Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, той бойлерът се стопля за 15-20-30 минути и после ако не го харчиш, проблемът си остава
gruio - специалист
пон фев 13, 2023 11:38 pmresistbody написа:
пон фев 13, 2023 11:18 pmgruio написа:
Колега имам същата помпа - ще споделиш ли с каква настройка и как си я смъкнал че и за мен е преоразмерена за да може да ме топли и до -15? Знам че 5, 7 и 9 кв са едни и същи тела, според един местен майстор разликата била в херците на компресора(негови думи) и можело да се променя софтуерно.
Нагревателите предполагам си ги спрял от суичовете на хидробокса?
Моята до колкото съм я гледал ги ползва при дефрост, иначе имат настройка кога да се включват да помагат, по принцип мисля бяха на -5 аз съм ги сложил на -12.
Иначе при мен монтажа е така, че питата едва се вижда пък и напоследък е толкова сухо че няма нищо в тавата. И не мога а видя дали е като при теб.

Ако имаш wifi модула и си с оригинален хидробокс в приложението им може да пуснеш диагностика и там уж тества за налягане, фреон, волтаж ала-бала. Честно казано нямам никаква вяра че ще покаже нещо, но не пречи да погледнеш.
Добави си бойлер... и моята самоделка е мощна и с висок минимум, ама го реших като топля бойлера... софтуера не може да го бараникаш сс сервизни менюта, вероятно никой в България не може...
Не ми се даваха още 2к за бойлер като я слагаха, но по-големия проблем беше че трябваше и ремонт на две бани а нямаше време, че чакахме дете. Оставил съм го за следващия ремонт това начинание, хем да свърша ресурса на сегашните два бойлера за още 2-3-5 години.
Иначе минимума никъде не намерих колко е на тази помпа.
resistbody - майстор
пон фев 13, 2023 11:55 pmLazarGanev написа:
Е, той бойлерът се стопля за 15-20-30 минути и после ако не го харчиш, проблемът си остава
500л, ползваме го около 15 човека.. НИКОГА не е свършвала БГВ на ТП-то докато на нагревателя(6кв) изкъпят ли се децата и няма никой.. все пак през това време си топля и къщата с псевдо изолация..
Не знам колегата дали е същия който се оплака в ФБ, че топли 100кв и е изгорил 1800квч на месец... баш с такава машина 3х по-мощна от необходимата му...

Едит: Моя бойлер е пртост за котел и панели, но съм му вързал серпентните последователно...

едит 2: Може да се обърквате от постовете ми защото имам сегашна и бъдеща къща, първата е стара работа с обновяване, а новата гони нискоенергийна..
gruio - специалист
вт фев 14, 2023 12:20 amresistbody написа:
пон фев 13, 2023 11:55 pmLazarGanev написа:
Е, той бойлерът се стопля за 15-20-30 минути и после ако не го харчиш, проблемът си остава
500л, ползваме го около 15 човека.. НИКОГА не е свършвала БГВ на ТП-то докато на нагревателя(6кв) изкъпят ли се децата и няма никой.. все пак през това време си топля и къщата с псевдо изолация..
Не знам колегата дали е същия който се оплака в ФБ, че топли 100кв и е изгорил 1800квч на месец... баш с такава машина 3х по-мощна от необходимата му...

Едит: Моя бойлер е пртост за котел и панели, но съм му вързал серпентните последователно...

едит 2: Може да се обърквате от постовете ми защото имам сегашна и бъдеща къща, първата е стара работа с обновяване, а новата гони нискоенергийна..
Ако имаш предвид мен, не съм се оплаквал във фейсбук. Иначе последния месец имам около 1400, но за мен е ок понеже и лятото правя по 600 и имам два 3 кв бойлера и всичко ми е на ток. Пък и не съм от икономичните и пестеливите. On-off режим влиза като се задържат температурите около над 7 градуса през деня.
Отделно аз няма къде да събера 500л, бойлер, макс 200. Иначе е голям пропуск че не я ползвам и за БГВ, но нямах вече време и нерви.
resistbody - майстор
@gruio
Наскоро господин в ФБ се оплака от голям разход 1800квч само за ТП ... точно от екодан 14 или 16кв за 100-тина квадрата или по-малко...
Моята е самоделка от дайкин 14кв(висок минимум) ... Декември 1260, Януари 1150.. 250+квадрата и 500лв БГВ вързана като радиатор ... Моята работи почти постоянно, рядко е изключена, но кумеца е със същата машина, но с по-слаб софтуер(-2.8 киловата) но топли само 180квадрата без бойлер и често е он-офф..
Тея киловати са само за ТП... сега като беше -10 и до 80квч на ден съм стигал..
brum - майстор
На LG-то (моята, HU091MR.U44 / HN091MR.NK5) минимума е около 400 вата консумация.

Точно тази термопомпа ако е преоразмерена има една настройка през dip switch на външното тяло дето е за ограничаване на максималната мощност. Писах го назад, но термопомпата има пикова консумация от 23 ампера (без нагревателите за 9kW модела) която може да бъде ограничена на 15 ампера.


Относно моят потенциален проблем - ако вътрешният интерфейс за самодиагностика покаже правилни налягания няма да имам основание да искам да сипят още фреон. Ако има теч или разминаване с показанията спрямо очакваното нещата са ясни. Гаранционна си е, идват хората, поглеждат си я и решават как да действат.

А за трупането на скреж - наистина има разлика тези дни. Трупа по-малко лед и дефростите дори при отрицателни температури са рядко.
radius - майстор
вт фев 14, 2023 6:56 ambrum написа:
Точно тази термопомпа ако е преоразмерена има една настройка през dip switch на външното тяло дето е за ограничаване на максималната мощност.
Лошото е, че това не е от такова значение ако е преоразмерена, а минималната е важна. Но понижаването на честотата на компресора може да води до по-лошо смазване, та и това си има граници.
resistbody - майстор
вт фев 14, 2023 6:56 ambrum написа:
А за трупането на скреж - наистина има разлика тези дни. Трупа по-малко лед и дефростите дори при отрицателни температури са рядко.
То заскрежаваенто се влияе от влагата, не от температурата...
LazarGanev - "Велик майстор"
вт фев 14, 2023 12:20 amresistbody написа:

500л, ползваме го около 15 човека.. НИКОГА не е свършвала БГВ на ТП-то докато на нагревателя(6кв) изкъпят ли се децата и няма никой.. все пак през това време си топля и къщата с псевдо изолация..
Ей това е разковничето - че се ползва много БГВ. Иначе и 1000л да е бойлера, файда няма
brum - майстор
вт фев 14, 2023 10:02 amresistbody написа:
То заскрежаваенто се влияе от влагата, не от температурата...
Заскрежаването по-скоро зависи и от температура, и от влажност. Точката на конденз е важна и дали тя се достига на външният топлообменник (радиатора) на термопомпата.

А за on/off циклите и минималната мощност - не е само минималната мощност важна. Термопомпата като тръгва никога не тръгва и да задържи на 400 вата товар. Тръгва, прави един пик до 1.5-2 киловата и после смъква. Това е по-скоро определящо дали ще мине в on/off режим. Особено при минимална консумирана мощност от 400 вата.

Тема "Запушена тръба във външно тяло на ТП?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: