Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivoka86 - помощник
Ще правя дрейн бек система и съм си харесал вакуумно тръбен панел сънсистем vts 15 .Въпросът ми е подходящ ли е този панел за такава система или да търся друг или какъв ще препоръчате.Става въпрос за 100литров бойлер в Кюстендил
kalin72 - майстор
Плосък Бош 4000/5000 и си ти. Поне към 5000 и аз съм се насочил. Ще сменям 3 10 годишни E-zinc с 2 Бош 5000.
speka_rs - майстор
пон фев 20, 2023 10:07 amivoka86 написа:
Ще правя дрейн бек система и съм си харесал вакуумно тръбен панел сънсистем vts 15 .Въпросът ми е подходящ ли е този панел за такава система или да търся друг или какъв ще препоръчате.Става въпрос за 100литров бойлер в Кюстендил
Колектора сънсистем vtс 15 е вакумно тръбен тип Heat pipe, което го прави силно не подходящ.
Ако искаш вакумно тръбен трябва да е тип Wet pipe да има отгоре овъздушителна тръба заради вакума, който създава драйн бек системата.
Ако не плоските колектори са добра идея за драин бек система ( според бюджета)
Последна промяна от speka_rs на пон фев 20, 2023 10:50 am, променено общо 1 път.
Тоя бойлер не е подходящ, друзя, но инак на Калин предложението е в десятката, стига някой он моделите да не е тип Меандър. Не са ми познати.

Калине, що не му предложиш някои от старите панели, за бойлерчето, което е купил?
Хем да се наиграе еФтино, хем да натрупа личен опит, та за в бъдеще да знае как го иска, каквото иска.
kalin72 - майстор
Трифоне, старите панели мисля да ги инсталирам на село. Ако изобщо оцелеят при демонтажа :)
Andri01 - майстор
DB системата е отворена и не създава вакуум!! Плосък около 2,5 кв.м. е подходящ. Аз съм с такъв при 2х80л. бойлери.
Ще оцелеят, Калине. Стига да нямат скрити дефекти.
Градско, за 100л бойлер, 2м2 панел, в частен случай, може да се окаже много.
С такъв качествен, съм топлил 200л.- 80+120 чрез рециркулация. На семейство с дете, може и да не достига площ от панели дори на 80л бойлер.

Бъдете конкретни и не се вглъбявайте само в собствен опит, а помислете и от гледна точка на другият, който пита!

Като абсолютен минимум, за соларен бойлер, моят опит посочва 150л.
По малките си имат своите "проточни" приложения от други източници.
speka_rs - майстор
пон фев 20, 2023 12:08 pmAndri01 написа:
DB системата е отворена и не създава вакуум!! Плосък около 2,5 кв.м. е подходящ. Аз съм с такъв при 2х80л. бойлери.
Колега, като спре помпата да попитам има ли налягане горе при панела или има вакум ?
Andri01 - майстор
Прикачен файл:
изтеглен файл.jpg
изтеглен файл.jpg (5.68 KиБ) Видяна 643 пъти
При спиране на помпата течността от панела се връща в допълнителния съд. това е и същността на тази система. колектора остава празин и зимата не може да замръзне ,а лятото да прегрее.
П.С.: Допълнителния съд е отворен,т.е. има връзка с атмосферата.
speka_rs - майстор
пон фев 20, 2023 2:18 pmAndri01 написа:
изтеглен файл.jpg При спиране на помпата течността от панела се връща в допълнителния съд. това е и същността на тази система. колектора остава празин и зимата не може да замръзне ,а лятото да прегрее.
П.С.: Допълнителния съд е отворен,т.е. има връзка с атмосферата.
Да и така и не ми отговори на въпроса какво е в панела, когато спре помпата?
И какво кара течноста да се събере в този съд ?
Как работи система имам на хабер виждал схеми.

Тема "Въпрос за соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: