Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
пон фев 20, 2023 8:30 pmAndri01 написа:
Шопе ,не ги знам тези тръби ,а и не съм се интересувал, но ако течността слиза на долу ,...
Точно, защото не ги знаеш. И Евгений и аз лично имаме вакуумно тръбни DB системи и говорим от опит.
За система с плоски колектори няма проблеми, но със стъклени тръби трябва отвор отгоре за изравняване на налягането. Иначе рискуваш разместване и счупване на тръби. Изпробано е на практика.
Андри, не се ядосвай, а опитай да помислиш над обясненията!
Прави са при всички случаи, а по обясними причини, няма никакви проблеми при оттичането на течността, освен при онези особени тръби.

Всъщност, докато работи помпата, тръбите за циркулация са на 100% запълнени с течност.
Това означава, че когато спре, в най високата точка ще се образува вакуум, понеже преди и след нея водата тръгва надолу- едната част продължава напред, другата, недостигнала върхът, тръгва да се връща.
вт фев 21, 2023 12:26 amAndri01 написа:
Andri01 - майстор
Ако системата е затворена плътно ще има налягане при загряване на течността. Даже и в този случай,при спиране на помпата за да се получи вакум,трябва да се разкъса потока на течността в горната част на СК. Това може да стане,защото същата при стичането си на долу през помпата избутва същата от тръбите и бойлера към ДС и го пълни отдолу. Т.Е. въздуха изтласква течността от ДС на горе към СК. И просто от обема ,който само в ДС при работа на помпата,вече се разпределя в тръбата към СК ,в СК и част от тръбата преди помпата.
направете опит: шише пълно с вода до 1/2, обърнато обратно-изтича и си получава вакум ,нали! Но ако в същото врече от към дъното вкарвате същия обем вода ,дали ще се получи вакум???? Това е при DB. Спирам с обясненията.
П.С. : Шопе, при спиране на помпата остава вода в тръбите,нали? Зимата значи използваш пропилен-гликол, да не замръзнат или....? При спиране на тока ,нагряване/ лятото/ водата не се ли изпарява нагоре от тях и после при навлизане на студена вода...?! Какво става?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ееех, три страници разискване на проблеми с ДБ системата :) ! Ама така е, като не ме слушате, да я оставите и да не се занимавате с тази система. Няма по-добро от системата под налягане :cool:
Andri01 - майстор
=D> :-D :? И аз да си вадех хляба с това,същото щях да твърдя. :partyman:
Андри, не е точно така. Същият като тебе съм- не си изкарвам къшея, с това, но за мен по добра е другата. Вероятно е въпрос на вкус и предпочитания.
Ако имах ДБ, бих я затворил.
Да уважим всеки избор!
kalin72 - майстор
Явно никой не му пука от въпроса ми на вече незнам коя страница...
Добре, защо сiстема под налягане е по-добра от дрейнбек?
Ми тя, темата, дори "не е твоя", та освен известна наглост, не виждам защо пък на някой да му пука.

http://www.sintsolar.com.ua/info/practi ... ck-ru.html
Читайте, наслаждайтесь!
Няма да дава насоки къде да концентрираш четенето, понеже си анализатор и не трябва нужда.

В същото време, прочети и "другата страна", за да може да получиш супер "информиран избор"!
Сам ще избираш, Калине.
kalin72 - майстор
Я това го знам бре :) Щом работи дрейнбек-а, няма да я пипам :) Само ще си преместя колекторите, и те така те. Което не значи, че това няма да ми донесе проблеми, но кво пък...тогава ще попитам как да я направя затворена.
И айде сега, аз съм нахален, пък вие, с 3 страници има ли вакуум или няма не сте :)
Тропането с краче не е наглост, Калине, а лалането е, признавам.
вт фев 21, 2023 12:57 pmkalin72 написа:
Я това го знам бре :) ...
Тогава какъв ти е въпросът?! Просто заостряне на вниманието към Брезник?
Започвам да се съмнявам в качествата ти на анализатор.
Прочел си само плюсовете, а руснаците, за разлика от нас, дават и другата страна- минусите.
Точно тия са отговорът на въпросът ти, но ти показа, че не си обработил данните, за да ги анализираш правилно.

От друга страна, едни юнаци така възхвалявант ДБ, че на филия да си я мажеш.

"Предимства при използване на Drain Back централа в слънчева инсталация:
- ел. захранването може да бъде с фотоволтаик
- спестява 95% процента от проблемите със затворените гликолови системи
- работният флуид е вода
- няма опасност от прегряване или замръзване на системата
- по-малка консумация на електрически ток от 2-30W
- по-малък диаметър на тръбите 10-12мм
- отпада необходимостта от: резервирано захранване (UPS), акумулатор, управление, незамръзваща течност, разширителен съд, предпазна арматура, помпена група, манометър"
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт фев 21, 2023 1:17 pm, променено общо 1 път.

Тема "Въпрос за соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: