• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Вярвам, че и на практика съм прав.
Има критерии, в които финансите отсъстват. Да речем дизайн! Освен доказаната Марка, не бих вкарал в луксозната "си" обител куП желязо.
Сигурен съм, че подминаваш дизайнерските уреди, но тях все пак ги има и се купуват.
Та, за всеки влак, Калине...Гледаш от твоята камбанария, па биеш като да са камбани на Катедрала.
kalin72 - майстор
Трифоне, не бия никакви камбани, само споделям моето си виждане.
Парите са си на човека, вероятно и ум и разум има, каквото му е на душата, това и да вземе.
Djonni - помощник
пет апр 21, 2023 3:54 pmkalin72 написа:
На мен също ми е интересно мнение на човек, който има пелетна готварска печка. Инак аз гледам от готварските печки на Алфа плам, те имат и от двата вида, различни мощности и сухи или с водна риза.
Да и аз ги гледах както и много други. Там има само характеристики на печките.
Djonni - помощник
чет апр 27, 2023 1:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Амин!
Хора въпросът не е в цената на печките, въпросът ми е дали на готварската печка не пелети с водна риза може да се готви както на печките на дърва? Също така дали разходът на пелети зависи от това дали печката е готварска или не ( в смисъл ако за една зима на пелетна печка с водна риза изхарчиш 1 тон пелети, то ако е готварска пак ли ще изхарчиш 1 тон или разходът ще се увеличи). Защото съм сигурен че за печките на дърва няма разлика.
Щом не си усетил разлика в разхода на дърва, предполагам няма да е осезаема и с пелетна печка.
На теория, няма как да няма разлика- отнема се енергия за затоплянето на допълнителни материали, вкусни при това. Понеже не се готви като в армейска кухня, то и разхода е неусетен.
Даже не знаех, че има такива печки, а за моженето, не виждам причина да не може. Все пак, температурата в горивната камера е далеч над 300 градуса.
С неудобствата пролетно и есенно време сте свикнали, така че това няма какво да се обсъжда.
B0bi - специалист
Ами аз казах, но не ме отразяваш. За да се готви (пържи, пече във фурната) трябва да има опция да се елиминира подгряването на водната в риза в този момент. Като се замислиш, при това положение само пренасочваш същото количество енергия. Изобщо може да горят и двете камери, но на практика не е толкова необходимо.
Ако ще си къкри нещо и не бързате да го консумирате, може печката да няма специален режим (камера без риза). И тогава разходът няма да се увеличи (забележимо). Това - от мноогогодишната ми практика с такава печка на дърва. С пелети нямам опит и нямам намерение да преминавам. Не ми допада този невероятен преразход на енергия. Едни дърва се смилат, после триците им се слепват ... и се изгарят (по-удобно). Тези от отпадъци (слънчогледови и други) май съвсем не оправдават и иначе ниската си цена. Така го виждам аз, за себе си, за сега. Не убеждавам никого, да не ползва пелети!
silent - майстор
Преразхода на енергия се нарича удобство, автоматизация и контрол и ефективност която донякъде компенсира похарчената енергия. Но и без последното си струва...казвам го от опит и с дърва и с пелети...имах камина на дърва с фурна...фурната става готвене но не съвсем...както колегата е споменал за дълги манджи само...
B0bi - специалист
Бе то беше удобно и с нафтовите печки, но днес почти не се ползват :cool: А ако са "турбо" и с еди-какви си датчици, и с компютър ... демек автоматизирани и с контрол, току виж конкурирали пелетите.
  • 1
  • 2

Тема "Готварска печка с водна риза на пелети или дърва?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: