• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
daniel.trifonov - специалист
Здравейте съфорумци!
Отварям тази тема, за да споределя впечатленията си, а може и вие да го направите.
Родителите на приятелката ми си я купиха. Отопляват последен етаж от триетажна къща - около 55 кв. м, още една стая на втория етаж - към 15 кв. м. или общо около 70 кв. м + 80 л бойлер със серпентина. Къщата е изолирана с 5 см стиропор. Дограмата на третия етаж е дървена, но е запазена. Изолация на тавана няма. Радиаторите са 1бр. 14H600 и три панелни 1800х600 тип 20 (предполагам), т.е. 2 панела без конвекторна серпентина между тях.
Спряха се на Голдън Файър по препоръка от познати. Предложих им да вземат модел 18 кВт въпреки, че и той е голям, но от фирмата прозводител им казали, че нямат на склад, пък и е по-добре да вземели 24 кВт. 192 кг желязо!
Пристигна комплектована с 5 л разширителен съд за система под налягане и циркулационна помпа с 3 степени на мощността.
Заводските настройки се оказаха много неподходящи. Силата на вентилатора на всички степени беше прекалено голяма, което може да се дължи на голяма тяга в комина. Нямам с какво да измеря подналягането. Количеството на пелетите беше прекалено голямо за постигане на 24 кВт мощност. Нямам газов анализатор и я настройвах както се препоръчва тук във форума, да гори с ярко жълт пламък и той да не е много бърз.
Трябваше да се увеличи първоначалната доза пелети, за да запалва сигурно. Беше настроено на 39 сек. подаване, а аз го направих на 1 мин и 10 сек (към 233 г пелети).
На най-ниската степен 1, работи стабилно с около 4 кВт мощност, с по-малка доза не съм се заигравал все още. Мощността съм я пресмятал според разхода на пелети и тяхното енергийно съдържание за 1 кг.
Камината има ръчно подаване на пелети, което трае 10 сек. Идеята му е да може да се напълни шнека, ако пелетите в бункера са били свършили. Напълних бункера с пелети и сложих една кутия на мястото на горивната пота. С няколко ръчни подавания, шнека започна да пуска пелети. Върнах пуснатото обратно в бункера и след това отново пуснах 6 подавания, т.е. 60 сек подаване. Претеглих ги - 200 г пелети. Повторих операцията 3 пъти и количеството беше долу-горе все по толкова. На база на това количество определих колко пуска за 1 сек. Според калоричността на пелетите настроих периодите на пускане в 20 секунден интервал.
Избират се количествата за 1-ва, 3-та и 5-а степен, 2-ра е средноаритметична на 1-ва и 3-та, а 4-та на 3-та и 5-а.
Пелетите са NaturPan.
бор 50%, бук 30%, дъб 20%;
влага 3-4%, пепел 0,38%, сяра 0,006%;
енергийно съдържание 4800 - 5400 ккал/кг.

Тук съм качил всички параметри и малко шаренийки (обновявам файла при направени промени по настрйките). Приел съм, че пелетите са с максимално енергийно съдържание 5400 ккал/кг или 6,28 кВтч/кг. По този начин на максимална степен няма да се превишава мощността от 24 кВт, но пък може да се окаже доста по-малка, заради допуска 4800 - 5400 ккал/кг.

Имах проблем с модулацията, но след разговор със сервиза, разбрах къде ми е грешката. За повече инфо - тук.

Ако някой от фирмата производител чете, нека да обърнат внимание на наблюденията ми:
- Документацията е повече от бедна и доста объркваща, като се има предвид, че първоначалния пуск не е включен в цената. Изобилства от картинки за настройките, но за някои по специфични параметри не е обяснено, кой параметър, какво точно прави.
- управлението е UniPel-GD2, версия 29.08.2016/C3, на Проксел. Изключително прилично изработено и работи много добре. Може да се подобри естествено. Примерно добавяне на датчик за външна темепература и датчик за стайна температура. На базата на двете да се модулира температурата на водата и мощността, подобно на добрите газови котли.
Може датчиците за температура на водата и бойлера, да бъдат цифрови, например DS18B20, така се намалява грешката от отчитане и котролера получава директно в цифров вид измерената температура.
- като че ли топлообменника ѝ идва малко малък за 24 кВт, защото температурата на изгорелите газове достига 170°C на най-високата степен 5.
- топли добре и управлението ѝ е добро.
- пали бързо и запалката ѝ е много добра.
- изработена е от дебела ламарина и е тествана на 4 бара налягане.
- като цяло много добър отоплителен уред, особено ако се има предвид цената.
Последна промяна от daniel.trifonov на пон окт 17, 2016 10:37 pm, променено общо 1 път.
filmatoplo - майстор
Това с въздуха как се настройва в минус ,например параметъра е 40% и искам да го увелича да духа по силно с 5% колко да напиша .
daniel.trifonov - специалист
На PS24 си е точно това, което настройваш. Пише 35%, значи подава 35%, пише 40% - подава 40%. Има някои от GF серията, които логиката им е обратна или поне така става ясно от опътването им. не съм ги виждал на живо. Аз го разбирам така, ако пише -40% би трябвало подаването да е 60% и ако искаме да увеличим с 5%, трябва да направим стойността на 35%. При PS, ако е изключена и променяш настройките на вентилатора, той се включва и по звука му може да се определи дали намаляш или усилваш. Друго нещо, което забелязах е, че сякаш не е линейно. 1% от 35 до 36 е много повече от 1% при 60 и 61. Сигурно напрежението се променя линейно, но не и оборотите на мотора на вентилатора.
filmatoplo - майстор
Намалих подаване шнек работа на степен 1 на 1,5 секунди но огъня едвам маждукат две пламъчета в кошничката .и си го върнах заводски на 2 сек .
daniel.trifonov - специалист
Снощи я наблюдавах малко повече и ми направи подобно впечатление. На моменти подава по-малко от нормалното за първа степен и малко намалява пламъка. Все пак не е зле като поддържаща степен, колкото да не се пали наново след кратък интервал на почивка. Понеже пелетите са различно едри, някои доста дълги, а други много къси, шнековия транспортьор не може да гарантира еднакво подаване на всеки цикъл. Това е по-изразено на малките подавания. Мисля си да направя периода на 30 сек, а времето за подаване на степен 1 да стане 1,5 или 2 сек.
filmatoplo - майстор
Да ,вместо всяка доза - може да се пипа само паузата .
Здравеите каква е запалката керамична или е нагревател.аз имам камина (ps24) с нагревател но запалва около 7минути.И ми се виждат много.
daniel.trifonov - специалист
Керамична е запалката и пали сравнително бързо. Не съм ѝ засичал времето. Настроил съм първоначалната доза да е около 233г пелети, т.е. 1мин и 10сек първоначално подаване. С под 200г запалва несигурно, над 250г са прекалено много.
filmatoplo - майстор
:? Минута и нещо ,мн бе . Помня че беше към 40 секунди .

Между другото днес опитах да променя настройките на една горелка Голденфайер ,но не ми дава да променям ,в параметрите влизам обаче като натисна копчето да постави скоби и да променям ,не става просто скобите не седят а минава на друг параметър .Или аз нещо не правя както трябва ,в параметрите влизам без код .
daniel.trifonov - специалист
Заводската настройка беше на 39 сек, ако не се лъжа. Толкова малко пелети обаче изобщо не достигат до запалката. Първото палене винаги е само пушек и е неуспешно. Второто палене е успешно. Като се съберат 2 подавания по ~40 сек се получава нещо около моето зададено време.
В настройките може да се влезе и без код, но тогава не се показват всички параметри. След като се въведе кода, имаш достъп до всички параметри. Като избереш параметъра, който искаш да промениш, натискаш ОК, за да може след това със стрелките да променяш стойността на параметъра, а не да се движиш по менюто. Ако го натискаш и не го приема, провери лентовия кабел, който свързва дисплея с контролера, дали е добре вкаран в двата си края.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Пелетна камина Golden Fire PS24, 24кВт - впечатления" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: