Най - вълнуващия въпрос зимно време.
rickk - специалист
Привет.
Из нета се разхожда една мантра - с по - гъста стъпка се правят ОГРОМНИ ИКОНОМИИ , но никой не казва колко са.
Да я развенчаем - в опеделени граници разбира се
Малко размисли на тема подово.
Ето една таблица в която са посочени необходимия топлинен поток с температурата на подавашата вода за - 15 градуса и необходимия топлинен поток със съответната температура на подаване за - 2. Предложени са различни стъпки и подови покрития.
Виждат се температурите на подаване и всеки може да прецени колко ще икономиса от по - гъста стъпка.
Ето и таблицата -
Изображение

Прикачен файл

Таблица.png
radius - майстор
Аз не съм чувал за такава мантра, сигурно във фейса циркулира.
rickk - специалист
пет мар 10, 2023 5:06 pmradius написа:
Аз не съм чувал за такава мантра, сигурно във фейса циркулира.
Мхм. Почти навсякъде из интернет пространството. :-D
brum - майстор
Тия коефициенти са едни при подово на газ, втори при термопомпа дето ще работи на малки товари и трети при термопомпа дето ще работи на голями товари (последните две са според колко площ се топли). При мен заради подово правено за газов котел удрям тоя проблем - при температура на водата 32 КОП-а ми е по-лош отколкото при температура на водата 38.

При 32 градуса стопля, ама термопомпата работи дълго време на 400 вата мощност. От тях 100 вата са двете циркулационни помпи и другото са 300 вата към компресора при КОП 3 (примерно). Или при 400 вата ток вади 900 вата топлинна мощност. Краен КОП 2.25.

При 38 градуса термопомпата не стигаше до ниските режими на мощност, а към края на отоплителният цикъл товар се поддържа около 1 киловат. Или 900 вата към компресора при КОП 2.8 и 100 вата за помпите. Или сумарно КОП 2.9.

Тая таблица най-вероятно гледа нещо свързано с икономията на топлинна енергия. Ама отоплението включва и някой други неща преди самото подово.

ПС Видях какво гледа тази таблица. Колко ще ти падне температурата на подаваната вода спрямо различната стъпка. И от там нататък сметките са си за конкретната ситуация. Та валидна е.
rickk - специалист
пет мар 10, 2023 5:52 pmbrum написа:
Тия коефициенти са едни при подово на газ, втори при термопомпа дето ще работи на малки товари и трети при термопомпа дето ще работи на голями товари (последните две са според колко площ се топли). При мен заради подово правено за газов котел удрям тоя проблем - при температура на водата 32 КОП-а ми е по-лош отколкото при температура на водата 38.

При 32 градуса стопля, ама термопомпата работи дълго време на 400 вата мощност. От тях 100 вата са двете циркулационни помпи и другото са 300 вата към компресора при КОП 3 (примерно). Или при 400 вата ток вади 900 вата топлинна мощност. Краен КОП 2.25.

При 38 градуса термопомпата не стигаше до ниските режими на мощност, а към края на отоплителният цикъл товар се поддържа около 1 киловат. Или 900 вата към компресора при КОП 2.8 и 100 вата за помпите. Или сумарно КОП 2.9.

Тая таблица най-вероятно гледа нещо свързано с икономията на топлинна енергия. Ама отоплението включва и някой други неща преди самото подово.

ПС Видях какво гледа тази таблица. Колко ще ти падне температурата на подаваната вода спрямо различната стъпка. И от там нататък сметките са си за конкретната ситуация. Та валидна е.
Да. Таблицата показва ако ви е необходим топлинен поток от 90 вата на квадрат при -15, колко ще ви е необходим при -2, И показва каква ще е температурата на подаващата вода за двете температури.
LazarGanev - "Велик майстор"
пет мар 10, 2023 5:52 pmbrum написа:
При мен заради подово правено за газов котел удрям тоя проблем - при температура на водата 32 КОП-а ми е по-лош отколкото при температура на водата 38.
И каква е разликата между подово за газов котел и подово за ТП, че никой досега не ми е казвал за такава разлика? :cool:
Лазаре, да не си се объркал?
Тая мантра се повтаря от известно време, от един и същи източник.
Проблема с КОПа, в един друг форум, го решават с дограмата на ножица. Да не офели ТП, че им падал.
При мен е обратно- офещият показва по добри резултати, в по неблагоприятна среда, ама това е само при мен.
radius - майстор
Шса сетите, аз затова не слагам буфер и плащам по 100лв месечно :cool:
rickk - специалист
Привет. Ако някой се интересува от новата версия на FLoorCalc... бих споделил линк. Таблицата в поста е съставена с данни от програмата.

Тема "Подово отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: