супер, работи перфектно и ще продължават да работят така, да взимат парите на хората, да взимат клиентите на кадърните фирми, да създават лош имидж на бранша и въобще - само негативи
  • 1
  • 2

Тема "Проблем камина с водна риза!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: