Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Сега пък аз имам друго питане :) Понеже ще сменям мястото на колекторите, и тръбния път става от 8 метра на поне 20 метра - това отиване и връщане от колекторите до дрейнбек-а - сега е изпълнен с ППР тръби с тук таме изолация :) на Новия път ще опитам да дам добър наклон, ще трябва да смъкна дрейнбек-а почти на нивото на плочата над бойлера/помпата...
Та, дали да си го изпълня пак с ППР тръби, или да се хвърля на гъвкава неръждавейка? Ама там май се искат инструменти за фитингите....
Последна промяна от kalin72 на пон фев 20, 2023 8:33 pm, променено общо 2 пъти.
пон фев 20, 2023 2:29 pmspeka_rs написа:
пон фев 20, 2023 2:18 pmAndri01 написа:
изтеглен файл.jpg При спиране на помпата течността от панела се връща в допълнителния съд. това е и същността на тази система. колектора остава празин и зимата не може да замръзне ,а лятото да прегрее.
П.С.: Допълнителния съд е отворен,т.е. има връзка с атмосферата.
Да и така и не ми отговори на въпроса какво е в панела, когато спре помпата?
И какво кара течноста да се събере в този съд ?
Как работи система имам на хабер виждал схеми.
Отзад напред.
-напразно е било.
-гравитацията- някой от законите на Исак.
-наистина, за да се запълни обемът на панела, когато течността започне да се изпразва, се създава някакво подналягане. Вероятно е незначително като стойност и е само докато нещото се изпразни. Нали системата е отворена, Шпек? Тоест, в панела е въздух, с практически атмосФерното налягане.
Чел съм специалисти, които твърдят, че такава система може да се затвори.
Какво ще има тогава горе, ум не ми го побира.
Andri01 - майстор
Няма вакум,защото въздуха от ДС се изкачва към панела. Ако системата е плътно затворена изпразването на СК ще е по-бавно, но пак под въздействието на гравитацията на течноста. Течността от панела тръгва през помпата,бойлера и стига до ДС. За тази цел входната тръба в ДС трябва да е над нивото в покой на ДС или тази от СК да се разделя на 2-под и над нивото . Обема ,който се заема от въздуха в системата НЕ се изменя! Просто при работеща помпа е в ДС ,а при спирането се разпределя в ДС-тръба до СК-в СК и част от тръбата към помпата. Виж чертежа! За това и не може да се получи вакум. Освен в случай на изтичане на течност.
шоп - майстор
При DB с вакуумни мокри тръби колектора отгоре трябва да е отворен иначе при спиране на помпата вакуума дърпа буквално тръбите навътре и става мазило.

Изпитано от колегата Евгении и моята система е с 1 м стърчаща нагоре тръба.
speka_rs - майстор
пон фев 20, 2023 4:17 pmAndri01 написа:
Няма вакум,защото въздуха от ДС се изкачва към панела. Ако системата е плътно затворена изпразването на СК ще е по-бавно, но пак под въздействието на гравитацията на течноста. Течността от панела тръгва през помпата,бойлера и стига до ДС. За тази цел входната тръба в ДС трябва да е над нивото в покой на ДС или тази от СК да се разделя на 2-под и над нивото . Обема ,който се заема от въздуха в системата НЕ се изменя! Просто при работеща помпа е в ДС ,а при спирането се разпределя в ДС-тръба до СК-в СК и част от тръбата към помпата. Виж чертежа! За това и не може да се получи вакум. Освен в случай на изтичане на течност.
При плосък панел пак има вакум.
Гравитацията кара течността да слезе надолу, а горе се получава вакум,който издърпва въздуха нагоре.Законът за скачените съдове.

И аз от Евгени съм чел, че са му се надигали тръбите. Така че горе при всички случеи има вакум като спре помпата.
Колко е точно и какво е незнам - не съм го мерил.
пон фев 20, 2023 7:40 pmspeka_rs написа:
...
Гравитацията кара течността да слезе надолу, а горе се получава вакум,който издърпва въздуха нагоре.Законът за скачените съдове.
...
Да преговорим пак!
Течността слиза надолу и би издърпала нещо, ако в тази система, същата течност, слизайки надолу, не избутва същият този въздух нагоре.
Тъй чееее.....
Никакъв вакуум, според мен, а просто някаква циркулацийка, теченийце...
Но пък, що да не си направиш трудът?!
Andri01 - майстор
Така е Трофи! Аз съм го обяснил,въпрос на четене и разбиране!!! Шопе ,не ги знам тези тръби ,а и не съм се интересувал, но ако течността слиза на долу ,...Трифон го е казал!!Спек, ами нали когато въздуха отива на горе,то отдолу в ДС постъпва вода! Обема ,заеман от въздуха в системата НЕ!!!! се изменя!! Прочети по горе какво съм писал! От 14г. съм с такава система!!
speka_rs - майстор
пон фев 20, 2023 8:30 pmAndri01 написа:
Така е Трофи! Аз съм го обяснил,въпрос на четене и разбиране!!! Шопе ,не ги знам тези тръби ,а и не съм се интересувал, но ако течността слиза на долу ,...Трифон го е казал!!Спек, ами нали когато въздуха отива на горе,то отдолу в ДС постъпва вода! Обема ,заеман от въздуха в системата НЕ!!!! се изменя!! Прочети по горе какво съм писал! От 14г. съм с такава система!!
Колега,

и от 100 години да си с такава система, неможеш ме убеди, че горе на панела няма вакум като спре помпата. Само ще загатна, че плътноста на въздуха и водата е доста различна. От там закона на Паскал ни казва някой работи.
Аз приключвам с писането.

Само ако някой ще прави драйн бек с вакумно тръбен колектор с мокри тръби, да знае, че горе трябва да има тръба, която да овъздушава системата.

Поздрави
Шпека
пон фев 20, 2023 8:51 pmspeka_rs написа:

Колега,

и от 100 години да си с такава система, неможеш ме убеди, че горе на панела няма вакум като спре помпата. Само ще загатна, че плътноста на въздуха и водата е доста различна. От там закона на Паскал ни казва някой работи.
Аз приключвам с писането.

Само ако някой ще прави драйн бек с вакумно тръбен колектор с мокри тръби, да знае, че горе трябва да има тръба, която да овъздушава системата.

Поздрави
Шпека
"Законът на Паскал в хидродинамиката гласи, че налягането, упражнявано от външни сили върху течности или газове (флуиди), се предава равномерно във всички посоки."
Викито казва, че това е скромната версия.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0 ... 0%B0%D0%BB
Може и да има връзка?!

Съгласен съм, че в такава система, когато помпата спре, зад течността се образува подналягане, а пред нея същата стойност но с положителен знак, до момента в който системата влезе в "съспенд".
Вероятно конструктивна особеност, при което течността се стреми да се върне в съдинката по двете тръби надолу и дръпва вакуумната.
Така, по изведената тръба постъпва въздух, а от съдът излиза.
Ясно, разбрах.
Andri01 - майстор
Спек, не знам от кой край си ,но ако имаш път към Варна,заповядай да ти покажа моята система. Едно са голите приказки,друго е опита и физическите закони!! Написах го два пъти,който може-чете и разбира ,който не...! Аман от лаладжии!

Тема "Въпрос за соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: