Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Искам да заменя радиаторите с водно подово отопление като на мястото на всеки радиатор да сложа малка разпределителна кутия и съответно 1 или 2 кръга.

Къша на 2 етажа + мазе и тавански. В мазето и на партера има вече заварено подово отопление, на 2ри етаж и таванския е с радиатори, които искам да заменя.
В момента се захранва от стар газов котел, който евтл ще искам да сменям с термопомпа. Температурата на водата в момента е 60 градуса ( варира според външната температура със сензор). Целта е като се сложи подовото да може да се намали. Къщата не е изолирана, дограмата ПВЦ 2 стъклопакет. Външната изолация ще е отделен ремонт, дограмата за сега мисля да не я сменям. Разходът на газ е около 22000 kw на година.
Намерението ми е да махне подовата настилка ( клик паркет ), с фреза да се изрежат канали за тръбите на подовото отпление и пак да се сложи. По възможност да не се повдига нивото на етажите и съответно без замаска.
Въпросът ми е: въможно ли е, ще работи ли така и за какво трябва да се внимава за да работи подовото?
шоп - майстор
Без замазка и без отражателни пластини ще имаш огромна зебра и лошо топлоотдаване.
Hursa - майстор
Не е коректно да се наричат "отражателни пластини" - така монтирани практически не отразяват нищо. И едва ли ще помогнат много. Без изолация, отопление на таван - ако и той е без топлоизолация, относително големи топлозагуби и през прозорците. Може би - първо да се направи топлоизолацията - и тогава да се реши има ли нужда от т. н. "подово".
шоп - майстор
Съгласен. Топлоразпеределителни са.
XpacTa - специалист
Замисли се дали да не си оставиш и радиаторите - особено ако са например под прозорци.

Идеята за разпределителна кутия в стаята не е много добра - възможно е да се чува шум от помпата. Отделно като се замисля - колекторите за подово не се събират в малки кутии, освен ако не смяташ да правиш нещо самоделно. Пък и да имаш няколко колектора също не е добра идея - за всеки да купуваш помпа, смесителна група и т.н.

Тема "Замяна на радиатор с водно подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: