Най - вълнуващия въпрос зимно време.
вт фев 21, 2023 6:20 pmLazarGanev написа:
...Знам, че не споделяш това, което си цитирал.
...
Естествено, че не го приемам за вярно.
Цитирах го, за да се види другата страна на монетата- меко казано пресилени качества, клонящо до откровена лъжа.
Не дадох линк, за да не правя реклама на търгашите. Въпреки това, лесно може да се намери.

Дал съм линк, чиито автор поне е откровен.

Андри, нямал съм, нямам, вероятно няма и да имам такава система.
Когато разбера грешката си, не ме е страх да призная.
Смирено моля за прошка всички, че дадох мнението!

Някой обърна ли внимание на мнението на Шоси?
шоп - майстор
Имам системи с плоски колектори и с вакуумни тръби.
И DB и под налягане.

Сам съм си ги изградил и доста години ги наблюдавам. Лично за мен DB е по-евтина, ефективна и безпроблемна.


Разбира се няма система, която да е само с +
Като два голями минуса на DB според мен са ограниченията при монтажа на тръбите ( нужен е наклон и някой път колони, трегери и т.н. пречат)
Вторият минус е възможен ако вертикалното разтояне между горният ктай на панела и дрениращият съд е голямо. Тогава трябва по-мощна помпа.
Идеята е дрениращият съд да е близко под панела ( при мен няма и метър ) и тогава помпата може да е и 5 вата.
А мнение за отворените системи?
Проблеми с корозия, изпарение с нуждата от периодичен контрол?
Отчетен ли е по ниският КПД или го смятаме като нужният компромис?

За някакво сравнение, мога да дам моята система, която е под налягане, тире конвенционалка.
Единственият ми голям дерт е, да проверя дневният добив, който начислявам към годишният и трепета да достигна по висока стойност от предходната година.
Отчитам факта, че идеален купешки контролер не е измислен, а аз нямам уменията да си направя.
Поради това, когато имам възможност, променям настройката на текущият.
Миналата година съм оптимизирал на ръка около 100 киловата, но тази година сякаш няма да достигна максимума.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт фев 21, 2023 7:25 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Андри, аз съм виждал, пипал и изучавал тази система когато ти още не беше я чувал. И аз като тебе отначало бях зарибен от нея, но впоследствие като взех да премислям нещата схванах, че реално предимствата са само на пръв поглед. Реално няма предимства, но има доста ограничения, т.е. има места, където не може да се изпълни. Тоест тя е един частен случай, който създава колорит, разнообразие, но не е манна небесна. Така че не прекалявай с препоръките :cool:
Проектирал съм такава, на "приятел", с отворена отоплителна, като слънчевата перфектно се интегрираше с нея- общ РС, на метър под покрива и панелите.
Скъпи му се сториха панелите, та продължи да си гори разни ПДЧта и въглища, а лятото на ток.
Така и не видях моя реализация, но бях зарибен и аз. По скоро за спорта.
Andri01 - майстор
ганев, винаги давам препоръки само за неща ,които съм направил ЛИЧНО, експлоатирал лично или служебно съм се занимавал с тях! А и това не са препоръки ,а просто споменаване на система ,в която съм сигурен за плюсовете и минусите. Както виждаш не плюя твоите системи,въпреки ,че вече 4-5 пъти ходя при приятел да оправям неговата/ под налягане/ изградена от фирма "...." , с претенции работеща във Варна. :partyman:
ivoka86 - помощник
След пет страници спорове,вече купих колектор Ди калоре селективен 2.5 кв. излезе ми много тънко от официалният им дистрибутор.Хубав лош това е...Монтирах горе на покрива 4 планки за под керемиди като за тях захванах два квадратни профила 40х40.Самият панел мисля да го фиксирам за тях в четрите края с шпилки с по едно парче шина от горе,защото колектора има някакъв много фин и плитък улей който сигурно е за монтаж на оригинална стойка,а нея не можах да я намеря.Иначе как ги качвате тия колектори на покрива,мисля си с въжета да се дърпа от горе,защото капандурата ми е много малка и ще се наложи да правя сериозен отвор да мине през тавана?
С въжета.
https://photos.app.goo.gl/YuKwDSubS9vd6gRj7
Тук си свалям стария, но не е проблем да си кача и новите. Само се прави една установка, която да изнесе линията малко напред и на високо. Ако е много тежко, полиспастче, блокче и т.н.
За монтажа обаче ползвах форумно гуру- бързо, лесно, вода на корем.

Тема "Въпрос за соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: