• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте на всички,
преди месец изградих и пуснах успешно в действие камина с водна риза, 6 бр стоманени панелни радиатори, 1бр лира в банята и свързан бойлер със серпентина 120л. Всичко тръгна и работи добре, навсякъде стана Африка :-D .В бойлера водата стига до 60 градуса (колкото достигаше и с ел. нагревателя). Системата е затворена с два колектора и всеки радиатор вързан самостоятелно с бялата ф16 pex-al-pex.От колектора до банята съм пуснал тръби ф20 като с тройници съм вързал лирата на ф16 и серпентината на бойлера също на ф16.Циркулацията през бойлера управлявам с двупътен радиаторен вентил и ел.задвижка вързана към температурен контролер който мери t° на изхода на камината и отваря задвижката над 56°С и затваря под 53°С.Дотук всичко добре , но от бързината съм допуснал много много груба грешка, радиаторния вентил умишлено съм го сложил на изхода на серпентината (връщащата тръба) ,но не съм обърнал внимание на стрелката на самия вентил и тя сега сочи към серпентината.Въпроса ми е дали това свързване наобратно може да влияе негативно на цялата система, въпреки че и така си работи нормално.
След като няма негатив, какво има да те човърка?
Проблем може да стане, в зависимост от конструкцията на вентила, но така или иначе изборът пред теб си стои, а именно;
- спираш, разглобяваш и изправяш.
- чакаш и в зависимост от което настъпи (или не настъпи);
-- спираш, разглобяваш и изправяш.
-- продължаваш да се притесняваш безгрижно.

Ако е кеклоподобен, може да обърне гумичката и да спре циркулацията, евентуално, ама много евентуално. Последното понеже има и условие с едни сложни думички относно налягане, дебит, разлики отпред, од(Т)зад.....

Да не ти пука, общо взето!
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет яну 27, 2023 5:34 pm, променено общо 1 път.
Много благодаря за бързия отговор, междудругото очаквах да бъде от Вас :-D .Засега няма да пипам нищо, но ако се наложи наложи някаква промяна ще пиша за резултатите. :partyman:
В крайна сметка обърнах вентила.Отвътре ме човъркаше и трудно си лягах :-D :-D . Резултата е че водата в бойлера се загрява 2 пъти по-бързо. За хората които ще си изграждат парно и си връзват бойлера с ел. задвижка им препоръчвам да си сложат диференциален термостат който измерва температурата и на самия бойлер. Когато температурата в бойлера достигне зададената да спира циркулацията през него. Аз реших да спестя от него и резултата е че при всяко пускане на чешмата влизайки студената вода в бойлера охлажда серпентината и следователно охлажда и цялата система.
Изключително рядко явление, потребител с едва 3 мнения, а вече полезен, с обратна връзка.

пп.Хроничната ми мнителност задейства насрещна проверка, която потвърди написаното в горното мнение.
При създадено някакво налягане, в обратна посока и при постепенно отваряне на вентила, гумичката остава притисната. При рязко отваряне няма проблем, но установката е тестова, а не реална.
Диференциалният е ясен. То, така или иначе, с нахлуването на студена вода, в бойлера, започва и охлаждането на серпентината. Добрата работа, на системата, зависи от правилното разположение на сензора. Аз съм си пробил "фасадата" на бойлера, за да долепя сензора до водосъдържателят на точно определено място. На изхода на серпентината не ми харесва.
На моя бойлер "фасадата" му е от тази "черната изолация" и тъпото е ,че има само 1 отвор за мерене на температурата и там е сложен механичния термометър. Чакам да ми доставят термопаста и почвам с експериментите къде ще е най-добре да сложа датчика(ntc10k) върху бойлера.
Прикачен файл:
328723827_851349215954016_1128152311256304919_n.jpg
328723827_851349215954016_1128152311256304919_n.jpg (95.63 KиБ) Видяна 1140 пъти
jorko__82 - напреднал
пет яну 27, 2023 1:12 pmplayloos123 написа:
Здравейте на всички,
преди месец изградих и пуснах успешно в действие камина с водна риза, 6 бр стоманени панелни радиатори, 1бр лира в банята и свързан бойлер със серпентина 120л. Всичко тръгна и работи добре, навсякъде стана Африка :-D .В бойлера водата стига до 60 градуса (колкото достигаше и с ел. нагревателя). Системата е затворена с два колектора и всеки радиатор вързан самостоятелно с бялата ф16 pex-al-pex.От колектора до банята съм пуснал тръби ф20 като с тройници съм вързал лирата на ф16 и серпентината на бойлера също на ф16.Циркулацията през бойлера управлявам с двупътен радиаторен вентил и ел.задвижка вързана към температурен контролер който мери t° на изхода на камината и отваря задвижката над 56°С и затваря под 53°С.Дотук всичко добре , но от бързината съм допуснал много много груба грешка, радиаторния вентил умишлено съм го сложил на изхода на серпентината (връщащата тръба) ,но не съм обърнал внимание на стрелката на самия вентил и тя сега сочи към серпентината.Въпроса ми е дали това свързване наобратно може да влияе негативно на цялата система, въпреки че и така си работи нормално.
Здравейте,може ли да споделите каква марка е камината и колко киловата.Благодаря предварително!
нед фев 05, 2023 9:34 pmjorko__82 написа:
пет яну 27, 2023 1:12 pmplayloos123 написа:
Здравейте на всички,
преди месец изградих и пуснах успешно в действие камина с водна риза, 6 бр стоманени панелни радиатори, 1бр лира в банята и свързан бойлер със серпентина 120л. Всичко тръгна и работи добре, навсякъде стана Африка :-D .В бойлера водата стига до 60 градуса (колкото достигаше и с ел. нагревателя). Системата е затворена с два колектора и всеки радиатор вързан самостоятелно с бялата ф16 pex-al-pex.От колектора до банята съм пуснал тръби ф20 като с тройници съм вързал лирата на ф16 и серпентината на бойлера също на ф16.Циркулацията през бойлера управлявам с двупътен радиаторен вентил и ел.задвижка вързана към температурен контролер който мери t° на изхода на камината и отваря задвижката над 56°С и затваря под 53°С.Дотук всичко добре , но от бързината съм допуснал много много груба грешка, радиаторния вентил умишлено съм го сложил на изхода на серпентината (връщащата тръба) ,но не съм обърнал внимание на стрелката на самия вентил и тя сега сочи към серпентината.Въпроса ми е дали това свързване наобратно може да влияе негативно на цялата система, въпреки че и така си работи нормално.
Здравейте,може ли да споделите каква марка е камината и колко киловата.Благодаря предварително!
Здравейте, камината е prity s3w21 на водната риза и дават номинална мощност 16kw максимална 21kw и 5kw отдавана мощност от самата печка,но ако е в помещение над 20кв.м си сложете радиатор и там защото отдадената от нея топлина не е нещо уау
нед фев 12, 2023 10:24 pmplayloos123 написа:
нед фев 05, 2023 9:34 pmjorko__82 написа:
пет яну 27, 2023 1:12 pmplayloos123 написа:
Здравейте на всички,
преди месец изградих и пуснах успешно в действие камина с водна риза, 6 бр стоманени панелни радиатори, 1бр лира в банята и свързан бойлер със серпентина 120л. Всичко тръгна и работи добре, навсякъде стана Африка :-D .В бойлера водата стига до 60 градуса (колкото достигаше и с ел. нагревателя). Системата е затворена с два колектора и всеки радиатор вързан самостоятелно с бялата ф16 pex-al-pex.От колектора до банята съм пуснал тръби ф20 като с тройници съм вързал лирата на ф16 и серпентината на бойлера също на ф16.Циркулацията през бойлера управлявам с двупътен радиаторен вентил и ел.задвижка вързана към температурен контролер който мери t° на изхода на камината и отваря задвижката над 56°С и затваря под 53°С.Дотук всичко добре , но от бързината съм допуснал много много груба грешка, радиаторния вентил умишлено съм го сложил на изхода на серпентината (връщащата тръба) ,но не съм обърнал внимание на стрелката на самия вентил и тя сега сочи към серпентината.Въпроса ми е дали това свързване наобратно може да влияе негативно на цялата система, въпреки че и така си работи нормално.
Здравейте,може ли да споделите каква марка е камината и колко киловата.Благодаря предварително!
Здравейте, камината е prity s3w21 на водната риза и дават номинална мощност 16kw максимална 21kw и 5kw отдавана мощност от самата печка,но ако е в помещение над 20кв.м си сложете радиатор и там защото отдадената от нея топлина не е нещо уау
Здравейте.
Предстои ми изграждане на подобна инсталация.Но с пет радиатора.Да Ви питам,с каква циркулационна помпа е изпълнена инсталацията.Аз мисля да заприходя една грундфос 25-40.И се чудя ще ли ми свърши работа.
Да докладвам все пак. Заприходих 25*40 грундфос. И по малко ще почвам да изграждам отоплението.
  • 1
  • 2

Тема "Бойлер със серпентина свързан към камина с водна риза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: