• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
soteto - специалист
Живея в панелка на втори етаж и се отоплявам на печка с водна риза.Комина го ползваме 1 и 2 ет.Снощи към 22:00 часа се раздаде страшен пушек от печката и съответно гасене.Като отворих розетката някъде от горните етажи падаха запалени сажди и ясно ,че комина се е запалил.Преди няма и месец го изшлайфах доста добре и не съм си и помислял за тая беля,а и теглеше много добре.При всяко чистене топуза все ми запираше около 4 ет. и там не знам какво има но много набира сажди.Точно там се е запалил комина и сякаш гори на едно и също място вече 20 часа,а студ ли та студ.Интересно е как не е тръгнало запалването от 2 ет.,а и печката не гореше много.Мисля, че има компетентни да обяснат възможно ли е самозапалване и на какво се дължи.
masteradmin - майстор
Да неби някой от горе да ти е запушил комина когата е правил ремонт за да не му пушиш. Най често при ремонт ги запушват, познай с какво. С намачкани чували от цимент.
soteto - специалист
Комина го ползваме вече 15г.,а по между друго се беше запалил преди десетина години,но от тогава все редовно чистене и затова ми ечудно,скоро го чистих.
masteradmin - майстор
Не знаеш на кой съсед пушека му пречи и кога е решил да го запуши, да имате новодомци на вашия щранг или някой да е правил ремонт ? Неможе саждите да се запалят, просто не го вярвам не и ако нямате хоризонтален участък.
lyki - специалист
Това коет гори и се самозапалва не може да се изчисти с топуза ,това е една черна лъскава обвивка по вътрешния край на комина приличаща на шлака.
Образува се най често при не правилно изгаряне на горивото при печки с водни ризи и радиатори на комина .
При такива печки поради постоянното охлаждане на горивната камера от водата не може да се постигне необходимата температура поради което не пълно игореното гориво се отлага по вътрешната повърхност на комина.
soteto - специалист
Абе сега се замислям и май комшиата от 4ет.това лято прави ремонт на кухната и може да си е изиграл лоша шега щото са му изпадали плочките,но ходи ги убеждавай съседите. Те гледат в мен и викат ти си.Не може при положение,че е изчистен да се запали,като се има в предвид,че когато се пали предния път не беше чистен с години.Значи самозапалване е изключено и е предизвикано от нещо лесно запалимо.
soteto - специалист
Възможно ли е след като съм на 2ет. комина да се запали на 4ет.?
Rumen Iankov - специалист
Възможно е виждал съм на къща на която има печка на първият етаж през комина излизаха еднометрови пламъци. :cry:
soteto - специалист
Миналата седмица купих дефлектор за комин фи 200 на ф-ма ДОСПЕЛ Полша.Представлява топка нацепена наподобяваща турбина.Добре .че се развали времето та не можах да я монтирам,щото с това запалване на комина сега щеше да е топчица метал.Някой може ли да даде повече инфо за това чудо или,ако някой го ползва да сподели мнение.По нета го предлагат като изделие и цена,но няма никакво обяснение,дали наистина ще подобри тягата.
teoto - специалист
За 6 години два пъти ми се пали комина, като втория път ми се напукаха и коминните тела. Паленето се получава от нажежени до червено сажди в горивната камера, които тръгват по комина и там където заседнат, там запалват.
  • 1
  • 2

Тема "Възможно ли е самозапалване на комин?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: