• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 14, 2023 7:39 pmivanovbg написа:
Лазаре, не отбираш от електроника. По твоята логика всички датчици в колите ще са със собствено мнение. Проблем ще е ако сложи много тънка жица ( по тънка от 0.25 квадрата) до датчика или ако е по дълга от 100 метра. И то не е от смущенията, а затова, че отчетената температура няма да е вярна. Ти да не мислиш, че проектиралите контролера ядат доматите с колците?
Иванов, на твое място бих се снишил по-ниско от тревата! Язък ти за претенциите, язък ти самочувствието, язък за професията, язък за клиентите ти в автосервиза. Донякъде си оправдан, защото работиш с прав ток, ама що се изказваш неподготвен, че и спориш, че и обиждаш? М? Не че електрониката ми е първа сила, но точно с датчиците съм се наиграл достатъчно, за да се изказвам на базата на опита. Или се извини, или се скрий в миша дупка! Моля!
miroslav_cholich - специалист
Инсталатор съм на хотрако агри, това е система за контрол на птицеферми. Когато инсталирам датчик за външна и вътрешна температура на помещението, задължително екранен кабел. Предполагам тук датчикът е същият. Двужилен с напрежение 0.5 до 5.5 волта, ако е така, повярвай ми получават се смущения не постоянно, но при постоянна температура на помещението 23 градуса, за минута скача до 30 градуса, след което се оправя.
miroslav_cholich - специалист
нед май 14, 2023 7:20 pmLazarGanev написа:
miroslav_cholich написа:
Ами, старият ми бойлер е 80 литра за двама човека ми е идеално.
Ами идеално ти е, защото е вързан постоянно към мрежата и докато се къпе единия, бойлерът се доподгрява, ама със слънцето не е тъй за съжаление. Как си го представяш помпена група над окачения таван, не знам
Иванов, термодатчикът е термосъпротиление, кое не му е сигналното :cool: . miroslav_cholich е прав, че ако кабелът на датчика се движи до кабел с високо напрежение, в него се индуцира ток и стойностите на сигнала се променят, затова не трябва да се движат заедно.
Не разбирам какво сложно има да се изпълни една елементарна схема
Ще изчакам, да пристигне системата, ако помпата е влага устойчива, директно цялата система до бойлера, освен контролерът.
ivanovbg - майстор
Вдигни си капака на колата и виж всички кабели. Няма екранирани освен към някои импулсни. А и направи си експеримент. Вържи едно съпротивление на цифров омметър и мери съпротивлението когато е до високоволтов кабел. Разлика няма да видиш.


miroslav_cholich, не е задължително. Датчика е просто един терморезистор. При нагряване му пада съпротивлението. На кокошките нищо няма да и стане за няколко секундно грешно отчитане, но при автомобила не е така. Грешно показание на скоростта на някое колело дори за секунда може да те хвърли извън пътя, да ти взриви еърбега и други подобни неща. И тези датчици не са екранирани. Да не говорим че са в снопове със 50 други кабели, много от които силови. Често такива отклонения в отчитането на температура са самия датчик или протрит и зеленясал кабел. Възможно е и да е проблем по платката на електрониката Но никога не е от смущение, особено при съвременните микропроцесорни устройства. И ако позваш осцилоскоп ще видиш смущенията, но те не влияят на измерването. Другото за което се сещам е че някое пиле каца на него за минута :-D Иначе ако имаш останал кабел от някоя инсталация за птицеферма го ползвай. Поне е без пари.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед май 14, 2023 10:31 pmivanovbg написа:
Вдигни си капака на колата и виж всички кабели. Няма екранирани освен към някои импулсни. А и направи си експеримент. Вържи един датчик на цифров омметър и мери съпротивлението когато е до високоволтов кабел. Разлика няма да видиш.
Иванов, престани да пишеш, че не преставаш да се излагаш! Този занаят с който си се хванал, не се краде, учи се, а на тебе ти липсва основна теоретична подготовка. Все пак добре, че работиш с ниско напрежение! Аз продължавам да чакам извинение, но съм наясно, че няма да да го получа, защото първо трябва да си осъзнаеш грешката и второ трябва да имаш чест. При тебе и двете неща няма как да се случат!
miroslav_cholich написа:
Инсталатор съм на хотрако агри, това е система за контрол на птицеферми. Когато инсталирам датчик за външна и вътрешна температура на помещението, задължително екранен кабел. Предполагам тук датчикът е същият. Двужилен с напрежение 0.5 до 5.5 волта, ако е така, повярвай ми получават се смущения не постоянно, но при постоянна температура на помещението 23 градуса, за минута скача до 30 градуса, след което се оправя.
miroslav_cholich, абсолютно си прав, тук датчиците, които се ползват са основно Pt1000 (1 КОм) и NTC (10 КОм), общото е, че им се изменя съпротивлението в зависимост от температурата. Когато кабелите им се движат успоредно със захранващи кабели, наистина се получават големи смущения и за целта трябва или да се ползват екранирани кабели, или да вървят разделени на разстояние. Имал съм случай газов котел и бойлер да са през няколко етажа и показанията на температурата скачаха с десетки градуси за нула време, понеже ползвахме за датчика съществуващи кабели в общ сноп със захранващи. Като пуснахме отделно трасе, всичко се оправи. Но слушай думи и пълней:
ivanovbg написа:
miroslav_cholich, На кокошките нищо няма да и стане за няколко секундно грешно отчитане
Боже, каква некомпетентност от човек, на когото хората си поверяват колите в сервиза! Ами нали тези грешни показания ще включат или изключат автоматично някои системи, което може да доведе до големи загуби бе Иванов!?! Казах ти, че не става само с крадене, трябва и акъл! В случая със солара няколко градуса разлика може да включат помпата и да охладят бойлера, ама в случая с пилетата, ако заради грешно отчитане спре отоплението през зимата, може да измори цялата популация. Засрами се и млъкни, скрий се в миша дупка, то извинения ясно, че няма да получа!
ivanovbg - майстор
Аз ползвам такъв термостат https://www.sirius-pcb.com/bg/product/i ... 30VAC.html Прочети му параметрите и опциите. Там също пише за датчиците и кабелите. Включил съм го към терморелето на бойлера и като загрее достатъчно ми изключва помпата, но моята система е друга. Сега правя подобна на сина на къщата, но той е с подово и ще му подпомага отоплението когато има слънце.

Моята е с вакумен колектор за 900лв., бойлер имах 150литра https://eldominvest.com/bg/product/536.html , контролер със два сензора за 35лв, интелигентна помпа за 150лв., тръби и фитинги за около 80 лв и стара канта за кока кола за без пари. Цялата система без труда ми излезе 1165лв и е доста по добра от твоята. Няма нужда от друга течност освен вода за да работи зимата. Преди бойлера ми беше с подобно табло https://vikiwat.com/product/23511/tablo ... eshto.html , то остана но го пресвързах така че през терморелето да превключва или нагревателя или помпата. Нагласил съм го да се включва на нагревател към 18 часа за два часа та ако е било облачно и бойлера не е загрял достатъчно да го дозагрее докато се върна от работа.

Тока ми падна със 70лв месечно през слънчевите месеци. На втората година ми се изплати. Вече пета година го ползвам безаварийно и с никаква поддръжка освен доливане по малко вода в кантата.
Последна промяна от ivanovbg на пон май 15, 2023 1:16 am, променено общо 1 път.
ivanovbg - майстор
пон май 15, 2023 12:57 amLazarGanev написа:
нед май 14, 2023 10:31 pmivanovbg написа:
Вдигни си капака на колата и виж всички кабели. Няма екранирани освен към някои импулсни. А и направи си експеримент. Вържи един датчик на цифров омметър и мери съпротивлението когато е до високоволтов кабел. Разлика няма да видиш.
Иванов, престани да пишеш, че не преставаш да се излагаш! Този занаят с който си се хванал, не се краде, учи се, а на тебе ти липсва основна теоретична подготовка. Все пак добре, че работиш с ниско напрежение! Аз продължавам да чакам извинение, но съм наясно, че няма да да го получа, защото първо трябва да си осъзнаеш грешката и второ трябва да имаш чест. При тебе и двете неща няма как да се случат!
miroslav_cholich написа:
Инсталатор съм на хотрако агри, това е система за контрол на птицеферми. Когато инсталирам датчик за външна и вътрешна температура на помещението, задължително екранен кабел. Предполагам тук датчикът е същият. Двужилен с напрежение 0.5 до 5.5 волта, ако е така, повярвай ми получават се смущения не постоянно, но при постоянна температура на помещението 23 градуса, за минута скача до 30 градуса, след което се оправя.
miroslav_cholich, абсолютно си прав, тук датчиците, които се ползват са основно Pt1000 (1 КОм) и NTC (10 КОм), общото е, че им се изменя съпротивлението в зависимост от температурата. Когато кабелите им се движат успоредно със захранващи кабели, наистина се получават големи смущения и за целта трябва или да се ползват екранирани кабели, или да вървят разделени на разстояние. Имал съм случай газов котел и бойлер да са през няколко етажа и показанията на температурата скачаха с десетки градуси за нула време, понеже ползвахме за датчика съществуващи кабели в общ сноп със захранващи. Като пуснахме отделно трасе, всичко се оправи. Но слушай думи и пълней:
ivanovbg написа:
miroslav_cholich, На кокошките нищо няма да и стане за няколко секундно грешно отчитане
Боже, каква некомпетентност от човек, на когото хората си поверяват колите в сервиза! Ами нали тези грешни показания ще включат или изключат автоматично някои системи, което може да доведе до големи загуби бе Иванов!?! Казах ти, че не става само с крадене, трябва и акъл! В случая със солара няколко градуса разлика може да включат помпата и да охладят бойлера, ама в случая с пилетата, ако заради грешно отчитане спре отоплението през зимата, може да измори цялата популация. Засрами се и млъкни, скрий се в миша дупка, то извинения ясно, че няма да получа!
Лазаре, завършил съм автоматика, отделно имам и 5 години стаж като КИП и А в леарски завод. От 25г се занимавам с електрониката на колите. И си свали моля те батерията на електричката и виж колко кабела са екранирани там, като имаш в предвид, че на всяка клетка имаш термодатчик. И моля те внимателно, че напреженията не са никак малки и безопасни.

При колегата колко метра ще са заедно кабелите за датчика? Нали помпата ще е при бойлера, а контролера отпред. Или захранването ще се качи първо до панела и после ще слезе до помпата?
LazarGanev - "Велик майстор"
Престани да ме караш да вдигам капака на колата, тук не става дума за прав ток. Престани да пишеш и да се излагаш! :-D
ivanovbg - майстор
пон май 15, 2023 1:24 amLazarGanev написа:
Престани да ме караш да вдигам капака на колата, тук не става дума за прав ток. Престани да пишеш и да се излагаш! :-D
Казах батерията, а тя е под пода. Нали имаше електричка или бъркам. Електричките са с инвертори и там тока не е прав.

А ако контролера е много калпав и няма вграден филтър сложи в паралел на датчика един кондензатор 1мкф и с елекрожен да заваряваш няма да му повлияеш.
kozl - майстор
Започнахте спор. Кой прав, кой крив :?
От мой скромен опит с направи сам терморегулатори основно за аквариуми имам некъв въпрос към вас.
Какъв е тока през датчиците и съответно през проводниците до контролера?
LazarGanev написа:
сложи в паралел на датчика един кондензатор 1мкф и с елекрожен да заваряваш няма да му повлияеш.
Кондензатора ще е като шунт за високочектотен променлив ток и също буфер към датчика. В зависимост от тока и капацитета кондензатора ще внесе и закъснение в реакцията. То като системата е работеща си мисля, че капацитета няма да е от съществено влияние със закъснението, което ще вкара. Но ако е спирал тока и се е разредил кондензатора :?
За сведение системата за слънцеподгрята топла вода, за която съм писал във форума е с неекраниран кабел ШВПЛ от контролера до всичките датчици. На няколко места се пресича с кабели от мрежовата инсталация и до сега не съм регистрирал проблеми от индуцирано напрежение в кабелите за датчиците. Може би късмет :?

В темата има пример за шкаф - сглоби сам. Но има съществена разлика в окомплектовката на комплектите. Тези мебели от ИКЕА, които съм сглобил собственоръчно освен пълна окомплектовка на материали, включваха и инструмент за сглобката. И считам съпоставката за неуместна с комплекта по темата.
Има някаква уловка в тези комплекти :?
Примерно след като закупих структура за конзолна т.чиния на Грое, видях да се продават комплекти структура с чиния почити на цената на структурата, която купих. Е чинията в комплекта не беше по вкус, ама цената :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Инсталиране на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: