Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Машината е пусната септември 2022. Т.е. - в гаранция е. Свързал съм се с хората които я инсталираха.

И междувременно от тази сутрин е снимката по-долу. Сетих се, че в по-студено време тоя ефект беше по-ясен. И при -4 вместо на газ минах на ТП за проба. Две тръби по средата и една горе не трупат (или трупат по-бавно) скреж. Забелязах, че максималната мощност е паднала също - даваха я 9kW до -7 градуса. През последните дни гледам, че като топли бойлера стига до 7.5kW пик. Въпреки сравнително топлото време (БГВ топля ранният следобед като е достатъчно топло).

Прикачен файл

1.jpg
speka_rs - майстор
Каква е точно машината ?
Тези 7.5 кВт пик много ми се струват комбинация от 6 кВт нагреватели и 1.5 кВт за компресор.
Което според мен е безсмислено да топлиш бойлер с нея при такива температури.
brum - майстор
Модела е HU091MR.U44 / HN091MR.NK5. Нагревателите умишлено не са свързани. Ако паднат температурите минавам на газ.

9kW без нагревател. И си ги правеше без драма преди ноември и декември. Че даже правеше пикове по 11 киловата първите 2 месеца на есента като топлеше бойлера.

Отделно е преоразмерена за моите цели и съм я смъкнал още с една настройка. Ограничен е тока до 15А при все, че може да тегли 23А. В преходните месеци се справя чудесно. За студените докато не мина на битов ток ще работи в този ограничен режим.
radius - майстор
Нали по данни беше доста добре, защо още на -4 я спираш? То на -6 няма да има лед по външното и чести дефрости. Моята топли и бойлера всеки ден, оня ден ми дожаля на -9 и пуснах нагревателя на бойлера, че то и икономия от ТП едва ли има при тия температури, независимо какво пише в книжката.
brum - майстор
По данните на производителят е едно, по реалните данни които виждам е друго.

Тока ми не е битов все още и много внимателно си правя сметката при какъв КОП да минавам на газ. Според КОП-а който се вижда сега при -4/-5 е по-добре да се кара на газ. КОП над 2.5 ми трябва за да оправдае топленето на ток.
Бръме, прекалено се филмираш на младИ години. Пази ги тея нерви, че на старИ ще си като чичо Скрудж!
Съвсем нормално е да падне КОПа като е студено, какво те учудва?
Видял си нещо, направило ти е впечатление, извикал си ги, поради гаранционно събитие.
Ще се разбере, ще се оправи, а животът продължава.
Чак толкова да се вторачваш във всеки ампер или ват?!!! На обсебен приличаш.
Ясно, тук си на ниво, а в останалите, житейските неща? Там обръщаш ли внимание, замислял ли си се?
brum - майстор
Трифоне, нещата са автоматизирани. Мен хобито ми е "умна къща". Та автоматизацията му е майката. Като паднат температурите автоматизацията диктува да се мине на газ, като се качат - на ток. Може 3 часа следобяд да е на ток топленето и после само да мине на газ.

Също и автоматизацията вземаше известно време почасовите цени на борсата. Ама се оказа, че електромера ми не е почасов, та сега съм на фиксирани цени.

Всичко е автоматизирано. Рекуператора сам си диктува режимите на работа според параметрите на въздуха в къщата, отоплението заради тази автоматизация не стига до моменти с малък товар, БГВто се топли от ТП веднъж на ден и после ако свърши топлата вода докато се къпеш само пуска газта. Включително и това по-горе за избиране кой да е източника на топлина според разни параметри.
Разбирам те. Обикалял съм на всеки 5мин. стаите, за да калибрирам СТ, да разбера логиката на системата, да я настроя......
Имах същата тема за размисъл, когато научих за хибридната ТП, която работи с едно управление заедно с кондензният котел. Контролерът решава кога какво, според въведената зена на това- онова.
Не се стигна до там, понеже не получих оферта- не зная защо, при изявено желание. Вероятно нещо съм сгрешил.
После нещата се разминаха, дилемата отпадна, но при възможност отново ще си го причиня, хаха.
brum - майстор
И не са ми много млади годините. 40така го прехвърли скоро :) .

Младежите казаха, че ще дойдат да видят термопомпата. Имало някакъв начин да се види дали параметрите на работа са в норма и щели да преценят къде да търсят проблема.

А за хибридната ТП - моята стана хибридна след умното управление :) . Силно ме съмнява купешка да може да гледа цените в сегмента ден напред и да се съобразява с тях.
шоп - майстор
пон фев 13, 2023 12:57 pmbrum написа:
Имало някакъв начин да се види дали параметрите на работа са в норма и щели да преценят къде да търсят проблема.
99% съм сигурен, че проблема е от някоя конусна връзка. Има указатели за теч на фреон, а най-достъпното е вода + веро.

Но едва ли на гаранционна машина някой ще се наеме да запоява.

Тема "Запушена тръба във външно тяло на ТП?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: