Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kalin72 - майстор
Това ми е въпроса:
Понеже ще сменям мястото на колекторите, и тръбния път става от 8 метра на поне 20 метра - това отиване и връщане от колекторите до дрейнбек-а - сега е изпълнен с ППР тръби с тук таме изолация :) на Новия път ще опитам да дам добър наклон, ще трябва да смъкна дрейнбек-а почти на нивото на плочата над бойлера/помпата...
Та, дали да си го изпълня пак с ППР тръби, или да се хвърля на гъвкава неръждавейка? Ама там май се искат инструменти за фитингите....
И силно се съмнявам ти да си човека, който може да е квалифициран да оценява качествата ми на анализатор :) Ама щом те радва да си на всяка тема мерудия, моля :)
6osi6 - майстор
Една графика в началото от този месец, от -10°С до -2°С по обед и 51°С в средата на бойлера.

Изображение
Над 40 метра тръбен път без съд по средата.
вт фев 21, 2023 1:09 pmkalin72 написа:

И силно се съмнявам ти да си човека, който може да е квалифициран да оценява качествата ми на анализатор :) Ама щом те радва да си на всяка тема мерудия, моля :)
Каквото и да те съмнява, форумната история показва, че всичко ти е за ремонт.
Потретвам.
Темата "Да поправим моята отоплителна система".
Сега тази, с въпроси в чужда.
По първата се обучавах. Няма нужда от поправки инсталацията, само може да се надгражда, както е и проектирана.
По втората- Форумът ми е учител, без да съм задал един въпрос.
Па немат нужда от поправка.
Арогантно, от моя страна, но позволявам си да те критикувам, на тази база.

Материали по мнението в тази тема и
viewtopic.php?f=10&t=39509&hilit=%D0%B4 ... 0%B8%D1%8F
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт фев 21, 2023 1:28 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Слушам и изпълнявам :)
Ако не беше смешно, щеше да е трагично....или пък беше обратното ;)
Ти си с въпросите и тегобите.

Изхвърли ППР, направи го с мед!
Собствен избор и опит.
Да качвам ли отново клипчетата, където ППР и пексовите са куца и опасна идея?
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт фев 21, 2023 1:32 pm, променено общо 1 път.
kalin72 - майстор
Темата ми за поправка на системата, и то отоплителна, не соларна, е от 2012та. Преди 11 години.
Спри се вече.
вт фев 21, 2023 1:31 pmkalin72 написа:
Темата ми за поправка на системата, и то отоплителна, не соларна, е от 2012та. Преди 11 години.
Спри се вече.
Показателна е, но дано си израсъл!
Явно не, щото отново си с въпроси, дъвканиии...
Е, как да се запра?! Старо куче си.

пп. След второто мнение, по тази Тема, има още едно, което донякъде помага на питащият.
После, с четвъртото започва спамът, като в споровето относно вакуумът, също е от полза- тръбата над колектора, за която говори Шпека.
Останалото е за боклука.
шоп - майстор
вт фев 21, 2023 8:55 amAndri01 написа:

П.С. : Шопе, при спиране на помпата остава вода в тръбите,нали? Зимата значи използваш пропилен-гликол, да не замръзнат или....? При спиране на тока ,нагряване/ лятото/ водата не се ли изпарява нагоре от тях и после при навлизане на студена вода...?! Какво става?
Водата в тръбите няма как да се източи. Те са винаги пълни. Източва се само колектора и то не на 100%
Евгений бе нарекъл тази система полуизтоваща се.

Няма зиме, няма лете. Все е с вода. И при -20 навън водата в тръбите заради идеалната изолация от вакуума не замръзва.
LazarGanev - "Велик майстор"
Трифоне, ако може да те цитирам? Знам, че не споделяш това, което си цитирал.
вт фев 21, 2023 12:59 pmТрифон П.Трифонов написа:
"Предимства при използване на Drain Back централа в слънчева инсталация:
- ел. захранването може да бъде с фотоволтаик С ФВ може да се захранва всичко :cool:
- спестява 95% процента от проблемите със затворените гликолови системи Никакви проблеми не спестява, създава нови проблеми
- работният флуид е вода Не винаги, някои пак се пълнят с незамръзваща течност
- няма опасност от прегряване или замръзване на системата За замръзване никога не е сигурно (ако е с вода), но и за системата под налягане няма опасност от прегряване
- по-малка консумация на електрически ток от 2-30W - Напрорив, консумацията е по-голяма или равна
- по-малък диаметър на тръбите 10-12мм Напротив, ДБ системата се нуждае от по-голям диаметър тръби, за да може да се самоизточва лесно
- отпада необходимостта от: резервирано захранване (UPS), акумулатор, управление, незамръзваща течност, разширителен съд, предпазна арматура, помпена група, манометър"
1. Резервно захранване и акумулатор не влиза в никоя схема под налягане и аз не съм монтирал никога
2. ДБ система без управление чувам за сефте, може би гордия собственик я включва и изключва с ключенце?
3. Незамръзващата течност е по желание за всеки горд собственик на ДБ Направи сам, за заводските е задължителна
4. ДБ без разширителен съд? Муа-ха-ха-ха!
5. Предпазен клапан за 6лв не може да се избегне, да!
6. ДБ система без помпена група? Муа-ха-ха-ха!
7. Манометър за 5лв също е добре да има, но не е задължителен за работата
вт фев 21, 2023 11:03 amAndri01 написа:
=D> :-D :? И аз да си вадех хляба с това,същото щях да твърдя. :partyman:
Така е - когато човек си вади хляба, не иска да има проблеми!
Andri01 - майстор
"Никакви проблеми не спестява, създава нови проблеми" Писна ми да споря с хора,които са виждали такава система само на картинка!! По принцип съм привърженик - "око да види,ръка да пипне/ направи/"!! :partyman:

Тема "Въпрос за соларен панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: