• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
addicted - специалист
Вече го е купил човека,трябва да го прави. И си задава въпросите във форум наричащ себе си "Направи сам". И болшинството отговори са "викай специалисти, плати си, не е за теб тая работа". Ми да гасим лампите освен?
ivanovbg - майстор
Да, инструкция има,взех я от сайта им. Реда на сглобяване е следния. Монтира частите на съответните им места. Взема размерите на нужните тръби. Купува тръби и изолация за тях със съответните им накрайници, прекарва и ги свързва. Бих добавил и още един кран за всеки случай, оградил съм го с червено. Зареждането с пропиленгликола без допълнителна помпа може да стане през горната тръба на слънчевия колектор и после докато е отворена да обезвъздуши системата.

За тръба може да ползва и такава с изолация и съответните фитинги https://shcsystems.bg/traba-s-aluminiev ... laciya-438

Прикачен файл

SOlar-kit-1.jpg
SOlar-kit-1.jpg (51.48 KиБ) Видяна 640 пъти
Валтер Желязков - специалист
При мен е многослойна тръба с медна вложка. Гликола го пълня през помпената група с ръчна помпа (пръскачка за лозе).
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 14, 2023 11:20 amВалтер Желязков написа:
При мен е многослойна тръба с медна вложка.
Възможно най-неподходящата тръба - т.е. хем неподходяща, хем скъпа :cool: . Иначе за пръскачката - да става, много по-добре е отколкото да наливаш през панела. Но най-добре е с градинска помпа - прави мощна циркулация през цялата система и изкарва всичкия въздух
miroslav_cholich - специалист
Ами, старият ми бойлер е 80 литра за двама човека ми е идеално. Реших да взема 200 литра, но като видях този готов комплект, направо направо го взех, ами тази инструкция от сайта не е кой знае какво, но пак върши работа.
Един колега беше писал, че е с кабел за колони до колекторът, и че няма смущения.
От работата ми знам, че нисък волтаж до 10 волта, кабелът трябва да е екранен, просто попитах дали тук принципът е същия.
Мисля, че си направих схемата кое, къде.
Обезвъждушителят в най- горната точка ли трябва да стои на колекторът, както при радиатор? Какъв обезвъждушител ще ми препоръчате? Трябва ли да слагам кран с Ел. Задвижка? Ф16 добре ли е за тръба?
ivanovbg - майстор
Моята е с ф16 и си работи.
Термодатчика е съпротивление, а не някакъв сигнал. Слагай кабел какъвто искаш. Помпата е хубаво да е на място дето е удобно за обслужване, а не в подпокривното пространство. Ако протече нещо докато разбереш....
miroslav_cholich - специалист
нед май 14, 2023 3:24 pmivanovbg написа:
Моята е с ф16 и си работи.
Термодатчика е съпротивление, а не някакъв сигнал. Слагай кабел какъвто искаш. Помпата е хубаво да е на място дето е удобно за обслужване, а не в подпокривното пространство. Ако протече нещо докато разбереш....
В банята, над окачени таван, но не знам дали е влага устойчива, друго място няма къде.
ivanovbg - майстор
А отвънка под стряхата да не я вали директно дъжда? Дето е терморегулатора? Ако е над окачения таван и избие лятото предпазния клапан ще те попари докато пикаш.
LazarGanev - "Велик майстор"
miroslav_cholich написа:
Ами, старият ми бойлер е 80 литра за двама човека ми е идеално.
Ами идеално ти е, защото е вързан постоянно към мрежата и докато се къпе единия, бойлерът се доподгрява, ама със слънцето не е тъй за съжаление. Как си го представяш помпена група над окачения таван, не знам
Иванов, термодатчикът е термосъпротиление, кое не му е сигналното :cool: . miroslav_cholich е прав, че ако кабелът на датчика се движи до кабел с високо напрежение, в него се индуцира ток и стойностите на сигнала се променят, затова не трябва да се движат заедно.
Не разбирам какво сложно има да се изпълни една елементарна схема

Прикачен файл

Компактен монтаж соларен бойлер 150л.jpg

Прикачен файл

Компактен монтаж соларен бойлер 120л.jpg
ivanovbg - майстор
Лазаре, не отбираш от електроника. По твоята логика всички датчици в колите ще са със собствено мнение. Проблем ще е ако сложи много тънка жица ( по тънка от 0.25 квадрата) до датчика или ако е по дълга от 100 метра. И то не е от смущенията, а затова, че отчетената температура няма да е вярна. Ти да не мислиш, че проектиралите контролера ядат доматите с колците?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Инсталиране на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: