• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон май 15, 2023 6:52 amkozl написа:
За сведение системата за слънцеподгрята топла вода, за която съм писал във форума е с неекраниран кабел ШВПЛ от контролера до всичките датчици. На няколко места се пресича с кабели от мрежовата инсталация и до сега не съм регистрирал проблеми от индуцирано напрежение в кабелите за датчиците. Може би късмет :?
Принципно няма изискване от производителите на контролерите за екраниран кабел, аз също пускам навсякъде ШВПЛ 2х0,5 или 2х0,75мм, но внимавам да няма много близости до захранващи кабели. Пресичания не влияят.
пон май 15, 2023 6:52 amkozl написа:
В темата има пример за шкаф - сглоби сам. Но има съществена разлика в окомплектовката на комплектите. Тези мебели от ИКЕА, които съм сглобил собственоръчно освен пълна окомплектовка на материали, включваха и инструмент за сглобката. И считам съпоставката за неуместна с комплекта по темата.
Разбира се, че е неуместна съпоставката.
ivanovbg написа:
А ако контролера е много калпав и няма вграден филтър сложи в паралел на датчика един кондензатор 1мкф и с елекрожен да заваряваш няма да му повлияеш.
Калпав и евтин контролер като твоя за 23лв просто няма как да сложа. Обикновен ДТ може и да върши основните функции на соларния контролер, но му липсват много допълнителни специфични функцииЗа бюджетен вариант ползвам Delta Sol на Техногама - мисля, че само името на производителя казва, че не е калпав. Дори на-скъпия интиелски е по-калпав, особено пък по отношение на датчиците. Иначе основно си ползвам на Бош, B-sol 100-2 - дали аджеба минава за калпав и дали мога да му добавям кондензатори на датчиците :cool:
Andri01 - майстор
При мене датчика до СК върви паралелно с този на помпата. Кабела 2х0,5, не екраниран. За 12г. не съм видял да права магарии някакви. Контролера е "DeltaSol B" .
miroslav_cholich - специалист
Благодаря на всички, горе долу съм си начертал планът в главата, надявам се като го почна ли след две седмици, всичко да е ок.
Мисля да сложа от гофрираната тръба с изолация, притеснява ме само фитингите, трябва ли специален инструмент, освен този който реже торбата.
Опцията с медна търба с запояване не е мойта сила, и не мога да поема този риск освен, ако е възможно да поставям компресионни колена и фитинги. LazarGanev, възможно ли е да използвам тези фитинги за соларна система?
Пред банята, смятам да сложа малко по голямо табло, в което да е програматор за бойлерът, както и управлението за системата. До бойлерът ще пусна от таблото трижилен кабел, тъй като "майсторът" който го е монтирал не го е заземил. В таблото е двужилен, там мисля да направя зазвмяването към масата, единствено се колебая, да сложа и една дфт защита. За сензорите, ще използвам екранен кабел, тъй като ще минават всички кабели в един сноп.
LazarGanev - "Велик майстор"
Можеш да ползваш компресионни фитинги, зависи каква тръба ще ползваш
ivanovbg - майстор
пон май 15, 2023 8:17 amLazarGanev написа:

ivanovbg написа:
А ако контролера е много калпав и няма вграден филтър сложи в паралел на датчика един кондензатор 1мкф и с елекрожен да заваряваш няма да му повлияеш.
Калпав и евтин контролер като твоя за 23лв просто няма как да сложа. Обикновен ДТ може и да върши основните функции на соларния контролер, но му липсват много допълнителни специфични функцииЗа бюджетен вариант ползвам Delta Sol на Техногама - мисля, че само името на производителя казва, че не е калпав. Дори на-скъпия интиелски е по-калпав, особено пък по отношение на датчиците. Иначе основно си ползвам на Бош, B-sol 100-2 - дали аджеба минава за калпав и дали мога да му добавям кондензатори на датчиците :cool:
Koнтролера въобще не е калпав, а други функции са нужни да подлъгват клиентите. А твоите фирмени контролери щом близостта на друг кабел ги бърка... :-D Ще очаквам новата тема когато лятото му кипне няколко пъти панелчето на колегата.
Иванов, няма лошо в хубавите и слажни контролери. Защо да не се кача на Мерцедес, при положение, че имам възможност да заменя Москвича?! Не съм чул някой да хейти екстрите на първия, а за качество и надежност да не става дума.
Като потребител, мога да кажа, че няма съвършен контролер. Все някоя функция ми липсва.
С теб разглеждаме такава система и компонентите ѝ само като такива- потребители, всеки от своя си ъгъл, разбира се.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт май 16, 2023 12:57 amivanovbg написа:
Koнтролера въобще не е калпав, а други функции са нужни да подлъгват клиентите. А твоите фирмени контролери щом близостта на друг кабел ги бърка... :-D Ще очаквам новата тема когато лятото му кипне няколко пъти панелчето на колегата.
Шопски истории - от Искъро по-глибоко нема. Ти дори не знаеш, че нищо не знаеш. Но пък се напъваш да даваш грешни съвети. Ти нямаш соларен контролер, ти имаш един диференциален термостат, не мога да кажа колко добър или лош е като диференциален термостат, но всеки ДТ е калпав соларен контролер. Може да се ползва като такъв, но е като постна пица. Няма например защита от прегряване на на бойлера, няма защита от прегряване на панелите, няма защита от повреждане на помпата и РС от висока температура, няма модулация на помпата, няма програма "Ваканция", програма "Уикенд", които също са много важни екстри и защити.. Все едно да кажеш екстрите на колите са излишни, те са само за залъгване на клиентите. Или пък да речем започваш нов бизнес - отваряш пекарна/баничарница, ще ти трябва кола, отиваш в магазина и си купуваш Трабантче за 5К, щото е най-евтино и "върши същата работа" като една баничарка за 40К, на която освен друго, трябва да сменяш масла и филтри на 10000км, пък в Траби само наливаш и караш и се хвалиш навсякъде как си прецакал системата :-D
Колкото до датчиците - не съм казал, че близостта на други кабели ги бърка, а че не мога да гарантирам, че няма да ги бърка, както и ти не можеш да гарантираш за твоите след колко метра съвместно трасе ще почнат да се смущават - 2. 5 или 10м. Не знаеш, но пък се гордееш с това :-D . Аз никъде не съм слагал екранирани кабели за датчиците (защото няма такива изисквания), но пък спазвам правилата да няма силови кабели в близост. И още нещо по темата - между външно и вътрешно тяло на ТП има кабели за комуникация, за които повечето производители препоръчват да са екранирани. Що ли? Ами в много случаи в същия сноп върви и захранващ кабел. Разстоянието обикновено е 3-5м, но близостта е голяма (ако вървят заедно). Дори и само един случай на смущения да е имало, някой се е сетил да го сложи в инструкциите. :cool:
miroslav_cholich - специалист
Медни тръби ф15, бързо и лесно.
С битумни керемиди съм на покрива, там където, ще е дупката за търбите, продават ли някъде специална обшивка за тях или някакъв преход, за евентуално прокапване при дъжд, дайте някакъв съвет.
LazarGanev - "Велик майстор"
ф15 твърда тръба на пръти става да се работи с компресионни фитинги, колена, преходи... За битумни керемиди не съм чувал да има някакви специални преходи, но могат да се ползва ламаринена обшивка
ivanovbg - майстор
С малка преправка можеш да ползваш подобно https://www.mkmgrup.eu/roof-accessories ... flat-roof/ Отгоре дето влиза тръбата се уплътнява с алуминиева лепенка.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Инсталиране на соларна система за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: