• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
miroslav_cholich - специалист
Здравейте, може вече да е писано по тази тема адски много, но ще помоля за съвети и мнения.
Закупих си от sunsystem, готов комплект за инсталация с 120л бойлер с две серпентини.
ПАКЕТ 120 ЛИТРА:
Бойлер MB PRL 120V ЕМАЙЛ – 3 kW – 1 бр.
Соларен колектор PK SL FP 2.00 m2 – 1 бр.
Стойка за колектор – 1 бр.
Соларна помпена група – 1 бр.
Соларно управление DeltaSol BS4 – 1 бр.
Топлоносеща течност Propylene Glycol – 5 л.
Соларен разширителен съд SMF 12 – 1 бр.
Бойлерът, ще бъде монтиран в банята, като тръбите към слънчевия колектор минават през тавана, общо около 5 метра тръбен път.
Помпата, мисля да я сложа в подпокривното пространство с разширителния съд, да не е в банята,тъй като не знам дали са ip45 като след това ще направя малка стая метър на метър, с изолация.
Контролерът, ще бъде точно пред банята, където ми е предпазители за включване и изключване, като мисля да направя малко по голямо табло за вграждане да монтирам управлението, както и wifi модул за управление на бойлерът, кога да включва и изключва.
От контролерът трябва да пусна три кабела, един за температурата на бойлера, един до колектор за температурата и един до помпата.
Ето и въпросите:
Какъв е оптималният наклон, също така кой скат ще ми препоръчате на къщата?( по долу на снимката)
Какъв кабел е подходящ за температурните датчици, тъй като е слаб волтаж да няма смущения от кабела до помпата, тъй като ще вървят паралелно?
Примерна схема кое след кое, от слънчевия колектор до бойлерът?
От къде мога да си купя гъвкави неръждаема тръби с изолация и Какъв диаметър, ще е подходящ?
Течноста от най горната точка на колекторът ли се налива?
Благодаря
Прикачен файл:
Screenshot_20230513_072635_Maps.jpg
Screenshot_20230513_072635_Maps.jpg (42.95 KиБ) Видяна 1402 пъти
ivanovbg - майстор
По правилно е да питаш къде е тоалетната преди да се насереш, а не после. ;)


Имаш два варианта:
1. Монтират ти я тези от които си я купил със съответните гаранции и сертификати.
2. Сам си я монтираш по инструкциите които са ти дали.

Предполагам нямаш много опит със заварки на медни тръби. Не ти препоръчвам стоманеното гофре. Иначе изолацията се закупува отделно в зависимост от размера на тръбата. При мен панела е на 45градуса на юг/ югозапад.
Кабела до термодатчика ми е обикновен за тонколони. Не съм забелязал смущения.
Пълни се от долу през студената вода. Пълначка няма ли към комплекта?

П.П. За колко я купи ако не е тайна?
miroslav_cholich - специалист
съб май 13, 2023 6:12 pmivanovbg написа:
По правилно е да питаш къде е тоалетната преди да се насереш, а не после. ;)


Имаш два варианта:
1. Монтират ти я тези от които си я купил със съответните гаранции и сертификати.
2. Сам си я монтираш по инструкциите които са ти дали.

Предполагам нямаш много опит със заварки на медни тръби. Не ти препоръчвам стоманеното гофре. Иначе изолацията се закупува отделно в зависимост от размера на тръбата. При мен панела е на 45градуса на юг/ югозапад.
Кабела до термодатчика ми е обикновен за тонколони. Не съм забелязал смущения.
Пълни се от долу през студената вода. Пълначка няма ли към комплекта?

П.П. За колко я купи ако не е тайна?
Ами нали има специална течност за тази система. 1984 лева.
Не са е насрал ама леко е тръцнал.
ivanovbg - майстор
Явно нямаш помпа за пълнене. Предполагам е концентрат. Какво количество е? В инструкцията по монтажа не пише ли? Или си взел само части? Поне снимай инструкцията и схемата на свързване, че така само ще хвърлям боб.

Ако имаш кило брашно, дай на майстор да ти го омеси да не останеш гладен. Ако имаш 100 кила почвай да месиш. По някое време ще се научиш и ще се наядеш.
Lutchezar - майстор
съб май 13, 2023 7:10 pmmiroslav_cholich написа:
Ами нали има специална течност за тази система.
Ти си го писал:
Топлоносеща течност Propylene Glycol – 5 л.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб май 13, 2023 11:15 pmivanovbg написа:
В инструкцията по монтажа не пише ли?
Каква е тази мнима "инструкция"? Това да не е някакъв уред? Това е пакет от няколко артикула. Все едно да си купиш от магазина брашно, шунка и кашкавал и да търсиш в торбата рецепта за пица. Колкото до тръбите - и аз препоръчвам медни, ама и гофрата става, и то много повече от панела и бойлера. Ма за тез пари толкоз. 120л соларен бойлер за сам човек е супер, за двама е малко, за трима - пари на вятъра. Колко човека ще го ползват, miroslav_cholich?
ivanovbg - майстор
Човека е купил готов комплект и трябва да има инструкция. Кат си купиш шкафче комплект и то е на части, ама вътре си има инструкция за сглобяване. Ако няма инструкция да го връща!
Christo - майстор
Евтини ги продават тези работи..... Щом първо купуваме, пък после питаме!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Инсталиране на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: