Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Гледам термопомпата и натрупва скреж навсякъде с изключение по дължината на едната тръба във външният топлообменник. Предполагам запушване някакво. Такова ли е и ако да - как се лекува? Някаква идея колко ефект има това върху КОП-а и максималната мощност?

Прикачен файл

1.jpg
Последна промяна от brum на нед фев 12, 2023 1:20 pm, променено общо 2 пъти.
шоп - майстор
На мен ми прилича на липса на фреон.
brum - майстор
Ако е липса на фреон само на това място ли ще го прави?
шоп - майстор
Да, много е възможно според захранването на ТО
Очаквай скоро и най-горната тръбичка на ТО да изглежда по този начин.

Запушване за мен е супер малко вероятно. Дори и в самоделна ТП където се започва без продухване с инертен газ това е малко вероятно и ако има запушване ще е или в ТРВ или в ЕТРВ където е дюзата и стеснението. Това е заводска ТП и това предполагаемо запушване просто няма от къде да дойде.
brum - майстор
Ако правилно си спомням и горната тръба съм я виждал така. Ще се свържа с хората дето я инсталираха да направят проверка нужен ли е фреон.

Заводски я даваха за 10м тръбен път, а тя е с 9м. Т.е. фабричният фреон трябва да е достатъчен. Теч ме съмнява да има, но ще си я гледат и ще решат какво правят.

А от малко фреон какви последствия има? Върху КОПа или върху максималната мощност?
Върху двете. Още не е започнала да прави "зебра".
brum - майстор
А как се проверява достатъчно ли е фреона? По сметки и се мери колко грама има вътре или могат да се премерят наляганията при определени условия и да се определи колко трябва да се допълни?
шоп - майстор
нед фев 12, 2023 3:02 pmbrum написа:
А как се проверява достатъчно ли е фреона? По сметки и се мери колко грама има вътре или могат да се премерят наляганията при определени условия и да се определи колко трябва да се допълни?
Проверката става със станция за източване и кантар.
Многокомпонентни фреони, не се допълват, а се заменят с нови. Поне на книга е така.

Предполагам ТП е нова, в гаранция и с фреон 32 или 410. Ако е теч, нека го открият и отстранят, а фреона да го заменят с нов.
brum - майстор
R32 е фреона, да. Многокомпонентният фреон е нов термин за мен. Ще се образовам :) .
preslav - майстор
нед фев 12, 2023 5:14 pmbrum написа:
R32 е фреона, да. Многокомпонентният фреон е нов термин за мен. Ще се образовам :) .
Не се образовай, не те касае - ползват се само в дърти машини.
На теб ти трябва специалист с оборудване - да се открие и отстрани теча, да се изтегли и претегли наличния фреон, да се зареди машината до указаните норми и да ти се даде гаранция за свършената работа.

Тема "Запушена тръба във външно тяло на ТП?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: